Jūs atrodaties šeit

Aizvadītas lauka dienas par slimību ierobežošanu ziemas kviešos

Augkopība

Lauka dienas par laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošanu ziemas kviešos integrētajā augu audzēšanā jūnija beigās aizvadītas Zemgales un Vidzemes reģiona demonstrējumu saimniecībās. Lauka dienas organizēja LLKC Ogres KB un Valkas KB konsultantes augkopībā sadarbībā ar saimniecībām z/s “Vilciņi-1” Jelgavas novadā un z/s “Tūži” Valkas novadā, kā arī ar Zemnieku Saeimu un AREI.

Tāpat kā iepriekšējo gadu, demonstrējumam par pamatu tika izmantota integrētās augu aizsardzības atbalsta sistēma “Vesels augs”, kas zemniekiem ļauj izvērtēt augu aizsardzības līdzekļu (fungicīdu) lietošanas nepieciešamību, aktīvi sekot līdz kviešu attīstības stadijām un pieņemt labāko lēmumu fungicīdu lietošanas laikam. Lai demonstrējums būtu pilnvērtīgs, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, tika izveidoti trīs monitoringa un salīdzināšanas varianti (kontroles, saimniecības ierasti izmantotais un “Vesels augs”), kas tika apsekoti regulāri,  klātienē analizējot kviešu lapu un vārpu slimības. Fungicīdu lietošana tika veikta atbilstoši attiecīgi izvēlētajam izmēģinājuma variantam, bet pēc tam tika salīdzināti un analizēti slimību uzskaites rezultāti. Lai gan ražošanas gads vēl nav noslēdzies, atšķirība laukos šogad ir uzskatāmi redzama, tāpēc jo īpaši interesanta būs šī gada ražas datu analīze.  

Jelgavas novada zemnieku saimniecībā “Vilciņi-1”  lauka dienā klātesošie varēja iepazīties ar demonstrējuma paveikto un klātienē apskatīt ierīkotos lauka izmēģinājumus.

Lauka diena, kur tika demonstrēti lauka izmēģinājumi, kas tiek turpināti arī šogad, par pamatu izmantojot atbalsta sistēmu “Vesels augs”, pulcēja lielu interesentu skaitu arī šogad, lai klātienē dzirdētu un arī redzētu paveikto. Arī “Vilciņi 1” saimnieka Arņa Burmistra izmantotā modernā saimniekošanas pieredze un tehnoloģijas (precīza mēslošana atbilstoši augu un augsnes prasībām, audzēto kultūraugu dažādošana, meteodatu un ražas datu uzskaite, saimniecībai pieejamo datu analīze un izsvērta lēmuma pieņemšana), tikai paplašināja jau tā lielo interesentu skaitu šajā lauka dienā.

LLKC Ogres konsultāciju biroja augkopības agronome Ieva Kamerāde-Sniedze pastāstīja par šī gada demonstrējuma rezultātiem. Pēc šī brīža iegūtajiem datiem varam secināt, ka šī gada klimatiskie apstākļi ir sekmējuši dažādu kviešu slimību attīstību un fungicīdu lietošanai, kā arī pielietošanas laikam ir bijusi liela nozīme. Jau atsākoties veģetācijai, krasās temperatūras svārstības (attēls) bija noteicošais augu ātrākai attīstībai un arī slimību izplatībai. 

Meteoroloģiskie apstākļi aprīlī un maijā 2024. g. z/s “Vilciņi -1”  Jelgavas novadā

“Vesels augs” variantā arī šogad ir tikai viens fungicīdu smidzinājums, salīdzinot ar saimniecības variantu, kur bija divi smidzinājumi. Lauka dienā varēja redzēt, ka ziemas kviešu slimības būtiski neatšķiras abos smidzinātajos variantos, bet kontroles variantā varēja redzēt lielāku kviešu lapu dzeltenplankumainības un pelēklankumainības izplatību.

Pasākumā ar savu pieredzi par meteoroloģisko apstākļu ietekmi uz kviešu augšanu un attīstību dalījās pieredzējušais agronoms Aigars Šutka, kurš ir arī demonstrējuma zinātniskais vadītājs. Bet semināra noslēgumā par jaunākajām tendencēm – zirņu audzēšanas un pārstrādes perspektīvām Latvijā – stāstīja Edgars Ruža no “ASNS Ingredient”.

Priecē arī fakts, ka kopš atbalsta sistēmas “Vesels augs” darba uzsākšanas savas meteostacijas datu analīzei un datu uzkrāšanai pievienojušas vairākas citas zemnieku saimniecības, uzsākot strādāt ar “Vesels augs” programmu.

Ar detalizētāku informāciju par projektu, iespējamo iesaisti, rezultātiem par ziemas kviešu slimībām meklējiet mājaslapā www.veselsaugs.lv un LLKC facebook kontā.

Paldies z/s “Vilciņi-1” saimniekiem par iespēju ierīkot demonstrējumu.

Valkas novada zemnieku saimniecībā „Tūži” varēja iepazīties ar Valmieras Konsultāciju biroja ierīkoto demonstrējumu un rezultātiem, kā arī klātienē apskatīt demonstrējumu lauku ar  iekārtotajiem variantiem. Šogad demonstrējuma laukā bija iesēti ziemas kvieši ‘Edvīns‘, kas ir agrīna šķirne. Vēl bija iespēja apskatīt agro dronu darbībā un uzzināt tā iespējas lauku darbu veikšanā. Aigars Šutka pastāstīja par kviešu slimībām un par tām, kurām turpmāk jāpievērš lielāka vērība.

Valmieras KB augkopības konsultante Ilona Krūmiņa prezentācijā atzīmēja, ka, līdzīgi kā 2023. gada pavasarī, arī šajā gadā Valkas pusē nokrišņu bija ļoti maz tomēr tie nebija 0 milimetri, bet attiecīgi aprīlī – 22 mm, maijā – 25 mm un jūnijā – 18 mm. Arī šāds nokrišņu daudzums ir nepietiekams ziemas kviešu augšanai. Mitruma daudzums augu veģetācijas perioda laikā ir viens no noteicošajiem faktoriem slimību attīstībai uz augiem. Šajā sezonā ziemas kviešos postošākā slimība bija kviešu lapu dzeltenplankumainība.

Veģetācijas perioda laikā tika veikti kvieši slimību izplatības novērojumi. 30. maija novērojumos un, pamatojoties uz atbalsta sistēmu “Vesels augs”, slimības izplatība bija 1,04 %, kas ir par pamatu veikt smidzināšanu. 5. jūnijā  “Vesels augs” un saimniecības prakses variantā tika smidzināts fungicīds Input 1 l/ha. Vēl 20. Maijā, apskatot demonstrējumu, uzskatāmi varēja redzēt starpību starp kontroli un abiem citiem variantiem, kuriem vēl karoglapas bija zaļas. Pēc veiktās slimības uzskaites:  kontroles variantā 20. jūnijā bija 20,08 %, un attiecīgi “Vesels augs” variantā – 9,58 %, z/s “Tūži” variantā – 8,89 %. Lauka  dienā 28. Jūnijā, veicot novērojumus, šī atšķirība bija pilnīgi izzudusi, jo karstuma dēļ labība sāka strauji gatavoties.

Pēc ziemas kviešu nokulšanas tiks noteikta raža un tās kvalitāte, kā arī aprēķināta ekonomiskā efektivitāte katram demonstrējuma variantam.

Pēc demonstrējuma apskates dalībniekiem bija iespēja vērot agro dronu darbībā, un z/s “Tūži” saimnieki sniedza informāciju par drona izmantošanas priekšrocībām un pielietojumu. Šogad dronu izmantoja, lai smidzinātu bora mēslojumu uz zirņu sējumiem. Jau pērn un arī šogad tiks izmantots strapkultūru sēšanai labībā pirms novākšanas.

Paldies z/s “Tūži” saimei par sadarbību un iespēju ierīkot demonstrējumu.

Ieva Kamerāde-Sniedze,
LLKC Ogres KB augkopības konsultante

Ilona Krūmiņa,
LLKC Valmieras KB augkopības konsultante

 Demostrējums ierīkots LAP2014-2020 apakšpasākuma „Atbalsts demonstrējuma pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros , LAD līgums Nr. 10.2.1-20/22/P28. Demonstrējuma tēma „Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā  augu aizsardzībā”  (12. lote ).

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Foto Galerija: 
PielikumsIzmērs
attels1.png99.23 KB
attels2.png88.77 KB