Jūs atrodaties šeit

Aizvadīta lauka diena par mēslošanas tehnoloģijām kviešos

Augkopība
Lauku attīstība

Lauka diena par augu barības vielu izmantošanas efektivitātes palielināšanu ziemājos jūnija vidū aizvadīta divās demonstrējumu saimniecībās: Jelgavas novada Platones pagasta Meraba Katamadzes saimniecībā un Alūksnes novada Mālupes pagasta z/s “Kadiķi M.A.”

Interesenti varēja novērtēt saimniecībās ierīkoto demonstrējumu, kas veidots ar mērķi salīdzināt dažādu komplekso mēslošanas līdzekļu lietošanas laikus rudenī un pavasarī, noteikt to efektivitāti. Iekārtoti trīs varianti, iekļaujot pamatmēslojumu un dažādu veidu slāpekļa papildmēslojumu ar sēru un bez sēra: 1) pamatmēslojums tikai rudenī – kontroles variants; 2) pamatmēslojums tikai pavasarī; 3) pamatmēslojums rudenī un pavasarī. Papildmēslojums dots pavasarī divas reizes. Demonstrējuma kopējais ilgums mērķa sasniegšanai: ziemas kviešu ražas trīs gadi (2022.-2025. g.).

Lauka dienas dalībniekiem bija iespēja uzzināt demonstrējuma saimniecības pieredzi graudaugu audzēšanā, iegūt informāciju par laukaugu mēslošanas efektivitātes paaugstināšanas nosacījumiem, iepazīties ar saimniecībā ierīkoto demonstrējumu un novērtēt ziemāju sējumus

Platones pagastā M. Katamadze iepazīstināja ar saimniecības darbības virzieniem: zinātniskie pētījumi augkopībā un graudaugu, eļļas augu un lauka pupu audzēšana ražošanas sējumos, kopumā apsaimniekojot vairāk nekā 200 hektārus.

Par mēslojuma efektivitātes paaugstināšanas iespējām graudaugu sējumos informēja LLKC Augkopības nodaļas   konsultants Andris Skudra. Ņemot vērā mainīgos klimatiskos apstākļus un mēslošanas līdzekļu cenu svārstības, arvien vairāk lauksaimniekiem rodas jautājumi par mēslošanas līdzekļu efektīvāku izmantošanu, t. sk. izmaksām. Galvenās atziņas, kas jāņem vērā: jānovērtē augsnes īpašības, jāizvēlas atbilstoši mēslošanas līdzekļi, to veidi, lai nodrošinātu sabalansētas augu barības vielas atbilstoši optimālajam ražas līmenim. Lai palielinātu augu barības vielu izmantošanos, jāsabalansē mēslojums, barības elementi jānodrošina optimālās attiecībās, piemēram, slāpeklis un sērs – 8:1. Demonstrējumā lauksaimniekiem tiks parādītas iespējas mēslošanas līdzekļu lietošanā – vai dot komplekso mēslojumu rudenī un pavasarī, vai tikai rudenī, vai tikai pavasarī.

LLKC Augkopības nodaļas konsultante Ilze Skudra iepazīstināja ar demonstrējumu un veiktajiem novērojumiem. Demonstrējums tika ierīkots 2022. gada septembrī, kur iesēti ziemas kvieši ‘Skagen’. Saimniecībā ierīkoti sekojoši varianti: 1) rudenī NPK 10:26:26:S2 200 kg/ha, pavasarī kalcija amonija nitrāts (CAN) N27:S4 530 kg/ha (330+200) – kontroles variants, 2) pavasarī NPK 15:15:15:S11 300 kg/ha, amonija nitrāts 34,4% 350 (200+150) kg/ha, 3) rudenī NPK 10:26:26:S2 150 kg/ha, pavasarī NPK 15:15:15:S11 150 kg/ha, CAN N27:S4 200 kg/ha, N 34,4% 200 kg/ha.

Augi pārziemoja labi, tomēr pavasaris bija vēls, aprīlī un maijā bija izteikts nokrišņu deficīts, kad maijā bija tikai 8 mm nokrišņu. Augu attīstību un barības vielu uzņemšanu būtiski ietekmēja aukstums, salnas un sausums. Variantā, kur bija augstāks N mēslojums pavasarī, tas veicināja augu cerošanu un produktīvo stiebru skaitu. Pēc ražas nokulšanas tiks novērtēta raža, graudu kvalitāte un katra varianta ekonomiskā efektivitāte.

Lauka dienā interesentiem bija iespēja arī uzzināt par lauku saimniecību elektroniskās pārvaldības sistēmu “Mans lauks”, ar kuru iepazīstināja LLKC informācijas tehnoloģiju projektu vadītāja Ilze Anhalta. Lauksaimnieki, izvēloties programmu savu datu uzskaitē un darbu plānošanā, var veikt saimnieciskās darbības analīzi, plānošanu, īstermiņa un ilgtermiņa lēmumu pieņemšanu. Programma pieejama tīmekļvietnē www.manslauks.lv

Lauka dienas otrā daļā dalībnieki apmeklēja demonstrējuma lauku un novērtējot ziemas kviešu sējumu. Tika atzīts, ka augiem ļoti trūkst mitruma, kas kavē barības vielu uzņemšanu, kā arī smilšmāla augsnēs izveidojušās plaisas. Tomēr, vizuāli novērtējot atšķirības starp variantiem, labāk izskatījās variants, kur tika lietots kompleksais mēslojums rudenī un pavasarī.

Mālupes pagastā saimniecībā “Kadiķi M.A.” īpašnieks Mārtiņš Augstkalnietis pastāstīja par savu saimniecību.  Alūksnes novadā tā ir viena no lielākajiem saimniecībām, kurā tiek attīstītas vairākas darbības nozares – graudkopība, piena lopkopība, mežizstrāde. Saimniecība apsaimnieko vairāk nekā 2000 hektārus zemes, tajā skaita apmēram 1500 ha sastāda laukaugi, pārsvarā ziemas kvieši. Pastāvīgi nodarbina 32 strādniekus. Lai paaugstinātu ražošanas efektivitāti augkopībā, saimniecība izmanto augsnes bezapvēršanas tehnoloģiju un lielu uzmanību pievērš augsnes kaļķošanai.

LLKC Alūksnes KB augkopības konsultants Nikolajs Irtiševs uz lauka iepazīstināja klātesošos ar z/s “Kadiķi M.A.” ierīkoto demonstrējumu par augu barības vielu izmantošanas efektivitātes palielināšanu ziemas kviešu sējumos. Saimniecībā ierīkot trīs varianti:

1)     rudenī NPK 7:20:30+2S 200 kg/ha, pavasarī amonija sulfonitrāts N:S 30:7 500 kg/ha (300+200) – kontroles variants;

2)     pavasarī NPK 15:15:15+11S 300 kg/ha + amonija nitrāts 33,5% 350kg/ha (200+150);

3)     rudenī NPK 7:20:30+2S 150 kg/ha, pavasarī NPK 15:15:15+11S 150 kg/ha + amonija nitrāts 33,5 200 kg/ha, otra deva amonija sulfonitrāts 30:7 200 kg/ha.

Demonstrējumā septembra sākumā veikta ziemas kviešu ‘Achim’ sēja ar izsējas normu 240 kg/ha. Pirms sējas rugāju lauks nodiskots un nokaļķots ar Nordkalk 200kg/ha, priekšaugs – ziemas rapsis. Pirms ziemošanas ziemas kvieši labi attīstījās un atradās cerošanas fāzē, tomēr ziemošanas apstākļi bija nelabvēlīgi, jo uzkrita sniegs uz nesasalušas augsnes un sasniedza vietām līdz 40 cm biezu sniega segu. Līdz ar to pavasarī, pēc veģetācijas atjaunošanās, pārziemojošo augu skaits uz m2 bija zems, rezultātā lauks tika pārsēts ar vasaras kviešiem ‘KWS Akvilon’ ar izsējas normu 240 kg/ha. Pamatmēslojums un pirmo reizi papildmēslojums doti ziemas kviešiem, bet otro reizi ar N papildmēslojumu  mēsloti  vasaras kvieši. Augu attīstību būtiski ietekmē maija un jūnija mitruma trūkums augsnē, augi dzeltē.

LLKC Augkopības nodaļas konsultants Andris Skudra informēja klātesošos par katra barības elementa ietekmi uz ražu, kā arī mēslošanas līdzekļu lietošanas laika un devas nozīmi rudenī un pavasarī. Konsultants it īpaši uzsvēra sēra nozīmi augu attīstībā, kas veicina slāpekļa uzņemšanas efektivitāti un proteīna un aminoskābju satura paaugstināšanas graudos.

Lauka diena z/s “Kadiķi M.A.” tika organizēta Timac Agro Latvija lauka dienas ietvaros, kur klātesošajiem bija iespēja,  viktorīnā atbildot uz jautājumiem, saņemt arī balvas. Viens no uzmanīgākajiem klausītajiem saņēma LLKC balvu, pareizi nosaucot augu barības elementu, kas veicina proteīna, aminoskābju uzkrāšanos un slāpekļa uzņemšanu augos.

Semināra dalībnieki apmeklēja demonstrējuma lauku, kā arī saimnieks organizēja nelielu ekskursiju saimniecībā. Pie laukiem izraisījās dzīvas diskusijas par laukaugu audzēšanas tehnoloģijām un augsnes apstrādes metodēm.

Visi ražas dati, ekonomiskais novērtējums un secinājumi par demonstrējumā pirmā gada laikā iegūtajiem rezultātiem tiks apkopoti rudenī un publicēti LLKC tīmekļvietnē.

Liels paldies Merabam Katamadzem un Mārtiņam Augstkalnietim par sadarbību un aktīvo iesaisti demonstrējuma realizēšanā.

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem”, LAD līguma Nr. 10.2.1.-20/22/P7. Demonstrējuma tēma  „Augu barības vielu izmantošanas efektivitātes palielināšana ziemājos” (14. lote). Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

Ilze Skudra, LLKC Augkopības nodaļas augkopības konsultante

Nikolajs Irtiševs, LLKC Alūksnes biroja augkopības konsultants

 

Foto Galerija: