Jūs atrodaties šeit

“Derumos” – labas ražas ar LLKC padomu

Augkopība
Dārzkopība

Viena no sekmīgākajām augļkopības saimniecībām Latgales reģionā ir Daugavpils novada Vecsalienas pagasta zemnieku saimniecība “Derumi”, kur saimnieko Jevgēņijs Timošenko. Te tapis neliels, bet progresīvs augļu dārzs.

“Derumu” ābeļdārza kopējā platība ir 7,08 hektāri, tas atrodas tuvu Daugavas krastiem, bet ir labi pasargāts no vējiem. Starp citām saimniecībām šī izceļas ar to, ka strādā pilnībā profesionālā līmenī. Augļu dārzā pirmās ābeļu rindas ir iestādītas jau pirms desmit gadiem, tā, pakāpeniski stādīts, kopējo platību dārzs ir sasniedzis 2015. gadā. Pamata dārza platība ir iestādīta sešu gadu laikā.

Darbus var veikt kompakti

Latvijā ļoti reti ir redzami ābeļu dārzi, kur visa platība sastādīta cieši ap māju. Tādējādi visus kopšanas un ražas novākšanas darbus var veikt kompakti un praktiski bez transporta izmaksām. Transports nepieciešams tikai ražas nogādei realizācijai.

Jevgēņijs atzīt, ka pirms desmit gadiem, kad sācis ābeļdārza stādīšanu, bijis grūti atrast labu padomdevēju, kas varētu ieteikt, kādas šķirnes izvēlēties un kur vislabāk pirkt stādus. Tos pircis gan Latvijas Dārzkopības institūtā Dobelē, gan citur, tajā skaitā Lietuvas tirgos. Sācis ar jau zināmajām šķirnēm ‘Auksis’, ‘Antejs’, ‘Saltanat’. Vēl iegādātas šķirnes ‘Imants’, ‘Red Craft’ un citas. Šobrīd vislabākās ražas izdevies sasniegt ar šķirni ‘Auksis’, kurai 0,5 ha platībā pērn novāktas 13 tonnas ābolu. Kopumā ražas apjoms bijis 48 tonnas. Daļa no tās pārstrādāta sulā, daļa – pārdota kā deserta āboli veikalos.

Progresīvu domu netrūkst

Lai arī saimniekam jau sirma galva, progresīvu domu un ieceru netrūkst. Saimniecība ir reģistrējusies Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) datu kā bāzē kā integrētais audzētājs. Šī statusa iegūšanai, kā zināms, viena no prasībām ir mēslošanas plāna sastādīšana. Šis aspekts tad arī kļuva par vienu no iemesliem sadarbības uzsākšanai ar mani kā dārzkopības konsultantu 2016. gadā. Sadarbības rezultātā tapa mēslošanas plāns, kurā tika ņemtas vērā augsnes agroķīmiskās analīzes, saimnieka vēlmes un manas zināšanas. Sezonas laikā saimnieks regulāri apjautājās pēc padoma arī telefoniski. Sadarbība veidojas uz abpusējas sapratnes un profesionalitātes pamata. Tādējādi šogad no jauna tika paņemtas augsnes analīzes un radīts vēl precīzāks mēslošanas plāns.

Jau pērn vēlā rudenī, apmeklējot saimniecību klātienē, ar patiesu prieku redzēju, cik profesionāli un viedi saimnieks to vada. Visapkārt dārzam ir kvalitatīvs žogs, turklāt to sargā vairāki suņi. Rindstarpās ir kvalitatīvi kopts un appļauts zāliens. Lai arī klimatiskie apstākļi mazliet traucēja pilnībā izbaudīt dārza burvību, tomēr visur varēja redzēt, cik labi ir apkoptas (izgrieztas) ābelītes. Jau trešajā gadā pēc stādīšanas ābeles briedina pirmo ražu.

Kā pareizi apkopt ābeles

Ābeles tiek izgrieztas, balstoties uz “slaidās vārpstas” vainagu kopšanas principiem. Lai arī ir vēl daudz citu iespēju, kā kopt ābeles uz puspundura un pundura auguma potcelmiem, arī es atbalstu šādu ābeļu vainaga kopšanas veidu. Mazliet paraksturošu to, lai saprastu, cik vienkārša un viegla ir šāda vainagu kopšana.

Stādīšanas gadā vēlams, lai viengadīgajam acotnim būtu pēc iespējas vairāk atbilstošā augstumā sasteigto dzinumu. Pavisam izgriež visus dzinumus, kuri atrodas 80 līdz 90 cm no zemes. Pamatzarus veido no augstāk esošajiem 30–50 cm garajiem sasteigtajiem dzinumiem, kurus neīsina. Īsina tikai pārāk garos un bojātos zarus. Vadzaru savukārt apgriež 20 cm virs augšējā sānzara gala. Vadzaram augšējo gala pumpuru atstāj, bet 3–4 zemāk esošos nobrauka. Ja viengadīgais stāds nav tik kvalitatīvs un tam ir tikai daži un īsi sasteigtie dzinumi, labāk tos izgriezt pavisam un galotni saīsināt līdz 90–120 cm. Spēcīgi augošām šķirnēm saīsināšanu veic mazāk, ne tik spēcīgi augošām – vairāk. Ja gadījies nopirkt vāja auguma viengadīgos stādus, lai veicinātu veģetatīvo augšanu, tad tiem pēc iestādīšanas veic tā saukto “atsēdināšanu”, nogriežot uz 2–3 pumpuriem virs potcelma. Ziedēšanas laikā obligāti jāizrauj visi ziedi, lai augļu veidošana nenoņemtu spēku sānzaru veidošanai. Tālāk jau jūnijā sākas vainaga ieveidošana, kas ir viens no svarīgākajiem darbiem, lai ābeli izveidotu pēc pareiziem principiem. Ja vadzaram nav nobraucīti zem galotnes pumpura zemāk esošie trīs līdz četri saplaukušie pumpuri, to obligāti izdara. Tāpat nobrauka visus saplaukušos pumpurus, kas atrodas uz stumbra līdz 80 cm no augsnes virsmas. Triju līdz sešu pamatzaru ieveidošanu veic ar koka veļas knaģiem, jo tie ir gatavoti no materiāla, kas saulē tik ātri nesadrūp. Knaģus uzliek, kamēr dzinumi ir vēl tikai 10–15 cm garumā un zaļoksni. Tos uzliek tikai uz desmit dienām, kamēr dzinumi sāk pārkoksnēties. Tas palīdz ieveidot lēzenu pamatzaru atzarošanās leņķus, vēlāk zarus nostiprina jau ar speciālajām gumijas cilpām, kuras apmet ap stumbru, izver cauri, un izvērto galu uzmauc uz sānzara tā, lai to noturētu 80–90o leņķī pret vadzaru.

Svarīgs ir pirmajā gadā paveiktais

Ja pirmajā gadā ābele ir nodrošināta ar mitrumu un mēslota, kā arī apdobe ir uzturēta tīra no nezālēm, tad otrajā gadā vajadzētu  izveidoties četriem līdz pieciem 50–70 cm gariem pamatzariem. Ja arī vadzara pieaugums ir 30–50 cm, tad turpmākajos gados veidošanai varēs veltīt mazāk laika.

Vadzars jāīsina, lai virs pamatzariem veidotos klājzari. Jūnijā galotnes tuvumā atkal izlauž jaunos dzinumus. Ja pirmajā gadā zaru pieaugumi ir bijuši niecīgi, atkal jāizkniebj visi ziedi un jāturpina rūpīga kopšana. Ja pieaugumi zariem ir garāki un ābele nezied, tad pamatzari un klājzari ir vairāk jānoliec, – jo tuvāk galotnei, jo vairāk.  Lai panāktu vajadzīgo efektu, tam izmanto gumijas vai cita veida atsvarus.

Zarus noliecot, nedrīkst veidot “kaķa” muguras, tas veicinās zaru galu priekšlaicīgu novecošanos, bet vidusdaļā – ūdenszaru augšanu. Pareizi veidotas, ābeles būs samērīga auguma, tās zarosies, un visi pamatzari šķērsgriezumā nebūs vairāk kā puse no vadzara, kas ļauj izveidot labu balansu starp zaru koksni un ābeles zaru ražotspēju.

Labā pieredze redzama šajā dārzā

To visu varēja redzēt arī z/s “Derumi” dārzā. Visi ābeļu zari saņem pietiekami daudz dienasgaismas, labi ražoja, un sestā gada stādījumiem saimnieks jau plānoja galotņu izgriešanu. Kopīgiem spēkiem arī paskatījāmies, uz kuru no konkrētajiem lēzena leņķa sānzariem galotnes ābelēm būtu jāizgriež. Tā kā pareiza kociņu ieveidošana tiek veikta jau no paša sākuma, 7 ha platībā saimnieks dārzu var izkopt viens pats.

Saimnieks ir uzbūvējis arī jaunu glabātuvi ar noliktavas telpu, iegādāta ābolu sulu spiede, kas darbojas ar ūdens radītu spiedienu. Šobrīd saimniecībā ir trīs glabātuves, kur var uzglabāt 140 tonnas ābolu.

Dobeles Dārzkopības institūta zinātnieki šo ābeļu dārzu novērtēja kā vienu no labākajiem visā Latgales reģionā. Uzsākto sekmīgo sadarbību turpināsim arī šogad. Aicinu arī citus dārzkopjus, jo sevišķi jaunos, ne tikai sastādīt mēslošanas plānus, bet izmantot iespēju gūt padomus augļu dārzu kopšanai. 

Māris Narvils, Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā

Foto Galerija: