Jūs atrodaties šeit

Kaļķošanas materiālu salīdzinājums sējumos

Augkopība

Augsnes kaļķošana nepieciešama, lai neitralizētu augsnes pārmērīgu skābumu un radītu augu attīstībai optimālu augsnes reakciju. Kaļķošanas rezultātā uzlabojas dažādu barības vielu uzņemšana augos, daudziem kultūraugiem pastiprinās sakņu sistēmas attīstība.

Augsnē iestrādāto kaļķošanas materiālu iedarbības ātrums galvenokārt ir atkarīgs no kaļķošanas materiāla ķīmiskajām īpašībām: no tā šķīdības ūdenī, no materiāla sasmalcinātības un tā iestrādes augsnē. Kā atšķirīgi kaļķošanas materiāli ietekmē dažādu kultūraugu augšanu un attīstību, tika demonstrēts LLKC ierīkotajos demonstrējumos.

Demonstrējums uzsākts 2018./2019. gadā, lai noteiktu dažādu kaļķošanas materiālu efektivitāti laukaugu sējumos. Tas ierīkots integrētās saimniecībās SIA “Bebruciems” Ogres novadā un z/s “Celiņi” Krāslavas novadā, kā arī bioloģiskajā saimniecībā  “Andžaki” Talsu novadā. Demonstrējums nu jau piekto – noslēdzošo gadu – ierīkots 6 variantos, katrs 0,5 ha platībā: 1) kontroles – nekaļķots, 2) granulēts kaļķis Nordkalk vai Polcalc (z/s “Celiņi”) – 1 t/ha, smalkais dolomīts, rupjie dolomīta milti, smalkie kaļķakmens milti un rupjais sijātais kaļķakmens – katrs ar devu 6 t/ha.

 

Ogres novada Taurupes pagasta SIA “Bebruciems”, uzsākot demonstrējumu, tika izvēlēts lauks, kur 2019. gada pavasarī tika veiktas augšņu analīzes un konstatēts zems augsnes pH – 4,6, fosfora saturs – zems, kālija – vidējs, bet Ca:Mg attiecība 5,2:1 (optimāli 6,5:1). Demonstrējuma laukā no 2019. gada tika sēti vasaras kvieši –  vasaras kvieši – lauka pupas – vasaras kvieši. 2022. gadā pirms sējas veikta lauka apstrāde ar diskiem, aprīļa vidū iesēti vasaras kvieši ‘Lennox’. Pirms sējas lietots minerālmēslojums NPK 15:15:15 200 kg ha-1, pēc augu sadīgšanas amonija nitrāts (NP 33:3) – 200 kg ha-1, maija beigās amonija sulfonitrāts (NS 30:7) 150 kg ha-1. Augu attīstības AS 29 stadijā reizē ar augu augšanas regulatoru Cycocel 750 1,0 l ha-1 lietots mēslojums Combifos 1,5 l ha-1. Savukārt nezāļu nesmaržīgās suņkumeles, kosas, akļa, usnes un baltās balandas – ierobežošanai  AS 32 lietoti herbicīdi MCPA 750 1,0 l ha-1, Quelex 0,04 kg ha-1 un Glutenum 1,0 l ha-1, kā arī  Yara Vita Gramitrels 1,5 l ha-1. Savukārt AS 33 otrais augu augšanas regulators Modus 0,2 l ha-1 lietots kopā ar fungicīdu Input Triple 0,5 l ha-1. Kviešu vārpošanas sākumā slimību ierobežošanai lietots otrs fungicīds Priaxor 0,4 un Curbatur 0,4 l ha-1, kā arī mēslojums Krista sop (K-52%, SO3-18%) 1,5 kg ha-1.

2022. gada meteoroloģiskie apstākļi bija labvēlīgi kviešu attīstībai, tika nodrošināts gan mitrums, gan siltums, un rezultātā iegūta demonstrējuma laikā augstākā vasaras kviešu graudu raža – 8,00 t ha-1 variantā, kur lietoti smalkais dolomīts un smalki kaļķakmens milti (1. att.).

1. att. Vasaras kviešu graudu raža un bruto segums 1 atkarībā no pielietotā kaļķošanas materiāla, 2022. g., SIA “Bebruciems”

Novērtējot graudu kvalitāti, konstatēts, ka proteīna saturs kviešos bija  no 12,81 līdz 14,17% atkarībā no varianta, augstāko uzrādot variantā, kur lietoti rupjie dolomītmilti. Iegūtā graudu tilpummasa (76,86–8,80 kg hL-1) ir atbilstoša pārtikas graudu kvalitātei. Savukārt 1000 graudu masa noteikta robežās no 35,01 līdz 37,62 g atkarībā no varianta.

Aprēķinot ekonomisko efektivitāti katram variantam, kaļķošanas izmaksas vērtētas 4 demonstrējuma norises gados. Sakarā ar augstām graudaugu iepirkuma cenām augstākais bruto segums 1 – 2820,6 eiro ha-1 iegūts variantā, kur lietots smalkais dolomīts (1. att.).

Pēc ražas novākšanas tika ņemtas augsnes analīzes, lai novērtētu kaļķošanas ietekmi uz augsnes reakciju. Konstatēts, ka noslēdzošajā demonstrējuma gadā kontroles variantā augsnes pH reakcija ir 4,5, bet 2. variantā – 4,6. Abos variantos nav būtisku izmaiņu, salīdzinot ar pirmo gadu. Savukārt dolomīta un kaļķakmens variantos ir paaugstinājies pH, iegūts 3. variantā – 5,5, 4. – 5,4, bet 5. – 5,7 un 6. – 4,8.

Atziņas: Vasaras kviešos 2022. gadā labāko ietekmi uz augsnes pH izmaiņām, augstāko graudu ražu un ekonomisko efektivitāti uzrādīja varianti, kur tika lietots smalkais dolomīts un smalkie kaļķakmens milti. Smalkāk sasmalcinātiem kaļķošanas materiāliem ir lielāka saskares virsma ar augsnes daļiņām, labāka šķīdība un līdz ar to arī straujāka iedarbība.

Krāslavas novada Asūnes pagasta z/s “Celiņi”, uzsākot demonstrējumu 2018. gadā, tika izvēlēts lauks, kur augsnes pH 5,3, organiskā viela 4,8%, zems fosfora un vidējs kālija saturs. Demonstrējuma laikā tika izveidota sekojoša augu maiņa: ziemas kvieši – ziemas kvieši – vasaras rapsis – vasaras kvieši. 2022. gada maija sākumā tika iesēti vasaras kvieši ‘Amaretto’. Pavasarī kopā ar sēju tika iestrādāts pamatmēslojums NPK-15:15:15 200 kg ha-1, bet AS 13 dots amonija nitrāts (N 34,4%) 170 kg ha-1, un AS 30 amonija nitrāts 170 kg ha-1. Nezāļu (parastā gaiļsāre, tīruma kumelīte, kosa u. c.) ierobežošanai 01.06.22. lietots herbicīds Arrat 0,9 l ha-1, Bombardier 2,0 l ha-1 un Stabilam 1,0 l ha-1. Graudaugu slimību ierobežošanai lietots fungicīds Amistar 250 SC 0,6 l ha-1 un Protendo 300 EC 0,5 l ha-1. Reizē ar fungicīdu 28.06.22. lietots ārpussakņu mēslojums Hefe Alfa 1 l ha-1.

Demonstrējumā augstākā vasaras kviešu raža – 6,2 t ha-1 iegūta variantā, kur lietots smalki malts kaļķakmens. Visos variantos,  salīdzinot ar kontroles variantu, bija ražas pieaugums par 0,1–0,6 t ha-1. Augstākā raža nodrošināja arī augstāko ekonomisko efektivitāti, iegūstot bruto segumu 1 – 2054,30 eiro ha-1 (2. att.).

2. att. Vasaras kviešu graudu raža un bruto segums 1 atkarībā no pielietotā kaļķošanas materiāla, 2022. g., z/s “Celiņi”

Novērtējot vasaras kviešu kvalitāti, var secināt, ka pārtikas graudu kvalitāte iegūta kontroles un variantā, kur lietots granulēts kaļķis (1.  tabula), kā arī iegūta zemākā raža starp variantiem. Pārējos variantos proteīna saturs bija 11,03–11,70%, savukārt graudu tilpummasa bija robežās no 76,58 līdz 79,99 kg hL-1. 1000 graudu masa augstāka bija variantos, kur lietoti smalki kaļķakmens milti (42,35–44,09 g), bet pārējos variantos 36,82–38,78 g.

1. tabula Vasaras kviešu ‘Amaretto’ graudu kvalitāte atkarībā no pielietotā kaļķošanas materiāla, 2022. g., z/s “Celiņi”

Pēc ražas novākšanas noņemtas augsnes analīzes un konstatēts, ka demonstrējuma noslēdzošajā gadā kontroles laukā pH ir 4,9, kas ir zemāk nekā uzsākot demonstrējumu (pH 5,3). Savukārt izmēģinājuma laukos, kur lietoti granulēti kaļķi Polcalc – pH rādītājs ir 4,8, smalki samalts dolomīts – pH 5,4, rupja maluma dolomīts – pH 6,1, smalki samalts kaļķakmens – pH 6,4 un rupja maluma kaļķakmens – pH 6,7.

Atziņas: Augstāko kviešu ražu un bruto segumu 1 nodrošināja varianti, kur lietots smalka materiāla kaļķošanas materiāls. Piecu gadu periodā lielāko pieaugumu uzrādīja smalki samalts un rupja maluma kaļķakmens.

Dundagas novada Dundagas pagasta z/s “Andžaki” ir bioloģiskās lauksaimniecības sistēmā strādājoša saimniecība, kuras pamata  nodarbošanās ir gaļas liellopu audzēšana. Demonstrējums sliktas kvalitātes ilggadīgā zālāja laukā tika ierīkots 2018. gada rudenī, veicot kaļķošanas materiālu izkliedi atbilstoši variantam un iesējot ziemas kviešus ‘Edvīns’, 2020. gadā laukā tika sētas auzas ‘Laima’ un 2021. gada 20. aprīlī zālāja maisījums (sarkanais āboliņš 27%, pļavas auzene 25%, ganību airene 23%, timotiņš 25%), kas turpina augt demonstrējuma laukā arī 2022. gadā.

2022. gada pavasaris (marts un aprīlis) bija ļoti vēss un mitrs, veģetācijas atjaunošanās notika lēni. Kopumā lauka stāvoklis pēc ziemošanas perioda bija labs, nebija pārmitru vai izslīkušu vietu, 19. martā visos variantos vietām redzamas āboliņa un stiebrzāļu pirmās lapas. Nav novērojamas atšķirības demonstrējuma variantos. Veicot demonstrējuma apsekojumu 17. aprīlī, secināts, ka mēneša laikā āboliņš paaudzies apmēram par 1 cm, tas novērojams vienmērīgi visā lauka platībā, un parādās arī vairāk stiebrzāļu.

3. att. Zālāja attīstība 2022. g. pavasarī z/s “Andžaki”

Sarkanā āboliņa attīstība arī turpmāk noritēja lēnāk kā ierasts, 13. jūnijā stiebrzāles bija jau sasniegušas vārpošanas vidu/beigas, sarkanais āboliņš vēl nebija sasniedzis pumpurošanās stadiju. Tika veikta zālāja pļauja skābbarības sagatavošanai. Pēc zālāja ataugšanas 20. jūlijā tam tiek uzsākta noganīšana.

Ražas uzskaite parāda, ka, vērtējot pret kontroli, kaļķotajos variantos raža ir lielāka, bet starp kaļķotajiem variantiem nav būtiskas atšķirības.

Vērtējot visu četru gadu laikā iegūtās ražas, redzams, ka ātras iedarbības granulēts kaļķis kultūraugu ražas pieaugumu nodrošināja tikai izkliedes gadā, šim kaļķošanas materiālam netiek novērota ilglaicīga iedarbība. Pārējie kaļķošanas materiāli ir nodrošinājuši ražas pieaugumu arī nākamajos gados pēc to izkliedes.

2. tabula Kultūraugu raža demonstrējuma variantos z/s “Andžaki”, t ha-1

Augsnes agroķīmisko rādītāju izmaiņas. Uzsākot demonstrējumu, tika veiktas lauka augsnes agroķīmiskās analīzes un turpmāk tiek veiktas katru gadu pēc ražas novākšanas katrā no demonstrējuma variantiem. Sākotnējie augsnes agroķīmisko analīžu rezultāti bija:   pH 4,4; organiskās vielas saturs 7%; zems kālija un fosfora saturs, Mg – 125; Ca – 679 mg kg-1 augsnes.

4. att. Augsnes pH līmeņa izmaiņas pa gadiem, z/s “Andžaki”

Vislielākās pH līmeņa svārstības notikušas variantā, kur lietots smalki malts kaļķakmens. Tajā arī vērojams pH līmeņa kritums. Variantos, kur izmantots sijāts kaļķakmens un rupja maluma dolomīts, joprojām tiek noturēts sasniegtais pH līmenis. Izmaiņas notikušas arī citiem agroķīmiskajiem rādītājiem. 3. attēlā redzams, kā kaļķošana un augsnes apstrāde ietekmējusi organiskās vielas saturu augsnē. Audzējot graudaugus un veicot rudens aršanu, organiskās vielas saturs strauji nokritās, bet kūtsmēslu iestrāde un tauriņziežiem bagāta zālāja audzēšana to divu gadu laikā ne vien atgriezusi sākotnējā līmenī, bet pat paaugstinājusi variantos, kuros pH līmenis joprojām ir tuvu optimālam. Tas uzskatāmi parāda ne tikai kaļķošanas, bet arī augu maiņas nozīmi bioloģiskajā lauksaimniecībā.

5. att. Augsnes organiskās vielas satura izmaiņas pa gadiem, z/s “Andžaki”

Vērtējot augsnes kālija un fosfora izmaiņas, 3. tabulā redzams, ka kaļķošana nav veicinājusi būtisku fosfora daudzuma pieaugumu, bet ir noticis neliels kālija pieaugums.

3. tabula. Fosfora un kālija izmaiņas demonstrējuma variantos, mg kg-1 augsnes

Lai vērtētu kaļķošanas ekonomisko efektivitāti, tika aprēķinātas katra varianta mainīgās izmaksas uz 1 kg zāles. Zālāja mainīgās izmaksas uz 1 kg zāles redzamas 6. attēlā. Sējas gadā atšķirības bija būtiskākas kā zālāja augšanas otrajā gadā.

6. att. Mainīgās izmaksas 2 uz 1 kg zāles, EUR kg-1, z/s “Andžaki”

Atziņas

Variantos, kur kaļķošanai izmantoti ilgstošas iedarbības kaļķošanas materiāli, zāles raža bija augstāka kā variantā bez kaļķošanas un ar granulētu kaļķi, kā arī kaļķotajos variantos novērojama vienmērīgāka zelmeņa attīstība, sabalansētāka tauriņziežu un stiebrzāļu attiecība. Vislielākās pH līmeņa svārstības notikušas variantā, kur lietots smalki malts kaļķakmens. Tajā vērojams pH līmeņa kritums. Variantos, kur kaļķošanai izmantots sijāts kaļķakmens un rupja maluma dolomīts, joprojām tiek noturēts sasniegtais pH līmenis. Kaļķotajos variantos novērots būtiskāks organiskās vielas līmeņa pieaugums.

Augsnes kaļķošana nodrošina ražas pieaugumu, bet nedrīkst aizmirst augu maiņas nozīmību un nepieciešamību plānot barības vielu nodrošinājumu, visi šie pasākumi noteikti jāplāno kompleksi.

Demonstrējums “Dažādu augsnes kaļķošanas materiālu un tehnoloģiju demonstrējums un efektivitāte” (13. lote) ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. LAD līguma Nr. LAD240118/P14, grozīj. LAD 160119/P4. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Andris Skudra,
Augkopības konsultants

Ilze Skudra,
Augkopības konsultante

Laura Kirsanova