Jūs atrodaties šeit

Tauriņziežu un stiebrzāļu zālāja ierīkošanas pamatprincipi

Augkopība

Gan gaļas, gan piena lopu ganāmpulkiem produktivitātes nodrošināšanai svarīga ir pašaudzētās zāles lopbarības kvalitāte un, protams, arī kvantitāte. Kādi pamatprincipi jāievēro, sējot zālājus, varēja uzzināt, piedaloties lauka dienā par tauriņziežu un stiebrzāļu zālāju ierīkošna.

Lauka diena tika organizēta  LLKC Limbažu konsultāciju biroja  ierīkotajā demostrējumā “Optimāla augsnes pH līmeņa uzturēšana tauriņziežu-stiebrzāļu zālājos”. Tas tika ierīkots sadarbībā ar Limbažu novada Liepupes pagasta Z. Blauas saimniecību un Limbažu novada Ainažu pagasta  z/s ”Punči”. Demonstrējuma mērķis ir praktiski parādīt augsnes kaļķošanas ietekmi uz pH līmeņa izmaiņām, zālāju ražību un botāniskā sastāva izmaiņām.

Lauks dienas ievadā LLKC augkopības konsultante Ilze Skudra iepazīstināja klātesošos ar pasākuma “Atbalsts demonstrējumu un informācijas pasākumiem” norisi, demonstrējumu tēmām un saimniecībām, kurās demonstrējumi ierīkoti. Zaiga Blaua un z/s ”Punči” īpašnieks Kārlis Feldmanis dalījās ar savu pieredzi un secinājumiem par  lauku kaļķošanas ietekmi uz augsnes reakcijas izmaiņām un laukaugu ražas pieaugumu.

Arvien vairāk lauksaimniecības zemju īpašnieki saprot augsnes kaļķošanas nozīmi, taču nav skaidrs, kādu kaļķojamo materiālu izvēlēties, kurā brīdī veikt kaļķošanu, ar kādiem paņēmieniem to iestrādāt augsnē. Atbildes uz šiem jautājumiem klātesošajiem sniedza LLKC augkopības konsultants Andris Skudra, pastāstot, kāda nozīme ir augsnes kaļķošanai, kādus kaļķojamos materiālus lietot zālāju un laukaugu kaļķošanā, kā labāk tos iestrādāt augsnē. A. Skudra uzsvēra, ka pirms darbu sākuma nepieciešams veikt augsnes analīzes, lai noteiktu, vai kaļķošana nepieciešama, ja – jā, tad kādu kaļķojamo materiālu izvēlēties un kādas devas nepieciešamas. Klātesošie lauksaimnieki izrādīja lielu interesi par šo tēmu, uzdodot jautājumus un novērtējot kaļķojamo materiālu paraugus.

Pirms zālāju sējas svarīgi ir saprast, kādu zālāju maisījumu izvēlēties. “Latvijas Šķirnes sēklu” agronome Iveta Gūtmane lauka  dienas turpinājumā pastāstīja par tauriņziežu un stiebrzāļu sugu prasībām pēc organiskās vielas augsnē, augsnes reakcijas, granulometriskā sastāva, kādu zālāju maisījumu izvēlēties, ja zālājs domāts pļaušanai un kādu – ja ganīšanai.

Lauka dienas turpinājumā Limbažu KB augkopības konsultante Brigita Skujiņa iepazīstināja lauksaimniekus ar demonstrējuma ierīkošanas gaitu. Lauks demonstrējuma ierīkošanai tika izraudzīts Ainažu pusē – ”Punčos”.  Demonstrējums ierīkots trīs variantos saistīgas smilts augsnē ar organiskās viela saturu 3,8%:

1. variants:  kontrole – bez kaļķošanas;

2. variants – pirms zālāju sējas kaļķots ar granulēto kaļķi AtriGran,  570 kg/ha;

3. variants – pirms zālāju sējas kaļķots ar kaļķakmens miltiem 6 t/ha.

Pēc sātīgām pusdienām pasākuma dalībnieki devās uz  demostrējuma lauku, kur turpinājās gan diskusijas, gan viedokļu apmaiņa, gan arī variantu salīdzināšana. Tika izdarīti secinājumi, ka sakarā ar ļoti vēso un sauso laiku maijā, kad zālājs tika sēts, slikti sadīga āboliņš. Kā paskaidroja  agronome I. Gūtmane, tauriņziežiem sēklu dīgšanas laikā tomēr būtu nepieciešama augstāka gaisa temperatūra un mitrums. Stiebrzāles tādos pašos apstākļos aug straujāk un nomāc tauriņziežus. Jāņem vērā, ka šajā gadījumā zālājs sēts smilts augsnē, kas ilgstoša sausuma apstākļos ātri izžūst, radot augiem mitruma deficītu, kas ietekmēja zālāja attīstību. To, ka šī gada pavasarī sētais āboliņš aukstā laika dēļ slikti sadīga un attīstījās, apgalvoja arī klātesošie lauksaimnieki.

Darbs demostrējumā notiks arī nākamajā gadā, kad tiks vērtēta zālāja pārziemošana, ražas vērtēšana  un organizēta lauka diena.

Paldies lauku dienas lektoriem  par sniegtajām  atziņām, dalībniekiem – par izrādīto interesi, z/s “Punči” īpašniekam K. Feldmanim, Z. Blauai, Marikai un  Mārtiņam Ciņiem – par atbalstu!

Tiksimies lauka dienā nākamajā gadā!

Brigita Skujiņa,
LLKC Limbažu KB  augkopības konsultante

Demonstrējums realizēts LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/21/P16 (13. lote), demonstrējuma tēma „Optimāla augsnes pH līmeņa uzturēšana tauriņziežu – stiebrzāļu zālājos”.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

Foto Galerija: