Jūs atrodaties šeit
Atbalsts augsnes pamatkaļķošanai
Augsnes kaļķošanu veic, lai neitralizētu augsnes skābumu, palielinātu kalcija un magnija saturu augsnē un uzlabotu tās ķīmiskās, bioloģiskās un fizikālās īpašības, veicot kalcija un/vai magnija karbonātu, oksīdu vai hidroksīdu iestrādāšanu augsnē.
Augsnes kaļķošanas veidi:
- Pamatkaļķošana – augsnes reakcijas radikāla uzlabošana visas aramkārtas dziļumā ilgākam laika posmam.
- Uzturošā kaļķošana – veic, lai periodiski kompensētu Ca un Mg zudumus no augsnes aramkārtas un uzturētu pH optimuma robežās.
Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) datiem[1], piecu gadu periodā (2016.-2020.g.) pētītā lauksaimniecībā izmantojamā zemē 41% platībā ir nepieciešams veikt kaļķošanu, t. sk. 27% pamatkaļķošanu, kur būtu kardināli jāuzlabo augsnes reakciju, it īpaši Vidzemes reģionā.
Lauksaimniekiem 2023. gadā ir iespēja saņemt atbalstu – plānotā likme 65 EUR/ha par pamatkaļķošanu vienu reizi piecos gados konkrētā laukā. Turklāt jāievēro nosacījums, ka pēc pamatkaļķošanas tiek veidota ekoloģiski nozīmīga platība.
Pamatkaļķošanu var veikt, ja augsnes reakcija pH:
- smilts augsnēs ir zemāka par 5,5;
- mālsmilts augsnēs zemāka par 5,8;
- smilšmāla augsnēs zemāka par 6,3;
- mālainās augsnēs zemāka par 6,5.
Dati par augsnes reakciju (pH) ir pamatoti ar augšņu agroķīmisko izpēti, agroķīmisko pakalpojumu sniedzēju datiem vai augsnes paraugu analīzēm, kas nav senākas par pieciem gadiem, un tās ir veiktas augšņu jomā akreditētā Eiropas Savienības laboratorijā, iespējamības gadījumā nodrošinot katra parauga rezultātu piesaisti globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) koordinātām. Informācija par augsnes reakciju jānorāda LIZ pārvaldības sistēmā.
Pamatkaļķošanai izmanto materiālu, kas ir iekļauts VAAD Mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā. Izmantotā kalcija karbonāta (CaCO3) deva (t/ha) kārtējā gadā vai iepriekšējā gadā pirms ziemāju sējas nav mazāka, kā ieteikts augsnes analīzēs/ izpētē vai vienā reizē izmantotā CaCO3 deva ir vismaz 6 t/ha.
LAD mobilā aplikācijā lauksaimnieks veic ģeomarķētu fotoattēlu ar laika un vietas atzīmi par kaļķošanas veikšanu.
VAAD LIZ pārvaldības sistēmā pēc augsnes optimizēšanas materiāla izmantošanas 30 dienu laikā jāsniedz informāciju par:
- iegādāto materiālu (nosaukums, daudzums, deklarētie kvalitātes rādītāji, iegādi apliecinoši dokumenti);
- iestrādes datums un izmantotā materiāla devu fiziskajās vienībās;
- lauka numuru un platību (ha), kurā ir veikta materiāla iestrāde;
- pakalpojuma sniedzēja reģistrācijas numuru un nosaukumu, ja tiek izmantots pakalpojums.
Jāņem vērā, ka konkrēto lauku, kurā veikta pamatkaļķošana, atbalstam var pieteikt tikai vienu reizi 2023.-2027. gadā, tāpēc, ja šajā periodā tiks veikta lauka kaļķošana atkārtoti, par to vairs atbalstu nesaņems.
Informācijas sagatavošanā izmantota Zemkopības ministrijas sniegtā informācija un Ministru kabineta noteikumu projektā plānotie nosacījumi uz 22.03.2023.
Informāciju sagatavoja Ilze Skudra, LLKC Augkopības nodaļas augkopības konsultante
[1] Zinātniski praktiskā konference “Līdzsvarota lauksaimniecība 2023” plenārsēde. [Tiešsaiste] [skatīts 2023. g. 22. martā]. Pieejams: https://www.lf.llu.lv/lv/lidzsvarota-lauksaimnieciba