Jūs atrodaties šeit

Aizvadīta lauku diena par gurķu audzēšanu kūdras substrātā

Augkopība
Dārzkopība

Lauksaimniekiem ir svarīgi iegūt pēc iespējas augstāku un kvalitatīvāku ražu, kas nodrošina tās vienkāršāku pārdošanu un arī labāku cenu. Turklāt augstāka raža atsaucas uz kopējiem ienākumiem un spēju nosegt dārgos izejmateriālus un darbaspēku.

Pateicoties piemājas saimniecības “Blāzmas” Kuldīgas novada  Vārmes pagastā saimnieku atsaucībai, LLKC Kuldīgas konsultāciju birojs ierīkoja demonstrējumu “Sāļu koncentrācijas (EC) substrātā ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti” ar mērķi nodemonstrēt, kā substrātā esošā sāļu koncentrācija (EC) ietekmē dārzeņu ražu un kvalitāti, lai nodrošinātu augu barības vielu efektīvu izmantošanu.

Šī gada augusta sākumā notika demonstrējuma lauka diena.

Demonstrējumā iestādītos gurķus ieradās apskatīt gan jau pieredzējuši lauksaimnieki, gan entuziasti, kam siltumnīcas ir kā vaļasprieks.

Lauka dienas ievadā piemājas saimniecības “Blāzmas” saimnieki īsumā pastāstīja par savu saimniecību un pieredzi gurķu audzēšanā siltumnīcā. Saimnieki paši atzina, ka regulāra mēslošana ar lielākām devām nodrošina augstu, garšīgu un kvalitatīvu ražu, un, protams, vairāk mēslojot, tiek iegūta augstāka raža.

Pēc tam LLKC Kuldīgas konsultāciju biroja augkopības konsultants Edgars Cirša iepazīstināja ar demonstrējuma gaitu un iegūtajām atziņām.

Demonstrējumā salīdzinātas divas gurķu šķirnes:

- Alpaka F1,

- Dirigent F1.

Gurķi audzēti augsnē ar trīs atšķirīgām sāļu koncentrācijām:

- EC 2,5 mS/cm/~0,5 g/l;

- EC 2,0 mS/cm/~0,3 g/l;

- EC 3,5 mS/cm/~0,7 g/l.

Pēc pirmajiem gadiem var redzēt tendenci, ka augi, kas tiek vairāk mēsloti, dod ievērojami augstāku ražu. Sezonas sākumā augšanas ziņā nav būtiskas atšķirības, bet vasaras otrajā pusē var redzēt, ka augiem kūtrāk veidojas sānu atvases un, pazeminoties temperatūrai, rudenī var redzēt, ka mazāk mēslotie augi ātrāk parāda uz lapām kādu barības elementu nepietiekamību.

E. Cirša izklāstīja par hidroponikas pamatnosacījumiem. Īsumā izstāstīja, kā darbojas hidroponikas audzēšanas sistēma, kādus minerālmēslus izvēlēties un kā tos sajaukt kopā, veidojot barības vielu šķīdumu vai koncentrātu. Prezentācijā izklāstīja par hidroponikas sistēmas pieskatīšanu, regulāriem darbiem, lai pārliecinātos, ka augiem ir nodrošināta optimāla augšanas vide substrātā. Tāpat viņš vērsa klātesošo uzmanību uz to, kā koriģēt substrāta vides reakciju, sāļu daudzumu un mitrumu substrātā.

Lauka dienā piedalījās Dārzkopības institūta pētniece Solvita Zeipiņa, kura pastāstīja par dažādiem bioloģiskajiem mēslošanas līdzekļiem, to iegūšanas iespējām, pielietojumu un ķīmiskajām īpašībām. Viņa pastāstīja, kā dažādi mēslošanas līdzekļi atstāj ietekmi uz augiem.

Pēc teorētiskās daļas lauka dienas dalībnieki devās uz demonstrējuma saimniecību. Sākumā viesi apskatīja demonstrējumu klātienē un uzdeva jautājumus. Šogad cilvēkiem bija interese par augu uztīšanu, barības elementu nodrošinājumu un par to, kā tiek ierobežoti kaitēkļi.

Pēc tam viesiem bija iespēja pie galda nodegustēt divu šķirņu gurķus, kas audzēti atšķirīgos mēslošanas apstākļos, un apspriesties par dažādām sev interesējošām tēmām savā starpā. Klātesošos interesēja, kā efektīvāk ierobežot tīklērci šī gada apstākļos.

Paldies piemājas saimniecības “Blāzmas” saimniekiem par iesaistīšanos demonstrējumā  un lauka dienas organizēšanu.

Demonstrējums ierīkots: LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem”, LAD līguma Nr. 10.2.1-20/22/P10.

Demonstrējuma tēma: Sāļu koncentrācijas (EC) substrātā ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti (18. lote).

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Edgars Cirša,
LLKC Kuldīgas biroja augkopības konsultants

Foto Galerija: