Jūs atrodaties šeit

Aicinām lauksaimniekus aktīvāk izmantot atbalsta iespējas

Lauku attīstība

Gan rudens darbu apjomi, gan šīs sezonas ne visai labvēlīgie dabas pārbaudījumi manāmi nogurdinājuši lauksaimniekus. Tomēr paralēli ikdienas darbiem tiek vērtētas un skatītas iespējas un rīcības, kas sekmētu tālāku saimniecību pastāvēšanu un attīstību. Protams, jebkuras darbības pamatā ir cilvēkresursu, ražošanas pamatlīdzekļu  un finansiālais nodrošinājums. Tas mums visiem ir skaidrs, tāpēc tiek meklēti varianti, risinājumi.

Cerot, ka rudens spirgtums visiem devis  enerģiju, Rēzeknes konsultāciju birojs oktobra beigās (sekojiet informācijai LLKC mājaslapā) lauksaimniekiem rīkos semināru par vienmēr aktuālo tēmu “Finansējuma piesaistes iespējas lauku uzņēmējiem“,  uz kuru aicina visus interesentus.

Seminārs tiek rīkots ar mērķi, lai  ne tikai detalizētāk izskaidrotu ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) izsludinātā investīciju projekta “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” saistītos jautājumus, bet sniegtu arī informāciju par citām iespējām finanšu resursu pieejamībai.

Projekta pieteikumu iesniegšana minētajā atbalsta pasākumā LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmā notiks no 4. novembra līdz 4. decembrim.

Pieteikuma formu var sākt pildīt arī ātrāk, bet iesniegt varēs  no norādītā datuma.

Šajā investīciju piesaistes projektā var piedalīties esošās lauku saimniecības (gan fiziskas, gan juridiskas personas), kuru ieņēmumi no lauksaimniecības pēdējā noslēgtajā gadā pirms projekta iesniegšanas sasniedza vismaz 4000 EUR. Piedalīties var  arī kooperatīvās sabiedrības vai kooperatīvo sabiedrību apvienības.

Kā vienmēr, lai varētu projektu iesniegt, pastāv atbilstības nosacījumi, piemēram, nedrīkst būt nodokļu parādi. Kā pamatkritērijs projektos tiek izvirzīts investīciju samērīgums pret reālo saimniecības finansiālo situāciju un resursiem.  Šajā jaunajā kārtā ir izmaiņas atbalsta saņemšanas nosacījumos. Saimniecības pēc kopējā apgrozījuma iedala trīs grupās mazās, vidējās un lielās. Lai noteiktu saimniecības lielumu, skatīs pēdējo trīs noslēgto gadu kopējo apgrozījumu, kā arī vērā tiks ņemti dati par saistītajiem uzņēmumiem. Piemēram, mazo saimniecību grupai atbilst saimniecības, kuru apgrozījums ir no 4000 līdz 70 000 EUR, vidējā grupā tiek iekļautas saimniecības  ar apgrozījumu no 70 001 līdz 350 000 EUR.  Piešķirtā finansējuma aprēķinā vērā ņems  2022.-2024. gadā saņemto finansējumu projektos (aktivitātē LA 4.1.1 un LA 4.1.2., tālāk tekstā). Šie ir tikai daži izmaiņu piemēri.

Ar atbalsta piešķiršanas kārtību var iepazīties, izlasot  2024. gada 21. maijā apstiprinātos Ministru kabineta noteikumus Nr. 303, gan LAD tīmekļvietnē.

Finansējuma piesaistei paredzēti 4 pasākumi jeb, kā tagad mēdz teikt, intervences.

Pasākums LA 4.1.1. “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai” mērķis  diezgan skaidrs, tas ir, – sekmēt mazo un vidējo  saimniecību ekonomisko izaugsmi, uzlabojot darbības rādītājus, rezultātā nodrošinot saimniecības konkurētspēju.  Lai piedalītos 4.1.1. intervencē, saimniecības kopējam apgrozījumam pēdējā noslēgtajā gadā jābūt no 15 000 EUR, tajā skaitā minētie minimālie ieņēmumi no lauksaimniecības vismaz 4000 EUR. Šajā pasākumā lielās saimniecības (apgrozījums virs 350 000 EUR) nevar startēt, izņemot aitkopības saimniecības sargsuņu un žogu iegādei. Atbalsta pasākums plānots jaunu un arī lietotu (līdz 5 gadiem vecu) pamatlīdzekļu iegādei. Jāpiebilst, ka atbalsts nav paredzēts traktora iegādei.

Ne pirmo gadu tiek diskutēts, runāts par pastāvošajām klimata pārmaiņām un veicamajiem pasākumiem ietekmes samazināšanai. Rīcību īstenošanai tiek piedāvāta iespēja  dalībai projektā  LA 4.1.2. “Atbalsts ieguldījumiem SEG un amonjaka emisijas samazinošajiem pasākumiem un klimata pārmaiņu mazināšanai un pielāgošanās pasākumu īstenošanai lauku saimniecībās”. Atbalsts paredzēts jaunu tehnoloģiju ieviešanai, piemēram, kombinēto augsnes agregātu iegāde, miglotāju iegāde. Arī jaunu kūtsmēslu krātuvju izbūve.

Pirms startēt pasākumā LA 4.1.3 par biodrošību un dzīvnieku labturību, jāizprot, ka ieguldījumi nav attiecināmi uz standartprasību nodrošināšanu,  bet gan uz to kāpināšanu/uzlabošanu par noteiktu procentuālo vērtību.

Ceturtajā pasākumā LA 4.1.4. “Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai” investīcijas paredzētas atjaunojamās elektroenerģijas ražošanai pašpatēriņam (biogāze, saules enerģija u. c.) un energoefektiviātes pasākumiem (piemēram, esošo iekārtu nomaiņa uz efektīvākām).

Šajās trijās pēdējās intervencēs var startēt visu lielumu saimniecības. Arī kopējais pēdējā noslēgtā gada apgrozījums par 15 0000 EUR netiek ņemts vērā, kā tas ir attiecībā uz LA 4.1.1. (konkurētspēja) pasākumu.

Atbalsta intensitāte visās četrās intervencēs ir diferencēta 30–50% apjomā,  jāskatās konkrētie pasākumi. Ilggadīgo stādījumu izveidei kūdrājos vai jaunu kūtsmēslu krātuvju izbūvei atbalsta intensitāte ir līdz 70%.

Semināra laikā tiks sniegta informācija par visiem nosacījumiem, par LAD katalogu, par to, kā jārīkojas, ja vēlas pirkt mazlietotu tehniku, par atbalsta intensitāti katrā no pasākumiem un citiem jautājumiem.

Pēc noteikumiem pamatlīdzekļiem, kurus vēlas iegādāties, uz projekta iesniegšanas brīdi jābūt iekļautiem LAD izveidotajā “Tehnikas un iekārtu katalogā”, tomēr tas nenozīmē, ka var iegādāties tikai tajā norādīto tehniku un iekārtas. Ja, izvērtējot ievietoto informāciju, interesējošā iekārta, agregāts vai tehnika katalogā nav iekļauta, ir jādodas pie tirgotāja, lai saņemtu piedāvājumu, kuru iesniedz LAD kopā ar projekta pieteikumu. Pēc tam, kad LAD projektu pēc kritērijiem ierindojis virs “strīpas” un ir  pietiekošs finansējums, vēlreiz jāuzrunā tirgotājs, lai konkrēto pamatlīdzekli iekļauj katalogā.  Izņēmums ir arī lietota tehnika, to katalogā iekļauj pēc ekspertu vērtējuma, un apstiprināto summu LAD iekļauj projekta tāmē. Ar būvniecību saistītās tehnikas un iekārtas  katalogā jāiekļauj 6 mēnešu laikā pēc projekta apstiprināšanas.

Tāpat semināra laikā tiks skarti jautājumi par tiešmaksājumiem. Reģionālie semināri, kuros iesaistās Zemkopības ministrs Armands Krauze un ar lauksaimniecības nozari saistīto iestāžu pārstāvji, vēl norisināsies Liepājā, Valmierā un Bebrenē. Latgales pusē plānotais seminārs Preiļos ir pārcelts uz šī gada 22. novembri. Semināros, attiecībā uz maksājumiem, tika vērtēts 2024. gads un dots ieskats 2025. gadā. Materiāli pieejami Valsts kopējās lauksaimniecības politikas tīkla mājaslapā. Būtiskas izmaiņas nosacījumos šobrīd nav manāmas.  Ir atcelta prasība, ar kuru bija noteikts, ka 4% no aramzemes aizņem ar ražošanu nesaistīti elementi. Joprojām jāseko līdzi aktīva lauksaimnieka atbilstības izvirzītajiem kritērijiem, izvērtējot, vai saimniecība atbilst vismaz kādam no tiem.  

Ar jaunajiem nosacījumiem strādājam jau otro gadu. Un tomēr.  Mums ir tik daudz terminu, nosacījumu – no tāda datuma līdz tādam, no tik ha līdz tik, no tik procentiem līdz tik utt.  Steiga, darbi, problēmas, kam seko nogurums, reizēm neļauj informāciju, kura mēdz būt arī pārāk plaša, uztvert un attiecināt uz konkrēto darbošanos. Tāpēc ne reti zemnieks, kurš  ar savu darbu būtu tiesīgs saņemt kādu atbalstu, ir zaudējis tikai tāpēc, ka līdz galam kaut kas netika piefiksēts.

Tāpēc būtiski ir biroju rīkotie semināri, lai aktuālos jautājumus izrunātu vēlreiz. Un svarīgi, ka tas ir tuvāk cilvēka dzīves vietai.

Dažādi atbalsta veidi finanšu resursu pieejamībai lauku saimniecībām turpināsies. Par plānotajiem atbalsta pasākumiem informācija pieejama LAD mājaslapā, atverot sadaļu  “Projekti un investīcijas”. Saimniekiem, plānojot darbības tālāku attīstību vai vispār uzņēmējdarbības uzsākšanu, būtiski saprast, kāds atbalsta veids ir atbilstošs katrai konkrētai saimniecībai. Jau krietni pirms projekta iesniegšanas jāzina un jāsaprot, vai saimnieciskās darbības rādītāji atbilst  pasākuma izvirzītajiem kritērijiem un nosacījumiem, vai veicami kādi uzlabojumi. Par šiem jautājumiem precīzāku informāciju saņemsiet semināra laikā.

Rēzeknes konsultāciju birojs aicina uz aktīvu sadarbību. Interesējieties! Nāciet! Zvaniet!

LLKC Rēzeknes konsultāciju birojs