Jūs atrodaties šeit

Augļaizmetņu retināšana – svarīgs pasākums augļu kvalitātei

Augkopība
Dārzkopība

Gatavojot šo materiālu, ir pats ziedēšanas kulminācijas punkts, jo zied ābeles. Pirmās augļu kultūras – persiki, aprikozes, hibrīdās plūmes un Kaukāza plūmes, ķirši saldie un skābie, bumbieres – jau ir noziedējušas. Šogad savādāk kā citus gadus, praktiski ziedēšanas laikā nebija salnu. Tas nozīmē, ka vairāk vai mazāk notiks varena augļaizmetņu veidošanās.  

Nedaudz to varbūt patraucēs vēsais laiks un gausāka apputeksnētāju kukaiņu darbība. Iemesli tam ir vairāki, pirmkārt, bites nelabprāt lido vēsos laika apstākļos. Otrs iemesls ir vēl būtiskāks – ābeļu ziedu nektārs ir ar zemāku cukura saturu nekā rapša ziedos esošais, tādēļ bites izvēlās vieglāko ceļu un lido uz rapša laukiem.

Vidēji ražas veidošanai pietiek, ja tiek nodrošinātas iespējas  apputeksnēties katram desmitajam ziedam. Lai arī tas pirmajā brīdī šķiet ļoti maz, gala rezultātā veidojas liels  augļaizmetņu skaits.

Iesmesli, kādēļ augļu kokiem augļaizmetņi būtu jāretina:  

* Augļaizmetņu skaita samazināšana – lielais augļaizmetņu skaits rada pārmērīgu slogu augļu kokam. Daļēji koki sargā sevi,  vairākkārt nobirdinot augļaizmetņus, bet ar to var nebūt pietiekami. Tas nozīmē, ka pārbagātīgi ražojošam kokam tas ir papildu resursu patēriņš – kā ūdens un barības vielas.

* Ziemcietība – viens no svarīgākajiem argumentiem veselīgam un ilgi ražojošam dārzam ir komplekss faktoru kopums, kas to ietekmē. Augļaizmetņu skaits augļkokā to iespaido ļoti būtiski. Ne velti ir teiciens  “visu labāko bērniem”. Koka izpratnē – visu labāko augļiem. Līdz ar to vajadzīgie resursi sekmīgai ziemošanai nav pietiekami. Augļu koks nespēj uzkrāt barības vielas, kas stiprina audu salcietību – sakņu sistēmā, stumbrā, zaros, lapu un ziedu pumpuros. Tieši šis ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ “bez iemesla” pēc bagātīgiem ražas gadiem var aiziet bojā visa veida plūmes.

* Ražošanas periodiskums – faktors, ar kuru citādi ir praktiski neiespējami cīnīties. Tā primārais iemesls ir bagātīga augļu koku ziedēšana un augļu briedināšana. Šogad ļoti iespējams, ka tāds gads var veidoties. Kas notiek augļu kokā? Risinās  sarežģītas bioķīmiskās reakcijas, kuru detalizēts apraksts nebūs interesants, taču interesants ir rezultāts. Pēc bagātīgās ziedēšanas tiek dots signāls, ka, pateicoties bioķīmiskajiem procesiem, nākamajā gadā ziedpumpuri veidojas vai nu ļoti maz, vai neveidojas vispār. Augļu koki spēj “gudri” regulēt un taupīt resursus, lai spētu “atkopties” pēc bagātīga ražas gada. Šīs bioķīmiskās reakcijas notiek ierobežotā laika posmā pēc ziedēšanas.

* Augļu kvalitāte – vēl viens būtisks aspekts, kas to ļauj ievērojamā mērā uzlabot. Jo sīkāki ir augļi bagātīgas ražošanas sākumā, jo lielāks ir iegūtais efekts novākšanas laikā. Augļi labāk krāsojas, ja vairāk tiek klāt saules gaisma. Krāsojums ir vienmērīgāks, ja gaisma vairāk var apspīdēt augļaizmetņus no visām pusēm. “Nobarojot” mazāku  augļaizmetņu skaitu, augļu koks to veiks veiksmīgāk, pilnvērtīgāk nodrošinot ar barības vielām, tā veicinot kvalitatīvā sastāva izmaiņas.

* Kaitēkļu un slimību profilakse – pareizi retinot, vēl viens lietderīgs ieguvums ir tas, ka mazāks augļaizmetņu skaits nodrošina augļu kokam labāku mikroklimatu, kas nozīmē, ka tas ātrāk, pūšot vējam, apžūst un rezultātā sēnīšu slimībām ir mazāka iespēja inficēt lapas un augļus. Daudz augļaizmetņu rada labvēlīgu vidi kaitēkļu attīstībai. Vienas ziedkopas augļaizmetņi var būt barības bāze kaitēkļiem pietiekami ilgu laiku, kas tiem ir nepieciešams no izšķilšanās brīža no oliņām līdz brīdim, kad iekūņoties. Nepieciešamības gadījumā tie var viegli pārvietoties no vienas augļaizmetņu kopas uz turpat blakus esošo. Savukārt starp izretinātiem augļaizmetņiem kaitēkļu kāpuriem ir jāpatērē laiks, kas nozīme to, ka pastāv reāla iespēja, ka kāds no putniem tos var pamanīt un noķert apēšanai. Kāpurus var izcepināt saule, lietus piles noskalot lejā, kur tos atkal var noķert zemsedzes plēsīgie kukaiņi.

* Lielāki ienākumi audzētājam – augļi, kas ir lieli, labi krāsoti, izlīdzināti pēc lieluma, iegūst lielāku tirgus vērtību. Tādi ir vairāk un labāk pieprasīti tirgū. Tas nozīmē augstāku cenu un lielākus ienākumus. Zaļi un sīki augļi nevienam jau nav vajadzīgi. Savlaicīgi atbrīvojoties no liekajiem augļaizmetņiem, mēs automātiski paaugstinām tirgus produkcijas iznākumu no platības vienības.

Kad ir īstais laiks retināt?

Jautājums ļoti būtisks, jo ietver vairākus aspektus. Daudzējādā ziņā tas būs atkarīgs no tā, kāda retināšanas stratēģija tiks izmantota.

Pirmā stratēģija attiecas uz ziedēšanas periodu. Tad visbiežāk izmanto īpašas lokanu metālisko zaru sukas. Tās, braucot pa rindstarpu, tiek ievirzītas koku vainagā, un daļa no ziediem  vienkārši tiek notraukti nost. Priekšrocība šai metodei ir iespēja darbu izdarīt mehanizēti un ātri. Trūkums ir tas, ka nepieciešams  aparāts, kas nav lēts, bet vajadzīgs uz pavisam īsu brīdi.

Nākamā stratēģija attiecas uz augļaizmetņiem. Var tikt izmantotas visdažādākās metodes. Bet ir konkrēts periods, kad šim darbam ir vislielākā jēga. Veicot pētījumus, konstatēts sekojošs fakts. No apputeksnēšanās brīža sākas atskaites punkts un turpinās līdz 45. dienai. Šajā periodā veiktā retināšana dod vislabvēlīgāko efektu. Galvenais ir tas, ka tiek pārtraukta bioķīmisko reakciju ķēde, kas noved pie tā, ka tiek bremzēti nākamā gada ziedpumpuru veidošanās procesi. Tātad ir iespējams izvairīties no ražošanas periodiskuma. Atcerieties:  vēlāk veiktā retināšana labvēlīgi ietekmēs novācamo augļu kvalitāti, taču nespēs ietekmēt ražošanas periodiskumu.

Izšķir vairākas metodes, kuras var izmantot augļaizmetņu retināšanā, pielietojot roku darbaspēku. Jāatzīst gan, ja darbu vēlas veikt lielākās platībās, tas prasīs daudz laika. Ja runājam par ābelēm, tad nevajadzētu retināt tās, kurām labi notiek dabiskā augļaizmetņu nobire un jau dabiski ir tendence veidot lielus augļus. Jāretina tikai tās, kas parasti veido sīkus vai vidēja lieluma augļus. Ja runā par citām kultūrām, tad bumbierēm ir vērts retināt, piemēram, šķirnes ‘Pepi’, ‘Beloruskaja pozņaja’. Labi rezultāti tiek sasniegti tādām vecajām bumbieru šķirnēm kā ‘Kurzemes sviesta’, ‘Durbes vasaras’. Vērtīgi šo darbu ir veikt visām bagātīgi ražojošām plūmju šķirnēm neatkarīgi no plūmes tipa – mājas vai hibrīdā. Dažkārt ir vērts paretināt ļoti bagātīgi aizmetušos saldos ķiršus, jo sevišķi tam ir nozīme mitrās vasarās, kad spēcīgi izplatās parastā un augļu puve.

Ir trīs veidi, kā retina augļaizmetņus ābelēm. Bagātīgi ražojošām ‘Orļik’, ‘Ligita’, ‘Zarja Alatau’ un audzējot bioloģiski, augļaizmetņus retina sprīža attālumā vienu no otra. Tā var iegūt izcilu augļu lielumu un kvalitāti. Otrs variants, ka katrā ziedkopā atstāj pa vienam augļaizmetnim. Tā retina ābeles ‘Antej’ un ‘Sinap Orlovskij’. Tas nodrošina labu līdzsvaru starp ražas kvalitāti un kvantitāti. Visbeidzot trešais veids, kas ir specifisks vienai šķirnei – ‘Auksis’, kad izgriež visus augļaizmetņus, kas ir zaru apakšpusēs. Tas nodrošina labāku augļu krāsošanos  sabiezinātos vainagos. Jaunākās šķirnes veiksmīgi pašretinās, un šāds darbs nav jāveic.

Kādus darbarīkus vislabāk izmantot?

Ja izmanto dārza šķēres, tad tās, kas ir ar spiciem galiem, lai var tikt klāt augļaizmetņu kātiņiem. Veiksmīgi var lietot arī nagu knaibles. Jebkuras šķēres nebūs derīgas, jo turpu šurpu kustības ļoti nogurdina pirkstus, kuros tur šķēres. Interneta veikalos ir redzētas uzmavas pirkstiem ar metāla galiem. Iespējams, ka kniebjot ar tādiem, darbs varētu veikties vēl raitāk.

Lai darba ražīgums būtu lielāks, ir svarīgi, lai ābeļu vainagi būtu pazemināti un pietiekoši retināti, jo kāpņu izmantošana būtiski palēnina darba ātrumu. Kā jebkurš darbs, tas prasīs noteiktas iemaņas, toties iepriecinās rezultāts, kuru ieraudzīt ar acīm varēs jau pēc vienas nedēļas. Sākat ar vienu zaru, un lai ieraudzītais iedvesmo tālākam darbam. Ir svarīgi, ka dārzs dod lielus, skaistus un kvalitatīvus augļus ik gadu. Tas ļauj veidot stabilu saimniecības ekonomiku un nodrošināt pastāvīgus ienākumus katru gadu. Lai veicas kvalitatīvas ražas iegūšanā dārzā!

Māris Narvils,
LLKC vecākais speciālists dārzkopībā

Foto Galerija: