Jūs atrodaties šeit

Pievienot komentāru

Lauku attīstība

Savulaik sengrieķu matemātiķis un fiziķis Arhimēds ir teicis: „Dodiet man atbalsta punktu, un es pacelšu zemeslodi!”. Tad nu, lūk, piedāvājot zināmu atbalsta punktu „sava biznesa pacelšanai”, SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Rēzeknes nodaļa Valsts Lauku tīkla pasākuma „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros aicina Rēzeknes, Viļānu, Ludzas, Ciblas, Zilupes un Kārsavas novada jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem piedalīties apmācībās, kas notiks četros secīgos posmos.

  1. Informatīvā diena – 17. maijā plkst.10.00–14.00. Jaunieši varēs gūt priekšstatu un dziļāku izpratni par reālām iespējām īstenot savas biznesa ieceres. Pasākumā piedalīsies „Hipotēku bankas” Rēzeknes filiāles vadītāja Vita Pučka, kas pastāstīs par bankas piedāvātajām valsts atbalsta programmām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstīšanai. Noderīgu informāciju par LEADER pasākumu iespējām sniegs biedrības „Rēzeknes rajona kopienu partnerība” vietējās rīcības grupas administratīvā vadītāja Sandra Frančenko. Īpašu iedvesmu jaunieši varēs smelties no pagājušā gada veiksminieces LLKC organizētajā jauniešu programmā, dizaineres Guntas Nagles (attēlā), kas mācību procesa laikā izstrādāja biznesa plānu, iesniedza to konkursā „Laukiem būt!” un guva pozitīvu novērtējumu, saņemot arī 900 latu lielu naudas balvu. Šobrīd viņa jau ir izveidojusi savu uzņēmumu – SIA „Modes salons „LAGU”” un aktīvi strādā pie turpmākās saimnieciskās darbības attīstīšanas. Gunta dalīsies pieredzē par to, kā radās pārliecība vaidot savu uzņēmumu un kāpēc, mācoties un gūstot dizainera pieredzi Dānijā, sava biznesa ideju piepildīšanai tomēr izvēlējusies atgriezties Latvijā un tieši Latgalē.
 
   
  1. Izglītojošās dienas:
  2. 23. maijā plkst. 10.00–16.45. Biedrības „ZINIS” lektore Vita Brakovska sniegs meistarklasi radošuma izpausmes sekmēšanai ar aicinājumu: „Lai ko Tu domā, domā citādi!” Tiks skaidrota radošuma loma konkurētspējas stiprināšanā, atklājot mītus un patiesību par praktisko radošumu ikdienā un biznesā. Jaunieši varēs iepazīt un izmēģināt dažādas radošās domāšanas metodes: „ortodoksālo metodi” – modinām sevī radošo garu; „mozaīkas metodi” – mans un komandas resursu portfolio, „ērģeļu metodi” – veidojam labāko vai atšķirīgu piedāvājumu! Vērtīgs ieguvums jauniešiem būs „ceļakarte” uz panākumiem balstītu uzņēmējdarbību, kas paredz sniegt detalizētu informāciju par biznesa idejas attīstības posmiem, plānošanu ne tikai biznesā, bet arī ikdienā, kā arī veidos priekšstatu par 21. gadsimta uzņēmēju un atziņu, kad par tādu varētu saukt sevi. Pasākuma noslēgumā varēs ieklausīties praktiskos padomos par efektīvu prezentāciju tehniku un uzstāšanās prasmju veidošanu.
  3. 24. maijā plkst. 10.00–16.45. LLKC Rēzeknes nodaļas uzņēmējdarbības konsultants Artūrs Šķesters detalizēti skaidros biznesa plāna izstrādes procesu un to, kāda informācija ir jāietver biznesa plānā. Jauniešiem tiks nodrošināta iespēja saprast, kādas uzņēmējdarbības formas ir Latvijā, to priekšrocības un trūkumus, lai nepieciešamības gadījumā veiksmīgāk varētu izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko veidu.
  4. 28. maijā plkst. 10.00–16.45. SIA „Paade Mode” īpašniece Linda Raituma viņai piemītošā lietišķi elegantā stilā stāstīs par mārketinga aktivitāšu lomu uzņēmējdarbības attīstībā. Linda ir veiksmīga uzņēmēja, kuras radītais bērnu apģērbu zīmols „Paade Mode” nu jau ir pazīstams ne tikai Latvijā, bet arī Zviedrijā, Vācijā, Amerikā, Kanādā, Dienvidkorejā un pat Saūda Arābijā. Uzņēmēja atzīst, ka: „katram zīmolam un katram produktam ir sava vieta. „Paade Mode” zīmols un radītais produkts 100% sakrīt ar to, kāda ir mūsu dzīves izpratne un mūsu bērnu uztvere. Apģērbam ir nevis jādominē pār bērnu, bet jāpalīdz bērnam, nedarot viņam pāri: neradot alerģijas, nespiežot, “negraužot”, nedominējot ar pārāk izteiktām krāsu kombinācijām, esot saudzīgam pret bērna veselību. Apģērbs ir draudzīga sastāvdaļa, kas palīdz un atbalsta. Papildus man ir svarīgi kolekcijās ietvert Latvijai raksturīgo”. Lindas praktiskā pieredze un padomi jauniešiem ļaus apzināties to, cik rūpīgi jāveic savu potenciālo klientu analīze un jāpēta viņu vajadzības, lai rezultātā ieguvējs būtu gan klients, gan arī pats uzņēmējs.
  5. 31. maijā plkst. 10.00–16.45. Pirmajā dienas daļā (līdz plkst.13.00) tiks apkopota iepriekšējo izglītojošo dienu pieredze, ļaujot jauniešiem prezentēt katram savu biznesa ieceri. Pēcpusdienā jaunieši tiks aicināti piedalīties izbraukumā uz Latgales biznesa inkubatoru „Ideju viesnīca”, kur tā vadītājs Māris Igavens iepazīstinās gan ar piedāvātajām iespējām jaunajiem uzņēmējiem, gan arī pastāstīs par veiksmīgiem uzņēmējdarbības piemēriem, raksturojot ar biznesa inkubatora atbalstu radītos produktus un to virzību tirgū.

Izglītojošo dienu noslēgumā katrs jaunietis saņems sertifikātu par piedalīšanos pasākumā.

Informatīvā diena un izglītojošās dienas notiks Rēzeknes novada pašvaldības konferenču zālē (Atbrīvošanas alejā 95).

  1. Pieredzes apmaiņas brauciens „Labāk vienreiz redzēt, nekā simtreiz dzirdēt!” – 6. jūnijā

Brauciena maršrutā iekļauti uzņēmumi, kuru īpašnieki un pārstāvji iepazīstinās ar savu pieredzi biznesa idejas attīstīšanā un finansiāla atbalsta saņemšanas iespējām:

  • bioloģiskās lauksaimniecības ražošanas un pārstrādes uzņēmums Skrīveruzemnieku saimniecība „Ragāres”, kuras īpašnieks Jānis Vaivars 2012. gadā ieguva galveno godalgu jauno zemnieku konkursā „Senču aicinājums”;
  •  SIA „Grand M”, kuras īpašniece Madara Grandāne 2012. gadā veiksmīgi startēja LLKC lauku jauniešu atbalsta programmā, iegūstot otro godalgoto vietu, un šobrīd tirgū piedāvā galdu klāšanas pakalpojumus. Tikšanās ar Madaru notiks LLKC centrālajā birojā Jelgavas novada Ozolniekos, kur viņa gan pastāstīs par savu pieredzi biznesā, gan arī klās pusdienu galdu brauciena dalībniekiem. Savukārt LLKC pārstāvji piedāvās iespēju plašāk iepazīties ar konsultāciju biroju darbību un sniegtajiem pakalpojumiem visas valsts mērogā;
  • IK „Somnium”, kas piedāvā elektromobiļa pakalpojumus Rundāles pils dārzā Saimnieciskās darbības uzsākšanai īpašnieks Pēteris Grabovskis ir piesaistījis „Hipotēku bankas” finansējumu, iesniedzot biznesa plānu „Starta programmā”. Pēteris dalīsies pieredzē, kā mērots ceļš no biznesa idejas līdz tās īstenošanai;
  • SIA „Rozīne”, kas gatavo „Skrīveru mājas saldējumu” īpašniece un pārtikas amatniece Lelde Sotniece iedvesmos jauniešus ar stāstu par uzņēmuma filozofijas veidošanu, ilustrējot to ar personīgo pieredzi. Jauniešiem būs lietderīgi redzēt, kā var izveidot savu uzņēmumu un darboties ar resursiem, kas ir tepat līdzās (vietējais piens, mūsu pašu āboli, bumbieri, plūmes, piparmētras, zemenes, mellenes...), un spēt sajūsmināt, atgādinot: „Dabas valdzinājums kaifīgākai dzīvei”.

 

  1. Konkurss „Laukiem būt!”, kurā būs iespēja startēt ikvienam jaunietim, kurš būs piedalījies iepriekš aprakstītajās aktivitātēs. Lai pieteiktos konkursam, jauniešiem būs jāsagatavo rīcības jeb biznesa plāns savu uzņēmējdarbības ieceru īstenošanai (sekmīgākam darbam tiks nodrošinātas LLKC speciālistu konsultācijas). Rakstīt biznesa plānus varēs sākt uzreiz pēc izglītojošo dienu noslēguma līdz pat rudenim, kad izstrādātie rīcības plāni būs jāiesniedz LLKC Rēzeknes nodaļā sākotnējai izvērtēšanai, pēc kuras labākie darbi tiks sūtīti uz LLKC centrālo biroju biznesa plānu vērtēšanas komisijai.

Plašāku informāciju var iegūt, zvanot uz LLKC Rēzeknes nodaļu, tālr. 646252524 vai mājaslapā www.laukutikls.lv

Informāciju sagatavoja

LLKC Rēzeknes nodaļas

 Lauku attīstības konsultante

Daina Butlere