Jūs atrodaties šeit
Sākt cirsmas izstrādi var tikai tad, kad pārdevējs saņēmis naudu
Lai izvairītos no krāpšanas gadījumiem pārdodot savu mežu, LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) aicina meža īpašniekus, pārdodot augošu mežu (cirsmas), ievērot piesardzību, veicot darījumu, noslēgt neapstrīdamus, korektus līgumus un konsultēties ar zinošiem speciālistiem.
Atsaucoties uz 17. februāra publikāciju portālā Apollo.lv “Preiļos, izcērtot sirmgalvja mežu, uzņēmums paliek parādā teju piecus tūkstošus” un raidījumā "Bez Tabu" pausto informāciju MKPC speciālisti apkopojuši būtiskākās nianses, kam jāpievērš uzmanība, lai nekristu krāpnieku nagos. Atgādinām, ka raidījuma "Bez Tabu" sižetā tika stāstīts par Preiļu novada meža īpašnieku, kurš uzticējis izcirst kokus savā mežā vietējam mežizstrādes un kokapstrādes uzņēmumam ar solījumu par lielāko cenu uz mutvārdu vienošanās pamata. Meža īpašnieks ielaidis savā mežā uzņēmuma strādniekus, kuri uzsākuši darbus. Tomēr uzņēmums neesot ievērojis solīto maksāšanas disciplīnu. Firma esot palikusi parādā sirmgalvim vairākus tūkstošus eiro.
Andris Vīrs, MKPC Ziemeļvidzemes nodaļas vecākais mežsaimniecības konsultants: “Pārdevējs veikt darbus mežā pircējam atļāvis, vienojoties tikai mutvārdos. Tas ir nepareizi! Pārdodot augošu mežu, līgumu vienmēr slēdz kā rakstisku dokumentu, jo mutvārdu vienošanās gadījumā, būs grūti pierādīt ko katra puse ir apņēmusies. Līgumu pirms parakstīšanas, rūpīgi jāizlasa, un, ja rodas šaubas, jākonsultējas ar speciālistiem, kaut vai tuvākajā MKPC nodaļā. Ja līgums sastāv no vairākām lapām, tad vajag parakstīt katru lapu kopā ar pircēju. Līgumā norāda par kādu summu meža īpašnieks (pārdevējs) cirsmu ir pārdevis un kādu summu saņem pēc likumā noteikto nodokļu nomaksas. Jāatceras, ka cirsmas izstrādes tiesības pircējs ir ieguvis tikai tad, kad visa līgumā minētā summa ir pārskaitīta pārdevējam!”
Tāpat līgumā jānorāda konkrēts likums, likuma punkts, vai konkrēti MK noteikumi, noteikumu punkts, kāds būtu jāievēro pircējam. Līgumā arī būtu jāietver cirsmas izstrādes termiņi. Savukārt pēc cirsmas izstrādes, ja abas puses ir vienojušās, paraksta cirsmas nodošanas – pieņemšanas aktu vai arī abas puses izdara atzīmi par cirsmu nodošanu uz līguma abiem eksemplāriem.
Raimonds Bērmanis, MKPC direktors: “Svarīgi atcerēties, ka pirms darbu sākšanas jānovērtē cirsmā augošie koki, aprēķinot to krāju, sagaidāmo sortimentu apjomus un rezultātā nosakot cirsmas pārdošanas cenu. Tas jādara speciālistam, kurš nav potenciālais cirsmas pircējs. Jāveic cirsmas izsole vai cenu aptauja, noskaidrojot pircēju par augstāko cenu, kā arī - jāslēdz līgums par cirsmas pārdošanu, kurā iekļauts nosacījums, ka pircējs koku ciršanu uzsāk tikai pēc pilnas līgumsummas apmaksas meža īpašnieka kontā.”
Līgumā meža īpašnieks var iekļaut papildus nosacījumus par laiku, kādā cirsma jāizstrādā (parasti viena gada laikā), laiku kad neveikt mežizstrādi utt. Šāda cirsmu pārdošanas pieeja prasa papildus nelielus sākotnējos ieguldījumus cirsmas novērtēšanā (krājas novērtēšana ap 100 eur/ha) un laiku labākā pircēja noskaidrošanai. MKPC nodrošina meža īpašnieku un sabiedrības informēšanu, konsultēšanu un apmācību par meža apsaimniekošanas jautājumiem, kā arī sniedz ar meža apsaimniekošanu saistītus pakalpojumus visā valsts teritorijā.
Plašāk par līguma slēgšanu var izlasīt izdevuma “Čiekurs” nr.1(61) 2019, pieejams: www.mkpc.llkc.lv sadaļā Čiekurs, kā arī sadaļā E- semināri.
Materiālu sagatavoja
MKPC