Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
LLKC Lopkopības kompetenču centrs un Lopkopības nodaļa turpina veiksmīgi uzsākto izmēģinājumu programmu. Iepazīstinām ar saimniecībām, kas līdz šim darbojušās šajā jomā, un to īpašnieku viedokli par sadarbību Zālēdāju projekta ietvaros.
Zemnieku saimniecība “Gribolva”
Specializācija: piena lopkopība un graudkopība.
Izmēģinājuma tēma: “Dažādās veģetācijas fāzēs pļautas zāles skābbarības kvalitātes vērtējums un sagatavošanas tehnoloģiju salīdzinājums slaucamo govju saimniecībā”.
Atrodas: Riebiņu novada Galēnu pagastā.
Lopu skaits: 65 slaucamās govis. Vidējais izslaukums no govs 2015. gadā bija 9800 kg.
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 78 ha – pašu īpašumā, 100 ha – nomā.
Sējumu struktūra: graudaugi – 108 ha, pie fermas atrodas ap 40 ha ganību, kuru platības atjauno ik pa 3–4 gadiem.
Īpašnieks Pauls Sermais: “Iesaistoties Zālēdāju projektā, galvenais bija tas, ka varēja papildināt jau esošās zināšanas un uzzināt par jaunām vēsmām saimniekošanā. Mūsu saimniecībā tika eksperimentēts ar zālājiem, un meklēts labākais risinājums, kā tos apsaimniekot mūsu reģionā. Lietderīga bija lopbarības analīžu izpēte, kas ļauj strādāt labāk, attīstīties tālāk un uzlabot saimniekošanu. Arī turpmāk mēs labprāt iesaistītos šādos pasākumos.”
Zemnieku saimniecība „Krikši”
Specializācija: tīršķirnes gaļas liellopu audzēšana, saimniekojot ar bioloģiskām metodēm.
Izmēģinājuma tēma: “Parazitofaunas izplatības intensitāte gaļas liellopu ganāmpulkā un tās ietekme uz gaļas liellopu produktivitāti”
Atrodas: Kandavas novada Kandavas pagastā.
Lopu skaits: 50 tīršķirnes Šarolē zīdītājgovis (ŠA), trīs vaislas buļļi.
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 261,77 ha, tai skaitā pašu īpašumā – 57,88 ha.
Sējumu struktūra: lielākoties sētie zālāji rupjās lopbarības vajadzībām un 7 līdz 10 ha graudaugu.
Īpašnieki Santra un Andris Celmiņi: “Mūsu saimniecībā veiktais izmēģinājums par parazitofaunas izplatību ganāmpulkā deva galveno atziņu, ka nelielai parazitofaunai dzīvniekos jābūt, jo daba nemīl tukšumu. Ja tā kā mūsu dzīvniekiem ir laba imunitāte un labsajūta, tas nekādu ļaunumu nerada. Taču jautājums ir tāds, kāda parazītu invāzija ir dzīvniekiem, kuri jau acīmredzami jūtas slikti. Liels praktisks ieguvums bija veikto analīžu rezultāti, kas parādīja situāciju ganāmpulkā. Turklāt Zālēdāju projekta pasākumu laikā esam iepazinuši ļoti labus un interesantus cilvēkus.”
Zemnieku saimniecība „Bērzi”
Specializācija: šķirnes kazu audzēšana, pienu pārstrādājot mājas apstākļos.
Izmēģinājuma tēma: „Vaislas kazu izaudzēšana, izmantojot dažādus ēdināšanas un turēšanas veidus”.
Atrodas: Talsu novada Vandzenes pagastā.
Lopu skaits: 80 slaucamās kazas (LVK, Alpu, Būru).
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: ap 20 ha.
Sējumu struktūra: uztur kultivētās ganības (pie novietnes), sētos zālājus, kurus izmanto skābbarības un siena gatavošanai.
Īpašniece Kristīne Piliena: “Projekts dod iespēju papildus izglītoties, izvērtēt savu saimniekošanas pieredzi un kazu audzēšanas menedžmentu, pārdomāt un analizēt tās lietas, kuras iespējams uzlabot. Tāpēc ļoti noderīga bija ekonomisko aprēķinu veikšana. Vienlaikus projekta pasākumi ļauj citiem audzētājiem izdarīt secinājumus uz konkrētas saimniecības piemēra. Sadarbība ir ļoti pozitīva arī tāpēc, ka vienmēr uz fermu dienām ierodas studenti un jaunieši, kuri, iespējams, vēlēsies izveidot savas saimniecības. Tas viss ir noderīgs gan saimniecībai, gan nozares izglītošanai un attīstībai kopumā, lai atrastu racionālāko saimniekošanas veidu, kā arī noskaidrot gluži praktiskus jautājumus, piemēram, salīdzināt dažādus barības veidus, izlemt, vai kazlēnus barot pie mammas vai atšķirti u. c.”
Zemnieku saimniecība „Kalna Dambrāni”
Specializācija: piensaimniecība.
Izmēģinājuma tēma: “Slaucamo govju izmantošanas ilguma rādītāju salīdzināšana saimniecībā izaudzētajiem un iepirktajiem dzīvniekiem. Veselības stāvokļa pārbaude (kāju slimības un veselības stāvoklis, mastīts un tā izplatība, endometrīts u. c.), servisa periodu un laktāciju līknes”.
Atrodas: Viesītes novada Viesītes pagastā.
Lopu skaits: vairāk nekā 1200 liellopu, no kuriem 650 ir slaucamās govis. Vidējais izslaukums no govs ap 12 700 kg gadā.
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: ap 700 ha.
Sējumu struktūra: sētie zālāji rupjās lopbarības vajadzībām – ap 500 ha, kukurūza – ap 200 ha.
Īpašniece Iveta Tīrumniece: “Līdzdalība jebkurā projektā dod zināmu rezultātu, – iespēju aizdomāties par jautājumiem, kuros līdz šim pats neesi nopietnāk iedziļinājies, kā arī vispusīgāk novērtēt situāciju saimniecībā un saprast, ko vari uzlabot. Ļoti noderīgi bija izmēģinājuma laikā veiktie aprēķini, konkrēti, – par ievesto un pašaudzēto dzīvnieku ilgmūžību. Mums bija gan pārsteigums, gan gandarījums, ka pašu audzētajiem dzīvniekiem bija labāki rādītāji. Protams, piedaloties Zālēdāju projektā, saimniekam kāds lieks darbiņš arī jāpadara, taču kopējais ieguvums to atsver. Saimniecība turpina attīstīties, šobrīd sakarā ar piena krīzi cenšamies paralēli veidot arī gaļas audzēšanu, lai meklētu variantus, kā saimniecības ietvaros sadalīt riskus. Tiek celta buļļu kūts pašu bullīšu izaudzēšanai, jo, ja kādreiz tos realizējām mazus, tagad ceram pārdot jau nobarotus gaļas dzīvniekus.”
Ar pārējām projekta saimniecībām turpināsim iepazīstināt nākamajos “Lauku Lapas” numuros.
Sagatavoja Anita Siliņa, LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja, un Dace Millere, LLKC Apgāda redaktore
Foto: Dainis Arbidāns