Jūs atrodaties šeit

Lauksaimnieku vidū pieaug interese par ALTUM aizdevumiem

Ekonomika

Kamēr Covid-19 piesardzības pasākumu dēļ daudzi uzņēmumi tika daļēji vai pilnībā slēgti, lauksaimniecības nozarē ierastais darba ritms un apjomi nav būtiski mainījušies. Turklāt lauksaimnieki jau domā par tālāku attīstību, aktīvi izmantojot Attīstības finanšu institūcijas ALTUM risinājumus zemes pirkšanai un nomāšanai, kā arī investējot jaunā tehnikā, ražošanas ēkās u.c.

Gundars Ceplītis, Zemgales z/s “Paitēni” īpašnieks,  apstiprina, ka krīze nav būtiski ietekmējusi saimniecības darbu: “Mēs turpinām augt un investēt izaugsmē. Lai šopavasar iegādātos ķiploku šķirošanas līniju, minerālmēslu kaisītāju un daivošanas līniju sēklas sagatavošanai, saņēmām ALTUM aizdevumu 40 tūkstošu eiro vērtībā, taču kopējās investīcijas plānojam ap 70 tūkstošiem eiro. Šobrīd saimniecībā apstrādājam 122 hektārus, un neesam atmetuši cerības arī par zemes iegādi – ja būs, ko pirkt, tad arī pirksim.”

Arī Aleksandrs Korovackis, Indras pagasta z/s “Saknes” īpašnieks, piekrīt, ka attīstībā apstāties nedrīkst: “Neskatoties uz krīzi, plānojam šogad iepirkt jaunu sējmašīnu. Pēdējo gadu laikā arī mūsu apsaimniekoto īpašumu apjoms pieaudzis par 50 %, esam piepirkuši 120 hektārus zemes, šobrīd darbojamies 363 hektāru kopplatībā. Lai finansētu zemes iegādi, izmantojām ALTUM aizdevumus zemes iegādei teju 240 000 eiro apmērā.”

Lauksaimniecība – nozīmīga nozare ALTUM portfelī

Lauksaimniecība ir lielākā nozare ALTUM izsniegto aizdevumu un garantiju portfelī, pēdējo piecu gadu laikā tai piešķirti aptuveni 220 miljoni eiro. Pērn tie bija 44 miljoni eiro, visbiežāk pārstāvētās nozares – graudkopība (46 %), piena lopkopība (20 %) un jauktā lauksaimniecība (13 %). Katrs ceturtais finansētais lauksaimnieks ir piemājas saimniecības īpašnieks jeb pašnodarbinātais, kuram ALTUM atbalsts nereti ir vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu darbību.

Galvenie ALTUM atbalsta instrumenti lauksaimniekiem ir aizdevumi lauksaimniecības zemes iegādei, investīcijām, finansējums apgrozāmajiem līdzekļiem, mazie aizdevumi lauku teritorijās un Zemes fonda pakalpojumi.

Jēkabs Krieviņš, ALTUM valdes loceklis: “Arī šogad vērojama samērā liela zemnieku aktivitāte pamatlīdzekļu kreditēšanas jomā – interese ir gan par aizdevumiem zemes iegādei un ēku būvniecībai, gan jaunas tehnikas iegādei. Lauksaimniekiem šobrīd ir pieejamas dažādas atbalsta iespējas, lai atrisinātu radušās finanšu problēmas, taču svarīgi zināt, ko darīt un pie kā vērsties. Mēs klientus sākumā aicinām doties uz banku, lai noskaidrotu, vai tā ir gatava izsniegt aizdevumu ar ALTUM garantiju. Ja tomēr zemniekam trūkst nodrošinājuma un banka nevar izsniegt finansējumu, ALTUM var izsniegt aizdevumu arī bez papildu nodrošinājuma un ar garāku atmaksas termiņu – līdz pat 30 gadiem. Ja aizdevums ir rūpīgi izsvērts, tad šobrīd tas ir viens no izdevīgākajiem veidiem, lai finansētu pamatlīdzekļu iegādi.”

ALTUM ikdienā sadarbojas ar LLKC, lai ikvienam interesentam būtu iespēja saņemt konsultāciju un palīdzību aizdevuma pieteikuma sagatavošanā. LLKC speciālisti palīdzēs izvērtēt arī investīcijas atdevi un ekonomisko labumu, lai tā nestu labumu, nevis kļūtu par papildu finanšu slogu.

Latvijas zemes tirgus ar savām īpatnībām 

Lauksaimniecības zemes tirgū pēdējos gados pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tā rezultātā kāpušas arī zemes cenas.  Novērojamas arī atšķirības pa reģioniem, ko ietekmē gan zemes kvalitāte, gan lauksaimniecības darbība. Apvidos ar vērtīgāku zemi un intensīvāku lauksaimniecību cena ir ievērojami augstāka – cena par hektāru svārstās no 1000 eiro Latgalē līdz pat 8000 eiro Zemgalē.

ALTUM pārvaldītā Zemes fonda, kas jau piecus gadus pērk, sakopj un tālāk apritē laiž lauksaimniecības zemi, lielākā darījumu aktivitāte nemainīgi novērota Zemgales reģionā, kur fonds iegādājies 326 īpašumus vairāk nekā 6000 hektāru platībā, no tiem 142 fondam pārdoti ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām. Kurzemē fonds iegādājies 176 īpašumus aptuveni 4000 ha platībā, no tiem 75 ir reversās nomas darījumi; Vidzemē 3500 ha – 148 īpašumus (56 reversā noma), bet Rīgā iegādāti 104 īpašumi (24 reversā noma) platībā virs 2000 ha. Latgalē, kur īpašumi nereti ir aizauguši un nekopti, darījumu apjomi ir viszemākie, fonda īpašumā esot 70 zemes gabaliem 1000 ha platībā, no tiem 22 – reversā noma.   

Līdzīgi kā ar aizdevumiem, arī Zemes fonda pakalpojumi ir pieprasīti visās nozarēs, taču krīzes laikā visbiežāk tā ir piena lopkopība, jo samazinājās piena iepirkuma cenas. Vislielāko interesi par fonda iegādātajiem īpašumiem šogad izrādījušas vidējas un lielas saimniecības, kurām nepieciešami papildu finanšu resursi tālākai attīstībai vai saimnieciskās darbības restrukturizācijai. Visbiežāk saimniecības pārstāv graudkopības vai jauktās lauksaimniecības nozares. Mazāks pieprasījums novērots no mazajām saimniecībām, kuras vēl meklē savu vietu tirgū, attīstot dažādus nišas produktus.

ALTUM informācija
Foto: ALTUM publicitātes foto