Jūs atrodaties šeit

Pievienot komentāru

Lopkopība
Zālēdāju projekts

LLKC Lopkopības kompetenču centrs un Lopkopības nodaļa turpina veiksmīgi uzsākto izmēģinājumu programmu. Iepazīstinām ar saimniecībām, kas līdz šim darbojušās šajā jomā, un to īpašnieku viedokli par sadarbību Zālēdāju projekta ietvaros.

Zemnieku saimniecība “Liepiņas”

Specializācija: piena lopkopība.

Izmēģinājuma tēma: „Pašražotā proteīna barība (lauka pupas, tās izēdināšanas iespējas un ekonomiskā efektivitāte slaucamo govju ēdināšanā”.

Atrodas: Alojas novada Brīvzemnieku pagastā.

Lopu skaits: 100 slaucamās govis, 2015. gadā vidējais izslaukums no govs bija ap 9000 kg.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 212 ha, no tiem īpašumā 30 ha.

Sējumu struktūra: visu platību faktiski aizņem zālāji.

Saimnieks Dzintars Grasbergs: “Kaut kādu mācību dod piedalīšanās jebkurā pasākumā, tajā skaitā Zālēdāju projektā. Tajā saimniecība iesaistījās, jo to ieteica mūsu konsultante, ar kuru sadarbojamies veiksmīgi jau ilgāku laiku. Sadarbība ir laba un arī tagad turpinās. Fermu diena saimniecībā, uzņemot daudzos viesus, no vienas puses, bija priecīgs notikums, bet, no otras puses, – bija satraukums, jo neesam pieraduši šādas lietas darīt. Taču kopumā sadarbība ar konsultantiem ir devusi uzlabojumus govju ēdināšanā. Devām tiek rēķināta ekonomiskā efektivitāte. Regulāri tiek analizēta pašu ražotā lopbarība, sastādītas barības devas, un rūpīgi sekots līdzi, kā devas tiek izbarotas un kā tas darbojas.”

Zemnieku saimniecība “Mežāres”

Specializācija: gaļas lopkopība.

Izmēģinājuma tēma: “Zīdītājgovju auglības un atnešanās pazīmju ietekme uz ganāmpulka atražošanu un teļu izaudzēšanu”.

Atrodas: Jēkabpils novada Rubenes pagastā.

Lopu skaits: 70 Šarolē šķirnes zīdītājgovis un trīs vaislinieki.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 185,5 ha.

Sējumu struktūra: 56 ha – sētie zālāji, 129,5 ha – dabiskās pļavas (Dvietes paliene).

Īpašniece Dzidra Jakovicka: “Esam tīršķirnes saimniecība, pārdodam telītes un bullīšus arī vaislai. Daudz dzīvnieku katru gadu brāķējam, lai izkoptu ganāmpulku, daudz strādājam pie ciltsdarba. Jau otro gadu piedalāmies Zālēdāju projektā, un tas ir noderīgi, dod vielu pārdomām: izkristalizējas tas, ko darām pareizi, un ko varētu paveikt labāk. Rodas arī gandarījuma sajūta par padarīto, un fermu dienas, gaidot viesus, mudina sapost saimniecību vairāk, nekā to darām ikdienā. Atrodamies tālu no novada centra – 70 km, tālu prom no asfaltētiem ceļiem. Tas apgrūtina, taču netraucē strādāt, nu jau vairāk nekā 20 gadu lopkopībā, un sasniegt arī rezultātus. Pagājušogad decembrī pabeidzām celt liellopu un lopbarības novietnes. Allaž esam sadarbojušies ar konsultāciju centru, un konsultanti arī daudz palīdzējuši, tai skaitā, rakstot projektus.”

Sagatavoja Dace Millere un Anita Siliņa

Foto Galerija: