Jūs atrodaties šeit

Pievienot komentāru

Augkopība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos 11. decembrī notika seminārs „Izmēģinājumu un demonstrējumu rezultāti augkopībā 2013”, kurā tika analizēti šogad zemnieku saimniecībās ierīkotie izmēģinājumi un demonstrējumi augkopībā. Rezultāti ir apkopoti un publicēti informatīvajā izdevumā „Izmēģinājumi un demonstrējumi augkopībā 2013”, kas ierobežotā daudzumā pieejams LLKC birojā Ozolniekos un LLKC 26 konsultāciju birojos novados. Ar prezentācijām uzstājās demonstrējumu konsultanti un lauksaimniecības zinātnieki.

Izmēģinājumu un demonstrējumu izveidošana tika realizēta Valsts Lauku tīkla pasākuma „Demonstrējumi lauku saimniecībās” ietvaros sešās saimniecībās:

SIA LLU MPS „Vecauce” (Vecauces pagasts, Auces novads) – divas tēmas: „Ziemas rapša audzēšanas tehnoloģiju izvērtējums”; LLKC konsultants Oskars Balodis (LLKC Augkopības nodaļas vadītājs), zinātniskā vadītāja profesore Zinta Gaile  un „Ziemas kviešu slāpekļa papildmēslojuma veidu salīdzinājums integrētā audzēšanas sistēmā”: LLKC konsultante Ilze Skudra (LLKC Augkopības nodaļa), zinātniskais vadītājs profesors Antons Ruža.

Z/s „Sproģi” (Vērgales pagasts, Pāvilostas novads) – tēma: „Kaitēkļu un slimību ierobežošana laukaugu sējumos, izmantojot konvencionālās un integrētās saimniekošanas metodes”; LLKC konsultante Vita Cielava (Liepājas konsultāciju birojs), zinātniskā vadītāja Mg. agr. Ilze Priekule.

Z/s „Piekalnes” (Vijciema pagasts, Valkas novads) – tēma: „Kaitēkļu un slimību ierobežošana ziemas kviešu, vasaras miežu sējumos un kartupeļu stādījumos, izmantojot konvencionālo un integrēto saimniekošanas metodi”; LLKC konsultante Ilona Krūmiņa (Valmieras konsultāciju birojs),  zinātniskā vadītāja Mg. agr. Ilze Priekule.

Z/s „Apšusala” (Ošupes pagasts, Degumnieki, Madonas novads) – tēma „Lopbarības pupu audzēšanas tehnoloģiju efektivitāte un pēcietekmes novērtējums”; LLKC konsultante Anita Brosova (Madonas konsultāciju birojs), zinātniskā vadītāja Dr.agr. Biruta Jansone.

K/s „Klēts” (Litenes pagasts, Gulbenes novads) – tēma: „Uztvērējaugu audzēšanas agroekonomiskais vērtējums”; LLKC konsultante Ingrīda Šteinberga (Gulbenes konsultāciju birojs), zinātniskā vadītāja Dr.agr. Līvija Zariņa.

Z/s „Polieši” (Ziemeru pagasts, Mārņkalns, Alūksnes novads) – tēma: „Bioloģiski aktīvo preparātu (Kelpaks un biohumuss) lietošana dārzeņu stādījumos bioloģiskās lauksaimniecības sistēmā”; LLKC konsultants Imants Missa (LLKC Augkopības nodaļa), zinātniskā vadītāja Līvija Zariņa.

Semināra atziņas vērtē  LLKC Augkopības nodaļas konsultante, demonstrējuma projekta koordinatore Ilze Skudra:

„Demonstrējumu sezonas noslēguma semināru apmeklēja gan LLKC konsultanti, gan paši lauksaimnieki, zinātnieki, studenti un Zemkopības ministrijas un tās pakļautībā esošo iestāžu pārstāvji. Šogad, salīdzinot ar iepriekšējām sezonām, seminārs tika apmeklēts plašā skaitā, kas liecina, ka prezentētās tēmas ir aktuālas un to pētījumi – vajadzīgi lauksaimniekiem. Semināra pirmajā daļā interesenti varēja uzzināt par laukaugu integrēto audzēšanu. Daudziem no klātesošajiem interesēja tas, kā ar nākamo gadu mainīsies šī darba joma, stājoties spēkā jaunajiem noteikumiem par integrēto laukaugu audzēšanu. Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Anitra Lestlande, uzstājoties ar ziņojumu, informēja par to, ka vēl tiek izstrādātas vadlīnijas, kas būs jāievēro zemniekiem, kas ir profesionāli augu aizsardzības līdzekļu lietotāji.

Anitra Lestlande informē par aktualitātēm integrētā augu aizsardzībā

Diskusija izvērtās par dažādiem jautājumiem – gan par graudaugu mēslojuma normām un to ietekmi uz produkcijas kvalitāti, jo šobrīd Latvijā ir jātiek skaidrībā par slāpekļa mēslojuma maksimāli pieļaujamajām normām laukaugiem, gan arī rapša un lopbarības pupu audzēšanas tehnoloģijām Seminārā uzstājās arī vieslektori, kuri informēja par aktualitātēm augkopības nozarē. Lauksaimniekiem liela interese bija par situāciju saistībā ar neonikotinoīdu grupas sistēmas iedarbības insekticīdu darbīgo vielu lietošanas aizliegumu uz diviem gadiem kultūraugiem, kas ir pievilcīgi medus bitei,  par ko informēja profesore Ināra Turka, aicinot rapša audzētājus, jau laikus risināt iespējamās domstarpības ar biškopjiem, iesaistoties abpusējās diskusijās.

Iekārtojot demonstrējumus, saimnieki bija ļoti atsaucīgi – gan nepieciešamo pasākumu veikšanā, gan lauku dienu sarīkošanā, kurās vasarā visi interesenti varēja vizuāli novērtēt demonstrējumā iekārtotos sējumu un stādījumu variantus. Īpašs paldies LLU MPS „Vecauce”,  kas precīzi veica divos izmēģinājumos (ziemas kviešu un rapša) nepieciešamo darbu izpildi. .

Demonstrējumu ierīkošanā, lai nodrošinātu kvalitatīvas metodikas izstrādi, tika pieaicināti demonstrējumu zinātniskie vadītāji, kuri palīdzēja darbos un to gaitā precizēja nepieciešamos pasākumus atbilstoši konkrētajiem apstākļiem. Jāpateicas par viņu atsaucību, arī par līdzdalību lauku dienās, kur katrā konkrētajā saimniecībā tika sniegtas konsultācijas.   Seminārā pēc katra konsultanta prezentācijas zinātnieki sniedza savas atziņas par demonstrējuma tēmas realizāciju. Mg. agr. Ilze Priekule saistībā ar integrēto augu audzēšanu aicināja lauksaimniekiem būt gudriem savu lēmumu pieņemšanā, balstoties uz apgūto zināšanu kopumu.

Ilze Priekule komentē demonstrējumus integrētā augu aizsardzībā

Zinātnieki vairākkārt uzsvēra, ka šogad sāktie pētījumi  būtu jāturpina, jo ir daudz neatbildētu jautājumu, un viena pētījuma gada rezultāti neļauj izdarīt pietiekami objektīvus secinājumus. Demonstrējumos un izmēģinājumos iegūtie rezultāti ir izmantojami citās saimniecībās, jo tie ierīkoti ražojošos sējumos un atspoguļo objektīvo situāciju nozares saimniecībās. Pozitīvi ir tas, ka ar savu pieredzi šajā jomā dalījās arī citi zemnieki – kviešu, lopbarības pupu un rapša audzētāji.

Tika veikta arī semināra dalībnieku aptauja par tām tēmām, kuras būtu nepieciešams pētīt turpmāk. Par vienu no aktuālākajām tika atzīta barības elementu nodrošinājuma izpēte, audzējot graudaugus ar atšķirīgiem priekšaugiem, kā arī organiskā mēslojuma, t. sk. digestāta izmantošana, laukaugu mēslošanā. Liels paldies saimniekiem par atsaucību un visu konsultantu ieteikumu izpildīšanu, pašiem konsultantiem – par paveikto, realizējot demonstrējumus, kā arī lauksaimniecības zinātniekiem – par vēlmi sadarboties un sniegt praktiskus padomus, īstenojot šos pētījumus.”

Jau ziņots, ka lauksaimniekiem vairāku gadu garumā ar valsts atbalstu tiek dota iespēja savā saimniecībā pētīt un risināt dažādus aktuālus jautājumus gan augkopībā, gan lopkopībā. LLKC organizē demonstrējumu ierīkošanu saimniecībās ar mērķi parādīt dažādu jautājumu risinājumus citiem lauksaimniekiem, kā arī informēt lauksaimniekus par aktualitātēm nozarē. Izmēģinājumi tika ierīkoti saimniecībās, kas var garantēt datu precizitāti, variantos iekļaujot vairākus atkārtojumus, kā arī nodrošināt piemērotu tehniku izmēģinājumu apkopšanai. Katra izmēģinājuma un demonstrējuma ierīkošanas metodiku sagatavo konsultants sadarbībā ar lauksaimnieku un zinātnisko vadītāju.

 

Demonstrējumi augkopībā 2013

 

Informāciju sagatavoja

Dace Millere

LLKC Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste