Jūs atrodaties šeit

Izmaiņas nodokļu normatīvajos aktos

Grāmatvedība

Pēdējā laikā izmaiņu grāmatvedības un nodokļu jomā ir maz. Bet daži jaunumi tomēr ir.

Sagaidāms, ka no 2023. gada 1. janvāra minimālā mēnešalga būs 620 EUR. To paredz oktobrī pieņemtie grozījumi Darba likumā. Patlaban sagatavošanā ir arī grozījumi MK noteikumos, kas nosaka minimālās algas apmēru. Tā tiek noteikta par normālo darba laiku. Ja darbiniekam nolīgta minimālā stundas likme, tad tā pa mēnešiem ir mainīga – atkarībā no darba stundu skaita attiecīgajā mēnesī. Minimālās stundas likmes apmēru pa mēnešiem parasti savā mājaslapā piedāvā arī Labklājības ministrija.

Šeit atrodams plašāks komentārs par minimālās algas apmēru: https://saite.lv/kpS.

Ja pieaug minimālā mēnešalga, attiecīgi mainīsies arī VSAOI objekts pašnodarbinātajiem, kā arī minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas tiks rēķinātas no 620 nevis no 500 eiro.

Oktobrī tika grozīts likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Tā kā jau šī gada sākumā Satversmes tiesa lēma, ka IIN aprēķinam noteiktais izdevumu ierobežojums neatbilst Satversmei, tad no likuma “Par IIN” ir izslēgtas visas normas, kas attiecās uz saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojumu vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem vai apliekamā ienākuma ierobežojumu divkāršās grāmatvedības kārtotājiem.

Likumā papildināts ar IIN neapliekamo ienākumu uzskaitījums. VID metodiskajā materiālā apkopota informācija par šādiem jauniem neapliekamo ienākumu veidiem:

- ienākumu no Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumā noteiktajā kārtībā atsavinātā zemesgabala, ja minētais zemesgabals ir maksātāja īpašumā ilgāk par 60 mēnešiem (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā). Grozījumi stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī;

- ienākumu, kas gūts, atbrīvojot fizisko personu no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā. Grozījumus piemēro, sākot ar 2022. gada 1. janvāri;

- ienākumu, kas gūts no kapitāla aktīva atsavināšanas fiziskās personas maksātnespējas procesā, ja fiziskā persona atbrīvota no saistībām saskaņā ar Maksātnespējas likuma 164. pantu. Par šāda ienākuma gūšanas dienu uzskata, kad tiesa pieņēmusi lēmumu par fiziskās personas maksātnespējas procesa izbeigšanu. Grozījumi attiecināmi uz to fiziskās personas maksātnespējas procesa ietvaros atsavināto kapitāla aktīvu, kas atsavināts pēc normu spēkā stāšanās dienas;

- ar kalpošanu reliģiskajā organizācijā saistīto personificēto izdevumu kompensācijas, kuras sedz reliģiskā organizācija tajā kalpojošam personālam saskaņā ar rakstveidā noslēgto vienošanos, kompensējamo izdevumu veidus un apmērus nosakot tādus pašus kā brīvprātīgā darba veicējam.

Likumā iekļauts regulējums par informācijas sniegšanu saistībā ar ieguldījumu kontu.

Attiecībā uz ieguldījumu kontu likuma “Par IIN” 11.13 pantā ir noteikts, ka ieguldījumu konts ir atbilstoši līgumam starp ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju un konta īpašnieku – atvērts konts, kurā esošie naudas līdzekļi un finanšu instrumenti tiek izmantoti 11.13 panta sestajā daļā minēto darījumu veikšanai. Ieguldījumu kontam var būt piesaistīts viens vai vairāki konta īpašnieka finanšu instrumentu un naudas līdzekļu uzskaites  vai viens vai vairāki naudas līdzekļu konti termiņnoguldījumu darījumu norēķiniem.

Linda Puriņa,
Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja