Jūs atrodaties šeit
Ceļvedis mājražošanā
Pašlaik Latvijā nav oficiāla definējuma mājražotāja darbībai. Mājražošana kā tautsaimniecības nozare ir attīstības procesā. Tas attiecas gan uz likumdošanas normām, gan mazo ražotāju sadar-bību un produktu pieejamību patērētājam.
Neskatoties uz to, mēs – šī ceļveža autori, kas ikdienā strādā ar mājražotājiem, – gribam uzsvērt, ka mājražošana ir vērtību ko-pums, kurā atspoguļojas: Latvijas reģionu identitāte, tradīcijas, unikāli vietējie produkti, ģimenes roku darbs, personīga attiek-sme. Tādēļ sniedzam savu definējumu tam, kas ir mājražotājs.
Mājražotājs ir fiziska vai juridiska persona, kas veic pārtikas produktu ražošanu mājas apstākļos. Pārstrādei izmanto paša audzētas izejvielas vai sadarbojas ar citām Latvijas lauku saim-niecībām, iepērkot izejvielas. Ražošanā izmanto atbildīgu un ilgt-spējīgu pieeju. Tas nozīmē, ka izejvielas audzētas, saudzējot vidi, un produkti gatavoti, ievērojot labas higiēnas praksi, saskaņā ar vietējām tradīcijām konkrētā reģionā. Rezultātā patērētājam tiek piedāvāti veselīgi vietējie pārtikas produkti.
Uzsākot produktu ražošanu mājas apstākļos, jaunajiem uzņē-mējiem būtiskus šķēršļus rada izpratnes trūkums par likumdoša-nu, kas attiecas uz higiēnas normu ievērošanu. Bieži vien tas šķiet sarežģīti un grūti izprotami, kavējot arī darbības oficiālu reģistrē-šanu.
Mēs aicinām ikvienu, kurš vēlas uzsākt mājražošanu, vis-pirms izvērtēt: savas zināšanas, izpratni par pārtikas ražošanu un ar to saistītiem labas prakses nosacījumiem. Uzsākot darboties pārtikas ražošanas nozarē, uzņēmējam jāapzinās sava vēlme un iespējas vienmēr būt atvērtam sabiedrībai un kontrolējošajām iestādēm, jo, uzsākot šādu darbību, uzņēmējs ar savu produkciju uzņemas atbildību ne tikai par savas ģimenes, bet gan sabiedrības veselību kopumā. Plānojot uzsākt produktu ražošanu, jāizvērtē visi apstākļi un jāuzdod sev šādi jautājumi: „Ņemot vērā to, ka uz-sākšu ražot krietni lielākus apjomus, nekā ģimene var patērēt, kā man jāiekārto telpas, kādai jābūt aprīkojuma kvalitātei, produktu gatavošanas tehnoloģijām, iepakojumam, uzglabāšanai un citiem faktoriem, lai gala produkts būtu drošs un veselīgs pircējam?”. Iz-mantojot šādu pieeju sevis izvērtēšanā, pamazām radīsies skaidrī-ba, kā organizējama pārtikas produktu ražošana.
Lai sekmētu jums – jaunie un topošie mājražotāji – labāku šo jautājumu izpratni, kopīgi ar nozaru speciālistiem no Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Pārtikas veterinārā dienes-ta esam sagatavojuši šo praktisko ceļvedi, kas vienkāršā valodā skaidro, kā ražot pārtikas produktus atbildīgi, ievērojot labas hi-giēnas praksi.
Lai šis ceļvedis ir praktisks palīgs jūsu ikdienas darbos! Lai ikviens mājražotājs Latvijā darbojas atbildīgi, radot ve-selīgus, augstas kvalitātes Latviju raksturojošus, unikālus vietējos pārtikas produktus! Veiksmi!
Videga Vītola,
Valsts Lauku tīkla sekretariāta lauku attīstības speciāliste,
uzņēmējdarbības konsultante
Pielikums | Izmērs |
---|---|
celvedis_majrazosana.pdf | 3.21 MB |