Jūs atrodaties šeit

Gurķu audzēšana augsnē ar atšķirīgu barības elementu nodrošinājumu

Augkopība

Patlaban ļoti aktuāla tēma ir vides saudzēšana un zaļais kurss. Tā  mērķis ir samazināt uz pusi lauksaimniecībā izmantojamos augu aizsardzības līdzekļus. Lauksaimnieki uztraucas vai, lietojot mazāk mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu, iegūtā raža būs tikpat augsta un kvalitatīva.

Pateicoties piemājas saimniecības “Blāzmas” atsaucībai, sadarbībā ar Dārzkopības institūtu un biedrību “Latvijas dārznieks”, LLKC Kuldīgas konsultāciju birojs ierīkoja demonstrējumu “Sāļu koncentrācijas (EC) substrāta ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti”.

Šī gada jūlija vidū notika demonstrējuma lauka diena. Demonstrējumā iestādītos gurķus ieradās apskatīt gan jau pieredzējuši lauksaimnieki, gan entuziasti, kuriem siltumnīcas ir kā vaļasprieks.

Lauka dienas ievadā piemājas saimniecības “Blāzmas” saimnieki īsumā pastāstīja par savu saimniecību un pieredzi gurķu audzēšanā siltumnīcā. Pēc viņu teiktā – nevienu gadu nav bijuši tik skaisti gurķi kā šogad. Tāpat viņi atzina, ka dārzkopībā  nav viss tik vienkārši, kā runā, respektīvi tikai iestādi un vāc ražu.

Pēc tam LLKC Kuldīgas konsultāciju biroja augkopības konsultants Edgars Cirša iepazīstināja ar demonstrējuma gaitu un iegūtajām atziņām. Demonstrējuma mērķis: nodemonstrēt, kā substrātā esošā sāļu koncentrācija (EC) ietekmē dārzeņu ražu un kvalitāti, lai nodrošinātu augu barības vielu efektīvu izmantošanu. Demonstrējumā salīdzinātas divas gurķu šķirnes: ‘Alpaka F1’ un  ‘Spino F1’. Gurķi iestādīti augsnē ar trīs atšķirīgām sāļu koncentrācijām:

- EC 2,5 mS/cm/~0,5 g/l;

- EC 2,0 mS/cm/~0,3 g/l;

- EC 3,5 mS/cm/~0,7 g/l.

Pēc pirmā gada rezultātiem nav iespējams izdarīt lielus un nozīmīgus secinājumus. Sākotnējie novērojumi parāda, ka nav būtiskas atšķirības stādu augšanā un attīstībā, bet būtiski atšķiras to ražība, jo augsnē vairāk barības elementu, jo iegūstama lielāka raža.

E. Cirša izklāstīja par augu barošanos, kā augi uzņem barības vielas, ūdeni. Tika izskaidrots, kā augsnē barības vielu un ūdens daudzums ietekmē veiksmīgāku barības elementu un ūdens uzņemšanu. Prezentācijas noslēgumā viņš dalījās pieredzē, kā nepiemēroti augšanas apstākļi (mitrums, gaisma, temperatūra, gaisa mitrums, mēslojuma daudzums) ierosina dažādas fizioloģiskas slimības gurķu augļiem.

Lauka dienā piedalījās Dārzkopības institūta pētniece Solvita Zeipiņa, kura pastāstīja par gurķu un tomātu optimāliem audzēšanas apstākļiem segtajās platībās, par substrātiem, ko izmanto segtajās platībās, to atšķirībām, plusiem un mīnusiem.

Dārzkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs iepazīstināja ar derīgajiem organismiem, ko iespējams izmantot segtajās platībās kaitēkļu ierobežošanai. Derīgo kukaiņu un plēsīgo ērču pielietojums un pieprasījums ir krietni audzis, jo pēdējo desmit gadu laikā  cilvēkiem pieejamo produktu skaits, kas satur derīgos organismus, ir pieckāršojies no 13 uz 67 produktiem. Viņš pastāstīja par postošākajiem gurķu kaitēkļiem un kā tos ierobežot ar derīgajiem organismiem, kā uzglabāt un pareizi lietot preparātus ar derīgajiem organismiem, lai iegūtu visaugstāko efektivitāti.

Pēc teorētiskās daļas lauka dienas dalībnieki devās uz demonstrējuma saimniecību. Sākumā viesiem bija iespēja nodegustēt gurķus un pašiem censties saprast atšķirības starp variantiem. Bija iespēja apskatīt demonstrējumu klātienē un uzdot visus interesējošos jautājumus. Lauka dienas dalībnieki uz vietas apskatījās, kā augi attīstās pa variantiem un kāda ir to ražība.

Vislielākā interese tika izrādīta par gurķu audzēšanas tehnoloģiju, kas nosaukta par lietussarga metodi. Šī ir sena audzēšanas metode, bet daļai apmeklētāju joprojām bija jaunums. Lietussarga metode – gurķim no stumbra visā garumā līdz stieplei ņem nost visas pazares un stīgas. Kad galotne sasniegusi stiepli, to drusku apvij ap stiepli un laiž lejā. Paralēli atļauj arī augt atvasēm uz leju.

Pēc ražas novākšanas un apkopošanas rezultāti tiks publicēti LLKC informatīvajā izdevumā “Lauku Lapa”.

Paldies piemājas saimniecības “Blāzmas” saimniekiem par iesaistīšanos demonstrējumā un lauka dienas organizēšanu.

 

Edgars Cirša,

LLKC Kuldīgas KB augkopības konsultants

Demonstrējums ierīkots: LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. 10.2.1-20/22/P10.

Demonstrējuma tēma (lote): Sāļu koncentrācijas (EC) substrātā ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti (18. lote).

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Foto Galerija: