Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja interešu grupas “Slaucamo govju ilgmūžība, ganāmpulka apsaimniekošana” saimniecību saimnieki pabijuši klātienē vēl trīs saimniecībās – z/s «Muižnieki», «Lakstiņi» un «Tauriņi».
Z/s «Lakstiņi» raksturīgi labi atražošanas rādītāji. Z/s «Muižnieki» ir piemērs tam, kā laikus un kvalitatīvi sagatavot rupjo lopbarību ziemošanas periodam un nodrošināt dzīvniekus ar pašaudzētiem graudiem un rapsi. Savukārt z/s «Tauriņi» audzē kukurūzu, izmanto slaukšanas robotu un dalījās pieredzē par tā plusiem un mīnusiem.
Katrā no tikšanās reizēm piesaistām konkrētās tēmas speciālistu. Z/s «Lakstiņi» par skābbarības gatavošanu un analīžu rezultātiem runāja LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere, z/s «Muižnieki» par zālāju apsaimniekošanu praktiskas lietas pastāstīja Preiļu KB augkopības speciāliste Inese Magdalenoka, z/s «Tauriņi» pārrunājām dažādas lietas saistībā ar slaucamo govju ēdināšanu un teļu audzēšanu. Šajā tikšanās reizē par veterinārajiem jautājumiem pieredzē dalījās Daugavpils KB lopkopības speciāliste Anita Miltiņa.
Analizējot saimniecībās govju ilgmūžības datus par 2015. gadu, redzam, ka vidējais laktāciju skaits ir 2,7. Galvenie izslēgšanas iemesli no ganāmpulka ir traumas, vielmaiņas slimības, sarežģījumi dzemdībās, mastīti un neauglība. Vislielākais izslēgto govju īpatsvars ir tās, kuras nevar apsēklot – 42,3%. Tas norāda, ka saimniekiem vēl ir daudz iespēju, lai šos rādītājus uzlabotu. Viena no tām ir kvalitatīvas skābbarības sagatavošana. Interešu grupas saimnieki ir sapratuši, ka pamatu pamats dzīvnieku ēdināšanā ir rupjā lopbarība. Arī barības devas sabalansētībai un minerālvielu izēdināšanai ir liela nozīme dzīvnieku audzēšanā.
Tuvākajā laikā plānojam apmeklēt divas saimniecības, kurās nesen pašu spēkiem uzceltas jaunas fermas (30 slaucamām govīm), kā arī ierasties uz skābbarības gatavošanas laiku z/s «Muižnieki».
Priecē, ka interešu grupas dalībnieki ir ieinteresēti citu saimnieku pieredzē, atsaucīgi un gatavi kaut ko mainīt savā saimniekošanā, lai strādātu efektīvāk.
Ziedīte Bimšteine,
LLKC Jēkabpils nodaļas vadītāja