Jūs atrodaties šeit

Pievienot komentāru

Augkopība

Tuvojoties rudenim, kaitēkļu izplatība samazinās, taču attīstās dažādas dārzeņu lapu slimības. Kāpostaugu stādījumos izplatās krustziežu sausplankumainība, tā konstatēta lielākajā daļā no Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) novērotajiem galviņkāpostu laukiem un dažos ziedkāpostu un brokoļu stādījumos.

Pieaug burkānu lapu plankumainību – brūnplankumainības un sausplankumainības - sastopamība. Šo slimību pazīmes atrastas apmēram pusē no novērotajiem laukiem.

Uz galda biešu lapām konstatējamas sīkplankumainības un sarmplankumainības pazīmes.

Sīpolu stādījumos, kur saglabājušies zaļi loki, vietām vēl sastopama neīstā miltrasa.

Puravus inficējusi lapu melnplankumainība.

Arvien biežāk konstatēti puvju bojājumi uz ražai paredzētajām sulīgajām dārzeņu daļām. Puvju ierosinātāji iekļūst augos galvenokārt caur mehāniskiem, kaitēkļu un citu slimību izraisītiem bojājumiem. Īpaši postīgas puves kļūst noliktavās, kur uzglabājamie dārzeņi viens ar otru ir tiešā saskarē un tādējādi tiek nodrošināta strauja puvju izplatība no slimajiem uz veselajiem.

Dārzeņu slapjā puve bojā daudzus dārzeņus, taču lauka apstākļos tā visbiežāk sastopama galviņkāpostu stādījumos un šogad vietām jau sākusi attīstīties.

Vairākos novērotajos galviņkāpostu laukos konstatēta krustziežu sausā un pelēkā puve, vienā no laukiem parādījušās pirmās baltās puves pazīmes.

Pelēkās puves pazīmes konstatētas arī uz zirņiem.

Vienā laukā konstatēti fuzariozes bojātas kāpostu galviņas (skatīt attēlā).

Lai ziemā izvairītos no puvju izraisītiem zaudējumiem, svarīgi pirms dārzeņu ražas novākšanas apskatīt savus laukus, konstatēt tur sastopamās infekcijas un pēc iespējas nepieļaut inficētu augu daļu, tajā skaitā lapu, nokļūšanu noliktavā.

 

Informāciju sagatavoja:

Inta Jakobija VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente

Foto:

Inga Bēme VAAD Vidzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Inese Liepiņa VAAD Zemgales reģionālās nodaļas vecākā inspektore