Jūs atrodaties šeit
Zināmi konkursa “Laukiem būt!” 2018. gada uzvarētāji
Idejām piepildīts un sirsnīgā sacensības garā aizvadīts konkursa “Laukiem būt!” fināls. Uzvaras laurus konkursā, ko jau sesto gadu rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), šoreiz plūca jaunieši no Latgales, Vidzemes un Zemgales.
Dzintars Vaivods, LLKC finanšu direktors: “Ik gadu jauniešu idejas kļūst aizvien drosmīgākas, bet viņi paši – pārliecinātāki par spēju tās īstenot. Tomēr aizvien vēlētos, lai jaunieši, kuri laukus atstājuši, ieraudzītu tajos potenciālu savu ideju īstenošanai, biznesa radīšanai un tomēr atgrieztos laukos.”
Konkursā “Laukiem būt!” 1. vietu un galveno balvu 2400 eiro šogad ieguva: kategorijā “Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana (tai skaitā mājražošana un maza apjoma pārtikas pārstrāde)” – Velga Sarmule no Rēzeknes ar mājas kārumiem “Cukurella”; kategorijā “Nelauksaimniecības nozare (ražošana)” – Aija Zīmele no Preiļiem ar attīstošām un radošām rotaļlietām ar stāstu; kategorijā “Nelauksaimniecības nozare (pakalpojumi)” – Artūrs Dumbris no Tukuma ar ideju par radošu mūzikas darbnīcu; kategorijā “Lauksaimniecība” – Sintija Elste no Cēsīm ar mikrodārzeņu, zaļumu un ēdamo puķu piedāvājumu restorāniem.
Taču arī citu jauniešu idejas žūrijai šķita pievilcīgas un attīstāmas. Piemēram, Guntis Mežals no Balviem ar ideju par bišu saimju pavairošanu un biškopības produktu ražošanu ieguva otro vietu. “Man patīk strādāt ar bitēm. Man patīk dzīvot laukos, un domāju, ka savu ieceri īstenošu. Tas nebūs grūti – mēs esam septiņi brāļi un māsa. Brāļi palīdzēs stropus nest un fizisko darbu darīt, bet māsa – sakārtot finanses,” pārliecināti stāsta Guntis. Taču ar šo viņa ieceres nebeidzas. Tūristu piesaistei ir padomā arī stikla bišu stropa iegāde, bišu muzeja un relaksējošas bišu gultas izveide. “Nez vai tas būs maksas pakalpojums,” domīgi saka Guntis, “man jau pietiks ar samaksu par nopirkto medus burku.”
Savukārt Linda Pastare no Kārsavas domā par savu novadnieku saturīga laika pavadīšanas iespējām. “Mūsu apkaimē līdz šim bija pieejams tikai peintbols. Taču mammām, kas to izvēlējās savu bērnu ballītēm, nepatika daudzie zilumi, kas palika pēc tam. Tā nonācu līdz peintbola līdziniekam – lāzertagam, kad šaušana notiek ar lāzergaismiņu, un nav nekāda traumatisma. Turklāt tuvākās lāzertaga spēles iespējas bija vien Valmierā un Sventē, kas ir teju 100 kilometru attālumā,” biznesa idejas izvēli pamato Linda. Jauniete jau ir sākusi sadarbību ar šmakovkas dedzinātavu, netālu ir arī Hitlera bunkuri pie Malnavas muižas – šāds salikums ļauj uzrunāt, piemēram, vecpuišu un vecmeitu ballīšu rīkotājus, aicinot savam pasākumam to izmantot kā sava veida odziņu.
Tikmēr Linda Viļumsone no Limbažiem izvēlējusies izaicinājumu – veidot dārzu no peonijām, puķuzirņiem un rudzupuķēm, grieztos ziedus piedāvājot kāzu svinību, restorānu un viesnīcu interjera, kā arī citu svinību noformēšanai. “Mans sapnis ir triju gadu laikā ierīkot krāšņu dārzu viena hektāra platībā – lai peonijas, puķuzirņi un rudzupuķes būtu pieejami no maija līdz oktobrim. Ideālā variantā – visu gadu. Lai šo mērķi sasniegtu, esmu apzinājusi ASV pieredzi ziemas siltumnīcu izveidē. Tomēr grieztie ziedi nebūs vienīgais, ko piedāvāšu, – smaržīgajā puķu ziedēšanas laikā aicināšu pie sevis dažādu nometņu rīkotājus, mākslinieku plenērus u. c. Ja nu pēkšņi peonijas vairs nebūs modē, tas nekas, – jau tagad izmēģinu to izmantošanu dažādu kosmētikas līdzekļu radīšanā. Idejas, ko ar ziediem iesākt, man ir gana,” atklāj Linda.
Idejas biznesam laukos tiešām ir krāšņas. Tādēļ aicinām ikvienu jaunieti, kurš vēl šaubās par savas idejas dzīvotspēju, sekot līdzi informācijai LLKC mājaslapā www.llkc.lv par to, kad rudens pusē notiks “Laukiem būt!” informatīvā diena, kurā mūsu speciālisti palīdzēs saprast, ko iesākt ar savu ieceri. Ja lemsiet, ka vēlaties to turpināt, sev tuvākajā LLKC birojā meklējiet informāciju par nedēļu ilgajām mācībām, kuru laikā zinošu pasniedzēju vadībā varēsit izstrādāt savu biznesa plānu un pēc tam lemt, vai startēt ar to “Laukiem būt!” noslēguma konkursā un tikt pie naudas balvas ieceres īstenošanai!
Pārējie konkursa “Laukiem būt!” dalībnieki sarindojās šādi:
Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana (tai skaitā mājražošana un maza apjoma pārtikas pārstrāde):
2. vieta. Gaļas pārstrāde, Ieva Knupke, Kuldīga;
3. vieta. Zāļu tējas vizuāli pievilcīgā un ērtā iepakojumā, Marika Redoviča, Liepāja;
4. vieta. Veselīgu un dabai draudzīgu ogu, augļu un dārzeņu konservu ražošana, Anna Kricka, Kuldīga (piedalās deleģēts pārstāvis Ilona Kricka);
Nelauksaimniecības nozare (ražošana):
2. vieta. Ūdenssporta apģērba līnija “SonchoPoncho”, Alise Krūmiņa, Talsi;
3. vieta. Bērnu masku un kostīmu tirdzniecība ar nomas iespējām, Ilze Pečule, Talsi;
4. vieta. Kapu dizaina priekšmeti, Mairita Elksne, Aizkraukle.
Nelauksaimniecības nozare (pakalpojumi):
2. vieta. Spēle LaserTag LATGALE (peintbola līdziniece), Linda Pastare, Kārsava;
3. vieta. Mākslinieciskā apstrāde sietspiedes tehnikā, Ilva Lejiņa, Aizkraukle;
4. vieta. Foto pakalpojumi studijā un brīvā dabā, Annija Jace, Madona.
Lauksaimniecības kategorija
2. vieta. Bišu saimju pavairošana un biškopības produktu ražošana, Guntis Mežals, Balvi;
3. vieta. Vistkopības saimniecības attīstība. Vistas uz nomu, Laura Keiša, Cēsis;
4. vieta. Dārza burvība priekam! – ziedu audzēšana, Linda Viļumsone, Limbaži.
Konkursa finālā otrās vietas ieguvējam piešķir 1400 eiro, trešās – 1000 eiro, bet ceturtās vietas ieguvēji saņem 100 eiro naudas balvu katrs.
Konkurss “Laukiem būt!” notiek Valsts lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.
Plašāka informācija: Inga Lejiņa, LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja – 28360367.
Attēlā no kreisās: Konkursa 1.vietas ieguvēji dažādās kategorijās (no kreisās): Velga Sermule, Aija Zīmele, Artūrs Dumbris, Sintija Elste
Foto autore: Ieva Rudzutaka
Informāciju sagatavoja
Ilze Rūtenberga-Bērziņa,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja