Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Šā gada 30. augustā Lielvārdes novada Kaibalas “Puteņos” saradās interesenti no malu malām, lai ne tikai vecākā dārzkopības speciālista Māra Narvila vadībā, papildinātu zināšanas par zaļmēslojuma augu lietderību, bet arī savām acīm redzētu dažādus zaļmēslojumu maisījumus dabā.
Šis pilotprojekts ir tapis pateicoties sadarbojoties Latvijas Lauku Konsultāciju un izglītības centram, ZS Ķiveļi un pašai “Puteņu” saimniecei biškopei Lienai. Lai arī zaļmēslojuma kultūras ir pazīstamas jau sen, tomēr sētas tās parasti tiek atsevišķi, taču prasmīgi apvienojot šīs kultūras noteiktās attiecībās var iegūt daudz spēcīgāku labvēlīgo ietekmi, ne tikai uz augsni, bet arī nākošo pēcaugu, bet nomācošu ietekmi uz augsnes patogēniem.
Saimniecībā varēja redzēt trīs dažādas nozīmes maisījumus: AU-DZI maisījums dziļai augsnes ielabošanai, vēlāk tiks stādīts augļudārzs, AU-VEL, augsnes veselīguma – dzīvīguma uzlabošanai, jau šogad un nākamgad tiks sēti uz stādīti dažādi dārzeņi un pēdējais AU-SLA, papildus slāpekļa piesaistīšanai augsnē – nākamā gadā tiks stādīti ķirbji. Visi maisījumi no sējas brīža bija auguši 70 dienas.
Maisījuma AU-DZI iestrāde tiek plānota uz septembra vidu, jo vīķi un zirņi vēl intensīvi aug, zaļmasa bija lielākā par 30 t/ha. Maisījums AU-SLA, iestrāde tiks veikta, līdz ko bites beigs vākt putekšņus no saulgriezēm (apmērām 10-14 dienu laikā). Savukārt maisījums AU-VEL jau tika iestrādāts, jo maisījumā esošais griķis jau beidza ziedēt.
Saimniecības tehnoloģija iestrādei ir zaļmēslojumu nopļaut un tad iefrēzēt. Pateicoties sadarbībai ar Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centru Core Organic 7 projekta ietvaros un personīgi Ingai Jansonei visiem bija iespēja vērot darbībā Latvijā vienīgo ROLLER CRIMPER – augu lauzējveltni darbībā. Tā pamatideja ir augošos zaļmēslojuma augus noguldīt un salauzīt pa posmiem, lai apstādinātu to augšanu un tie pakāpeniski atmirstot veidotu mulčas slāni. Latvijā tiek pavērta jauna lapaspuse ne tikai zaļmēslojuma maisījumu izmantošanā, bet arī tā tālākā izmantošanā. Jau tiek plānotas tālākās aktivitātes kā to visu izmantot.
Materiālu sagatavoja
Māris Narvils
LLKC vecākais dārzkopības speciālists