Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Par efektīvu zemes apsaimniekošanu ar mērķi iegūt lielākas ražas ar videi draudzīgākām metodēm spriests ikgadējā lauksaimniecības forumā („Forum For Agriculture” – FFA), kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) pārstāve Maija Pontāga.
FFA ir Eiropas zemes īpašnieku organizācijas ELO un lauksaimniecības ķimikāliju ražotāja „Syngenta” iniciatīva, kas aicina kopā daudzu un dažādu sektoru pārstāvjus ar mērķi diskutēt, kā Eiropas lauksaimniecībai vajadzētu attīstīties, ņemot vērā izaicinājumus pārtikas apgādē un vides drošībā. Forumā secināts, ka nepieciešams dot lauksaimniekiem lielāku brīvību un sniegt mazāk direktīvu „no augšas”. Tā vietā jāizmanto ierosinājumi, kas nāk „no apakšas”, ņemtot vērā, ka ilgtermiņā visperspektīvākais bizness ir vietējais. Forumā secināts, ka urbanizācija nav ilgtspējīga, jo tās sociālās izmaksas ir daudz lielākas nekā lauku sabiedrībā. Agroekoloģija ir 21. gadsimta zinātne, kas attiecas uz dabu, cilvēka un vides dabisko mijiedarbību. Nepieciešams optimizēt tirdzniecību, izmantojot mazo zemnieku apvienošanos kooperatīvos. Kooperācijai starp lauksaimniekiem ir jāpalielinās. Revolucionāru soli šajā jomā spērusi Nīderlande, kur no 2016. gada vairs neatbalstīs atsevišķas saimniecības, bet izmaksās subsīdijas tikai lauksaimnieku grupām. Forumā rosināts mainīt subsīdiju sistēmu pēc būtības, atbalstot to produkcijas veidu ražošanu, kas sabiedrībai ir nepieciešami, nevis maksāt par hektāru, kā tas ir šobrīd. Biedējošs ir fakts, ka 70% lauksaimnieku pensionēsies tuvāko 20 gadu laikā, tādēļ jāveido sistēma, lai jaunie lauksaimnieki spētu būt konkurētspējīgi. Lauksaimniekiem jāzina, ko sniegs nākotne, tikai tad var domāt par intensifikāciju ilgtspējības kontekstā. Jāražo vairāk (tirgum) un labāk (videi). Forumā aicināts pievērsties arī lauksaimniecības biznesa mikroekonomiskajai analīzei, lai vairāk izprastu katra indivīda risku, ieguvumus un zaudējumus. Piemēram, secināts, ka tikai 4–6% no maizes cenas pasaulē tiek samaksāta zemniekam, bet 37% no kviešu cenas sastāda izmantotie mēslošanas līdzekļi. Pārtika jāražo pēc iespējas tuvāk patērētājiem, jo pārtikas zudumi transportēšanas laikā veido ap 20%.
Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone
Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.
UZZIŅA
COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.