Jūs atrodaties šeit
Mežsaimniecības konsultanti gūst pieredzi apmācībās Somijā
No 19. līdz 24. septembrim mežsaimniecības konsultanti no MKPC un MPKS ‘’Mūsu mežs’’ devās iegūt zināšanas uz Somiju par digitālo tehnoloģiju izmantošanu meža teritoriju apsaimniekošanā.
Mežainums Somijā ir aptuveni 70%, līdz ar to mežsaimniecība ir viena no svarīgākajām tautsaimniecības nozarēm valstī. Tas nozīmē, ka ļoti liela uzmanība tiek veltīta digitālo tehnoloģiju attīstībai, kas atvieglo datu ieguvi un darbu mežsaimniecības sektorā. Somu mērķis ir pilnveidot digitālo datu ieguvu, pie tās nemitīgi strādājot un attīstot datu ieguves metodes un to precizitāti.
Pateicoties LAP 2014. – 2020. apakšpasākumam ‘’Atbalsts konsultantu apmācībai’’, gūtajiem sadarbības partneriem, uzņēmums TAPIO uzņēmās organizēt apmācības Latvijas meža konsultantiem par digitālo tehnoloģiju izmantošanu meža teritoriju apsaimniekošanā.
Pirmā diena tika aizvadīta, iepazīstoties ar Somijas mežsaimniecības sektoru. Uzņēmuma TAPIO pārstāvji konsultantus iepazīstināja ar pašreizējo Somijas meža darbības digitalizācijas stāvokli, kā arī ar tīmekļa pakalpojumiem meža īpašniekiem un nozarē nodarbinātajiem, lielāko uzsvaru liekot tieši uz digitālajiem risinājumiem mežsaimniecībā, kā piemēram maksimāli precīzu datu iegūšana izmantojot LIDAR iegūtos datus. Lai nostiprinātu iegūtās zināšanas konsultantiem, tika doti arī praktiskie uzdevumi darbā ar publiski pieejamajiem meža datiem, tā sniedzot plašāku sapratni par Somijas mežsaimniecību.
Otro dienu iesākām, apmeklējot valsts finansētu organizāciju ‘’Somijas meža centrs’’, kas aptver visu valsti. Somijas meža centra uzdevums ir veicināt mežsaimniecību, konsultēt zemes īpašniekus par to, kā rūpēties par saviem mežiem, un tajos esošajām ekosistēmām, kā arī gūt labumu no tiem, apkopot un koplietot Somijas meža datus un nodrošināt mežsaimniecības tiesību aktu izpildi. Konsultanti iepazinās ar datu ievākšanas metodēm, publiski pieejamajiem meža resursu datiem un to pielietošanu meža centra darbībā, kā arī ar tiesību aktiem par meža datu izmantošanu. Pēc teorētiskās daļas apgūšana un diskusijām konsultanti devās uz meža objektu, kurā tika demonstrēta publisko meža datu izmantošana, kā arī varēja izmēģināt iegūtās zināšanas praktiski likt lietā veidojot un uzmērot parauglaukumu, kur no iegūtajiem datiem tiek modelēti aprēķini LIDAR datu ieguves precizitātes uzlabošanai.
Trešo dienu pavadījām, apmeklējot uzņēmumus Metsateho un SYKE. Metsateho ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas pieder Somijas vadošajām meža nozares organizācijām un uzņēmumiem, organizācija specializējas pētniecības un attīstības darbā un projektos. Metsateho konsultantus iepazīstināja ar pašreizējiem pētījumiem un attīstības aktivitātēm, kas galveno kārt skāra koksnes transporta ķēdes un to attīstības iespējas. Pēc nelielām diskusijām devāmies uz Somijas vides institūtu SYKE, kur iepazīstināja ar publiski pieejamajiem vides, ģeoloģiskajiem un meteoroloģiskajiem datiem un to programmatūrām. Neizpalika arī jauniegūto zināšanu pielietošana praksē, izmantojot publiskos vides datus, tika veikta izpēte, kā laika gaitā mainījies Somijas klimats ietekmējot mežsaimniecības sektoru.
Ceturto dienu konsultanti pavadīja meža objektā, kur tos uzņēma kontraktors Mikon metsapalvelu uzņēmuma dibinātājs, iepazīstinot konsultantus, kā tiek izmantoti publiskie meža dati meža īpašuma apsekošanā, meža darbu plānošanā, cirsmu stigošanā un aizsargājamo teritoriju apzināšanā. Interesanti šķita, ka mežā marķējamās krāsas netiek izmantotas, tās ir aizvietotas ar dažādu krāsu un rakstu lentām, kur katrai no tām ir sava nozīme, kā piemēram, cirsmas robeža, ekoloģiskie koki, cirtes veids un aizsargājama teritorija tiek apzīmētas ar dažādām krāsu lentām, kuras laika gaitā sadalās un ir videi draudzīgas. Meža objektā bija iespēja apskatīt mitro ieplaku kura ir aizsargājama teritorija, izrunājot tās ekoloģiskās vērtības un turpmākās rīcības attiecībā uz aizsargājamo teritoriju, nonākot pie secinājuma, ka šī teritorija tiks norobežota un tajā netiks veiktas nekādas saimnieciskās darbības, lai saglabātu tur esošās dabas vērtības. Izstaigājot meža objektu tika konstatēti arī egļu astoņzobu mizgraužu bojāti koki, kas bija kā viens no iemesliem kādēļ tur tiek plānota saimnieciskā darbība. Egļu astoņzobu mizgrauzis tāpat kā daudzviet pasaulē tā arī Somijā ir aktuāla problēma mežsaimniecībā, lai to apkarotu netiek izmantoti feromonu slazdi augsto izmaksu dēļ, tā vietā, lai ar šiem kaitēkļiem cīnītos tiek izmantotas kailcirtes. Noslēdzoties apmācībām kopā ar TAPIO pārstāvi veicām apmācību kopsavilkumu izrunājot gūto pieredzi no šīm apmācībām.
Mācību laikā gūtās konsultantu atziņas un pārņemamā pieredze:
- Somijas meža likumdošanas prasības ir daudz pielaidīgākas nekā sertifikācijas prasības.
- Meža datu ievākšanas process norisinās no satelīta uzņēmumiem vai dronu iegūtajiem attēliem, cilvēkam pašam vairs nedodoties mežā.
- Tīmekļa pakalpojumi sniedz meža īpašniekiem lielāku priekšstatu par veicamajiem saimnieciskajiem darbiem meža īpašumā, balstoties uz publiskajiem meža datiem, kā arī sniedz iespēju viegli kontaktēties ar pakalpojumu sniedzējiem par veicamajiem darbiem meža īpašumā.
Informāciju sagatavoja Artis Misiņš, MKPC mežsaimniecības projektu vadītājs
Konsultantu apmācība tika nodrošināta Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi" apakšpasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros, LAD Līguma nr. 10 2.1-20/21/P16.