Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Visi mēs nākam no bērnības, un katram noteikti ir saglabājušās atmiņas par toreiz baudītajiem garšīgajiem mājās ceptajiem pīrāgiem, cepumiņiem un citiem gardumiem. Kaut ko ļoti līdzīgu piedāvā arī Rēzeknes novadā strādājošs uzņēmums SIA „Anēls”.
SIA „Anēls” sāka darboties 1995. gadā, kad Rēzeknes novada Kantinieku pagasta centrā tika atvērts veikals, kurā vietējie iedzīvotāji varēja iegādāties pārtikas un nepieciešamākās rūpniecības preces. Uzņēmuma īpašniece Jeļena Šilova pati organizēja veikala darbību. Viņa atzīst, ka ikdiena bija spraiga – jāplāno preču sortiments un daudzums, jāmeklē piegādātāji, jārūpējas, lai pircējam ir pieejama svaiga pārtika, jākārto grāmatvedība u.tml. Ar piegādātājiem tika slēgti līgumi par preču piegādi, pārsvarā viņi tās atveda uz veikalu, bet pēc konditorejas izstrādājumiem pašiem bija jābrauc pakaļ uz Rēzekni, kas sanāk ap 30 km vienā brauciena reizē. Šāda situācija turpinājās vairāk nekā gadu, bet, novērtējot augstās izmaksas saistībā ar konditorejas preču sagādi, veikala vadītājai radās doma par savas ceptuves veidošanu.
Savas ceptuves izveidošana
Jeļena atceras, kāds bija šīs ieceres īstenošanas sākums: „Pieteicām projektu Eiropas naudas piesaistīšanai, bet atbalstu nepiešķīra. Tad sāku rīkoties tā, kā toreiz likās pareizi. Ieguldīju savu naudu, nopirku samērā lētas virtuves iekārtas konditorejas izstrādājumu ražošanai – mikseri, mīklas mīcītāju, cepeškrāsni un citu inventāru. Ar ģimenes atbalstu remontējām telpas blakus veikalam. Ciemata iedzīvotāji bija pārliecināti, ka vienkārši paplašināsim veikalu. Nevienam pat prātā neienāca, ka te cepsim savus cepumus un pīrāgus. Kad atvērām konditoreju, visiem bija liels pārsteigums un milzīga interese atnākt un nopirkt mūsu ražojumus. Kā pirmie konditorejas izstrādājumi pircējiem tika piedāvāti „pončiki” ar ievārījumu un biezpienu, kā arī picas. Bija tik liels pieprasījums, ka „pončikus” izpirka vēl karstus, bet 200 gramu picas pārdevām pat 60–70 gabalu dienā, pašreizējais pieprasījums pēc picām ir tikai 4–6 gabali dienā.”
Jeļena Šilova ar savām uzticamajām darbiniecēm Valentīnu Šilovu un Mariju Laizāni
Taujāta, vai no šodienas skatījuma toreiz rīkotos savādāk, Jeļena nešauboties saka, ka viss izdarītais bija tā vērts, neko citādāk nevajadzēja darīt un ar zināmu atvieglojuma sajūtu atceras pirmo noraidīto projektu: „Ja projektu atbalstītu, mūsu izmaksas būtu bijušas ievērojami augstākas, jo bija paredzēts pirkt diezgan dārgas virtuves iekārtas, un kas zina, cik ilgi vēl vajadzētu maksāt kredītu, ko projekta īstenošanai biju plānojusi ņemt”.
ES atbalsts palīdz attīstīties
Tagad uzņēmumā SIA „Anēls” strādā pieci darbinieki, Valentīna Šilovaun Marija Laizāne– kopš konditorijas atvēršanas 2007. gadā. Ar lielu pateicību Jeļena atceras atbalstu, ko saņēma pašā sākumā no Nodarbinātības valsts aģentūras Rēzeknes filiāles vadītājas Ināras Šindarjovas, kas palīdzēja piesaistīt darbaspēku, izmantojot ES nodarbinātības veicināšanas programmas.
Pakāpeniski attīstoties, kā arī objektīvi izvērtējot uzņēmuma resursus un nākotnes perspektīvas, kļuva skaidrs, ka, rūpīgi plānojot saimniecisko darbību un apgrozījuma kāpināšanas iespējas, tomēr ļoti nozīmīga būtu Eiropas finansējuma piesaiste. Lai gan projektu jomā pirmā pieredze bija negatīva, Jeļena ar meitas palīdzību tomēr sāka pati rakstīt jaunu projekta pieteikumu Lauku atbalsta dienestam pasākumā „Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai (ietverot ar lauksaimniecību nesaistītu darbību dažādošanu)”. Taču veiksmīgi tikt galā ar projekta pieteikuma veidlapas aizpildīšanu izdevās tiktāl, kamēr nebija jāpilda veidlapas naudas sadaļa, bet tālāk darbs apstājās. Ko darīt? Tika meklēta palīdzība SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Rēzeknes birojā, kur, pateicoties ekonomikas speciālistam Gunāram Indričānam, projekts tika pilnībā sagatavots un iesniegts Lauku atbalsta dienestā. Pēc neilga laika tika saņemts lēmums par projekta atbalstīšanu. Izmantojot Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu, tika nopirkta cepumu iepakošanas iekārta un jaudīgāka krāsns. Sadarbībā ar LLKC Rēzeknes biroju 2012. gadā SIA „Anēls” īstenoja vēl vienu projektu, iegādājoties modernu, vēl jaudīgāku rotācijas krāsni, kas ļāva veiksmīgi paplašināt cepumu ražošanas apjomu, un nu jau konditoreja piedāvā 22 cepumu un 6 pīrāgu veidus, dažādas kūkas, speķa pīrādziņus, picas, tortes.
„Napoleons” tapa gadu
Par izmantotajām receptēm konditorijas saimniece ar zināmu lepnumu stāsta, ka pārsvarā tās tiek ņemtas no tautas, proti, pašas darbinieces pastāsta, kādus gardumus cepa viņu vecmāmiņas, tantes un citas saimnieces. Pēc piedāvātajām receptēm tiek mēģināts, kas sanāks, tad paši uz vietas degustē. Ja šķiet, ka kaut kas nav īsti labi, recepte tiek pielāgota vēlamākajām garšas īpašībām, lai produkts nonāktu pie pircēja vislabākajā variantā. Viena no visilgāk pilnveidotajām receptēm līdz šim ir bijusi tortei „Napoleons”, kuras izcilākajam gala rezultātam bija nepieciešams vesels gads. Katrs, kas kaut reiz pagaršojis šo torti, noteikti gribēs to vēl ne tikai tāpēc, ka tā ir fantastiski garšīga, bet arī tāpēc, ka gluži tāpat kā visos citos SIA „Anēls” konditorejas izstrādājumos, tās gatavošanai ir lietotas dabiskas izejvielas. Piemēram, ja pēc receptes ir vajadzīgas olas vai piens, tad šie produkti arī būs izmantoti, nevis kaut kādi mistiski pulveri, maisījumi, pārtikas piedevas vai pusfabrikāti.
Nepieciešamas bioloģiski audzētas olas
Domājot par turpmāko attīstību, uzņēmuma īpašniece Jeļena gribētu sākt ražot bioloģiskus konditorejas izstrādājumus. Taču galvenais kavēklis šīs idejas īstenošanai ir saistīts ar bioloģisko izejvielu trūkumu tirgū. Bioloģiskais piens un milti ir pieejami, bet vislielākās problēmas ir ar bioloģisko olu nodrošinājumu. Jeļena priecātos, ja, izlasot šo rakstu, bioloģisko olu ražotāji atsauktos un būtu gatavi sadarboties (autores piebilde: Jeļenai varzvanīt pa tālruni 29470764).
Konditorijas ražojumus var iegādāties uz vietas veikalā Rēzeknes novada Kantinieku pagastā, taču visvairāk uzņēmums darbojas, pildot klientu pasūtījumus. Šobrīd tiek domāts arī par uzņēmuma mājaslapas izveidi, lai klientiem būtu ērtāk pārskatāms piedāvājuma klāsts un tiktu nodrošināta ērtāka pasūtījumu pieņemšana.
Lai labi garšo!
Sagatavoja LLKC Rēzeknes nodaļas
lauku attīstības konsultante Daina Butlere
Publikācija no informatīvā izdevuma "Lauku Lauku" Nr. 7 (100)