Jūs atrodaties šeit

Kā izvēlēties ķirbjus audzēšanai

Augkopība
Dārzkopība

Maijs tradicionāli ir mēnesis, kad mēs pievēršamies ķirbju, kabaču, cukīni un patisonu audzēšanai. Šoreiz par to, kā izvēlēties ķirbjus audzēšanai.

Viena no pazīmēm, pēc kā var atpazīt, pie kādas grupas pieder jūsu ķirbis, ir augļa kātiņš. Izrādās, ka tas katras grupas ķirbjiem ir atšķirīgs. Pastāv vairāki ķirbju šķirņu grupējumi, te īsti viens viedoklis nepastāv. Viens no drošākajiem grupēšanas veidiem ir pēc to sugām, tātad – botāniskā nosaukuma.

Parastie ķirbji (Cucurbita pepo) – ir visizplatītākā ķirbju grupa. Tie var būt salīdzinoši daudzveidīgi gan pēc formas, gan pēc krāsas. Svara ziņā arī tie var būt atšķirīgi, pat vairāk nekā 10 kg smagi. Augļa kātiņš šiem ķirbjiem ir piecšķautnains un vienādā diametrā visā garumā. Lielākā daļa šķirņu ir ar labu ražību un agrīnas. Ķirbjiem nobriestot, tiem veidojas ļoti cieta miza, kas nodrošina lielisku uzglabāšanos. Mīkstums ir šķiedrains, ar graudainu konsistenci. Sēklas ir vidēji lielas, bāli dzeltenas vai krēmkrāsas. Sēklu svars 1000 gab. ir 180–220 g.

‘Kailsēklu’ – pieder pie šīs grupas, bet atšķirībā no pārējiem sēklām nav cietā apvalka, ir tikai plāna caurspīdīga plēvīte. Tiem ir augstākais eļļas saturs starp visiem ķirbjiem. ‘Danka Polka’ – kailsēklu ķirbis, augļi 2,5–2,8 kg svarā. Augļi ir apaļas formas dzelteni zaļā krāsā. Piemēroti gan svaigam patēriņam, gan pārstrādei. Sēklām ir ļoti laba garša.

‘Cargo’ F1 – vidēji vēls hibrīds, veģetācijas periods 100 dienas. Augs ar īsiem dzinumiem. Augļu vidējais lielums 9–12 kg, tie ir apaļi un oranžā krāsā. Izturīgi pret miltrasu. No auga iegūst 2–3 augļus.

Muskata ķirbji (Cucurbita moskata) – augļi salīdzinoši lieli, miza stingra, bet ne koksnaina. Augļiem nogatavojoties, miza iegūst dzeltenīgi brūnganu nokrāsu, bez spīduma. Augļa kātiņš piecšķautnains un pie augļa paresnināts. Tiem ir ļoti laba garša. Mīkstums ir blīvs, sulīgs, ar maigu konsistenci, oranžā krāsā un ar labu aromātu. Tie ir saldi, jo cukura saturs labā vasarā var sasniegt pat 12%. Augsts ir arī karotīna saturs – 26 mg/100 g augļa. No citu grupu ķirbjiem atšķiras ar garāku veģetācijas periodu, līdz ar to labākai ražai vajag vairāk siltuma. Uzturā var lietot jau tad, kad miza vēl nav nobriedusi. Tiem ir plašs pielietojums kulinārijā. Sēklas vidēja izmēra, netīri baltā krāsā. Sēklu svars 1000 gab. 80–150 g.

Riekstu ķirbji, kas arī pieder pie šīs grupas, ir ar blīvu, stingru, kraukšķīgu mīkstumu. Tas ir ar graudainu struktūru, dažiem ķirbjiem tā vairāk līdzinās burkānu konsistencei. Garša salda, atgādina riekstu kodolu garšu. Labi garšo svaigi, izmantojami cepšanai, pildīšanai. Ķirbja sula ir piesātināta, salda.

Butternut (Sviesta) garstīgu ķirbji, ir siltuma prasīgi, vidēji vēli. Vislabāk audzēt uz “augstām” dobēm aizvējā vai arī siltumnīcā. Augļi ir garenas formas, tumši zaļi, vēlāk ar dzeltenbrūnu mizu. Miza gluda, elastīga, mīkstums oranždzeltens, blīvs, salds, ar augstu kvalitāti un arbūzam līdzīgu smaržu. Lieliski noder kulinārijā un ļoti garšīgi. Iegriezti var saglabāties mēnesi.

‘Barbara’ – vēla šķirne, veģetācijas periods 110 dienas. Siltumprasīga šķirne, audzējama tikai no dēsta. Auglis neliels 2–3 kg zaļā krāsā ar gaišākām svītrām. Mīkstums augstvērtīgs, ar labu garšu, intensīvi oranžā krāsā. Audzējot atstāt novākšanai vajadzētu tikai 2–3 augļus.

‘Early Butter Nut’ F1 – augļi nelieli, tikai 1–2 kg, taču ar lieliskām garšas īpašībām, jo garšo pēc riekstiem. Miza dzeltenbrūnā krāsā, mīkstums oranžs. Der gan svaigam patēriņam, gan uzglabāšanai.

‘Futsu Black Rinded’ – vēla šķirne, veģetācijas periods 120 dienas. Augļi nelieli 1–3 kg. Miza gaiši brūna ar pelēkām rievām. Augļiem piemīt ne tikai labas garšas īpašības, bet tie lieliski uzglabājas. No viena auga var iegūt 1–3 augļus.

‘Hawk’ – vidēji agra šķirne, veģetācijas periods 90 dienas. Pieder pie riekstu ķirbju grupas. Augļi nelieli 0,5–0,7 kg, piemēroti nelielām platībām. No viena auga var iegūt 4–6 augļus.

‘Muscade de Provence’ – augļi plakani, apaļi, ar ļoti izteiktu ribojumu. Miza tehniskā gatavībā ir pelēcīgi zaļgana, ar sīkiem plankumiem, nogatavojoties paliek oranžā krāsā ar pelēcīgām svītrām. Mīkstums dzeltenīgi oranžs. Ļoti blīvs, svars var sasniegt 5–10 kg. Viena no populārākajām šīs grupas šķirnēm Latvijas tirgū. Ļoti labas garšas īpašības.

‘Waltham Butternut’ – šķirne agra, veģetācijas periods tikai 75–85 dienas. Augļi gareni, līdz 20 cm, svars 1–2 kg. Miza gaiši brūna, mīkstums dzelteni oranžā krāsā, sulīgs, ar riekstu garšu. Teicams izmantošanai svaigā veidā, bet vienlaikus labi uzglabājams.

Lielaugļu ķirbji (Cucurbita maxima) – augu stublājiem ir raksturīgi mazi dzelkšņi. Miza augļiem mīksta, bet, ja ķirbjiem un kātiņam izdodas nobriest, tad tie ļoti labi glabājas. Tie var būt gan apaļas, gan garenas formas. Krāsa, sākot no baltas, zaļas, līdz rozā nokrāsai. Augļa kātiņš cilindrisks vai pie augļa viegli konisks, bet ne paresnināts. Garšas īpašības nav tik labas kā pārējiem ķirbjiem. Savu popularitāti iemantojuši ar daudziem rekordiem dažādos ķirbju sacensību pasākumos visā pasaulē. Latvijā rekordliels ķirbis – 404 kg tika izaudzēts ķirbjiem labvēlīgajā 2016. gadā.

‘Atlantic Giant’ F1 – augļi ar izteikti spilgtu mizu, oranžā krāsā. Augļu svars var svārstīties ļoti lielā diapazonā no 20 kg līdz pat 500 un vairāk kilogramu. Tipisks pārstrādes ķirbis, tajā skaitā sulas ieguvei.

‘Atlants’ – vēla šķirne, veģetācijas periods līdz novākšanai ir 110–130 dienas. Šķirne jau ilgi ir tirgū, bet vēl joprojām populāra. Augļi apaļi, ovālas formas. Miza oranžā krāsā. Mīkstums dzelteni oranžs. Augļi lieli – līdz 50 kg. Piemēroti sulu ieguvei. Lieliski uzglabājas.

‘Big Max’ – vēla šķirne, veģetācijas periods līdz novākšanai ir 120 dienas. Augi veido garas vasas. Augļi apaļas formas, miza gaiši oranžā krāsā, bet mīkstums dzeltenā. Augļu vidējais svars ap 25 kg. Sulīguma dēļ labi izmantojams sulu spiešanai.

‘Big Moon’ – vēla šķirne, veģetācijas periods līdz novākšanai ir 120 dienas. Miza oranžā krāsā, bet mīkstums dzeltenoranžā.

‘Big Moose’ – vēla šķirne, veģetācijas periods 110 dienas. Augļi lieli 25–50 kg, oranži ar gaišākām svītrām, ļoti piemērots Helovīna svētku grebšanai. Uz auga ļauj veidoties tikai 1–2 augļiem, ne vairāk.

Hokaido vai japāņu tips (Uchiki Kuri) – raksturīgi ar savu īpatnējo formu, skatoties no sāna, ja nebūtu spilgti oranžais krāsojums, izskatītos kā sīpols, jo tā augšēja daļa ir pastiepta un pāriet augļa kātiņā, kas ir apaļš šķērsgriezumā un pilnībā pārkoksnējies. Ar katru gadu universālās izmantošanas dēļ kulinārijā kļūst arvien populārāki.

‘Alligator’ – vidēji agrs, veģetācijas periods 90 dienas. No pārējiem atšķiras ar tumši zaļu mizu un zeltaini dzeltenu mizu. Augļa svars 1,3–1,8 kg. Rekordists uzglabāšanas laika ziņā, pat līdz 8 mēnešiem. No auga var ievākt 2–5 ķirbjus.

‘Amoro’ – vidēji agrs, veģetācijas periods 95 dienas. Augļi nelieli 0,8–1,3 kg, bet sirdsveida formas. Labi sagatavojams izmantošanai, jo sēklotne viegli atdalās no mīkstuma. No auga ievāc 2–4 augļus.

‘Fictor’ – vidēji agrs, veģetācijas periods 90 dienas. Augļi nelieli 0,8–1,3 kg. No auga var novākt 2–3 augļus.

‘Orange Summer’ – agrs, veģetācijas periods vien 85 dienas. Auglim miza sarkanā krāsā, svars 1,2–1,5 kg. Augsta izturība pret miltrasu. No auga ievāc 3–4 augļus.

‘Potimarron’ F1 – nelieli 1–1,5 kg smagi augļi, spilgtā, sarkanoranžā krāsā ar oranžu mīkstumu. No viena auga var novākt 2–4 ķirbjus.

‘Solar’ – vidēji agrs, veģetācijas periods 90 dienas. Piemērots profesionālai audzēšanai. Augļa svars 0,8–1,3 kg, uzglabājams līdz februārim. No auga varēs ievākt 1–3 augļus.

‘Tractor’ – vidēji agrs, veģetācijas periods 95 dienas. Augsts augšanas spars. Augļi plakani – lodveida formas. Augļu svars 2–4 kg. Labi glabājas – līdz februāra beigām. No auga iegūstami 1–3 augļi.

Sēklu ievākšana

Ja no šķirnēm tas būtu iespējams, tad no nopirktiem un izaudzētajiem hibrīdu ķirbjiem to vispār nav vērts darīt. Ķirbji ir no pateicīgākajām kultūrām jaunu šķirņu veidošanā, jo ļoti labi krustojas savā starpā. To selekcijas uzņēmumi arī izmanto savā darbā. Ko tas nozīmē sēklu ieguvei ķirbju audzēšanai nākamajā gadā? Vien to, ka, visticamāk, jūs ievāksiet sēklas, kurām  jau audzēšanas laikā, pateicoties apputeksnētāju darbībai, būs notikusi krustošanās. Pat ja jums šķiet, ka tuvākajā apkārtnē neviens ķirbjus neaudzē, tas nenozīmē, ka nav notikusi patvaļīga apputeksnēšana. Tāpēc drošākais veids tomēr, lai nodrošinātu šķirnes tīrību, ir iegādāties sēklas katru gadu no jauna. Vai tas nozīmē, ka sēklas no ķirbjiem nedrīkst izmantot citur, – nebūt nē, jo to uzturvērtībai nebūs ne vainas, un droši varam lietot uzturā.

Māris Narvils, 

Vecākais speciālists dārzkopībā

Foto Galerija: