Jūs atrodaties šeit
Neaizmirsīsim aizsargāt jaunos kociņus!
Rudens ir laiks, kad jāveic jauno kociņu, īpaši priedes un egles, aizsardzība pret meža dzīvnieku postījumiem.
Priežu jaunaudzes stirnām, briežiem un aļņiem patīk dažādu iemeslu dēļ. Ziemas sezonā meža dzīvniekiem mainās barības bāze. Vasarā ir atrodams daudz kas garšīgs − dažādi sulīgi dzinumi, lakstaugi un lapas, taču, iestājoties ziemai, to vairs nav, un jāmeklē kaut kas cits. Jaunaudzes ir tieši tas, kas ir vajadzīgs, jo skuju koku skujās ir ļoti daudz C vitamīna un citas noderīgas vielas. Tā veidojas konfliktsituācija, kad mežsaimnieki audzē mežu, bet meža dzīvnieki to posta.
Stirnas jaunos kociņus apgrauž no 0,1–1,2 m, bet briedis un alnis – no 0,1–2 m augstumā. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka vienai stirnai ziemā nepieciešami 130 kg, briedim – 650 kg, bet alnim – 2430 kg koku un krūmu dzinumu! Cerēt uz nejaušību nebūtu prātīgi.
Teritorijās, kur meža dzīvnieku ir daudz, jaunaudzes aizsardzība ir jāveic jau pirmajā gadā no kociņu iestādīšanas līdz brīdim, kad tie sasnieguši vismaz pusotra metra augstumu. Pēc tam ir svarīgi pasargāt jaunaudžu koku stumbrus no aļņiem un briežiem.
Kociņu aizsardzībai ir vairāki paņēmieni. Viens no tiem, − sadarboties ar medniekiem un regulēt meža dzīvnieku skaitu atļautā limita ietvaros. Otrs, ja esat nolēmuši paļauties uz saviem spēkiem, tad var lietot dažādus aizsardzības līdzekļus. No mehāniskajiem līdzekļiem galotnes dzinuma aizsardzībai var lietot speciālus klipšus, kurus uzliek uz kociņa galotnes dzinuma. Tomēr tas ir darbietilpīgs pasākums, pielietojams nelielās platībās. Lielāku kociņu stumbru aizsardzībai var lietot speciālus cilindrus, spirāles vai aizsargsietus.
Tomēr visvairāk lietotie un populārākie ir repelenti. Tie ir dažādi, un izvēle ir katra īpašnieka ziņā.
Viens no kociņu aizsardzības līdzekļiem ir „Planskyd”, kas ir pulveris uz asins bāzes – 1 kg pulvera izšķīdina 5 l ūdens, lieto 10–15 litrus uz hektāru atkarībā no koku sugas. Rūpīgi sajauc, lai nav biezumu. Nepieciešamības gadījumā jānokāš. Iegūto šķidrumu izsmidzina uz jauno kociņu galotnēm aptuveni 5 mililitru apmērā. Iedarbība ilgst līdz sešiem mēnešiem.
Pieejams arī lietošanai gatavs līdzeklis „Trico”, kas ir izgatavots uz aitu tauku bāzes. Tas nopērkams 5 un 10 litru fasējumā. Lieto 10–20 litrus uz hektāra atkarībā no kociņu izmēra. Aizsardzības efekts saglabājas līdz astoņiem mēnešiem.
Populārāks un plaši izmantots ir aizsardzības līdzeklis „Cervacol Extra”, kas ir smērējama pasta. Tās sastāvā ir līmviela un silikāta smiltis. Repelents aizsargājošo funkciju nodrošina 3 veidos – ar krāsu, garšu un raupjumu. Ar repelentu tiek apsmērēti aptuveni 5–10 cm no centrālā galotnes dzinuma. Lieto 2–3 kg uz 1000 stādiem atkarībā no koku sugas. Saglabājas no uzsmērēšanas brīža līdz nākamā veģetācijas perioda vidum. Par „Cervacol Extra” pareizu lietošanu ir sagatavots informatīvs videoklips, kas pieejams interneta vietnē www.mkpc.llkc.lv.
Visi pieminētie aizsardzības līdzekļi ir praksē pārbaudīti. Izvēli var veikt gan pēc līdzekļa cenas, gan pielietošanas veida.
Lai visiem meža īpašniekiem izdodas nosargāt un saglābāt Latvijas zeltu − mežu!
Uldis Šēnbergs, MKPC Dienvidkurzemes nodaļas vadītājs
Foto: no MKPC arhīva
Pievienot komentāru