Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros nu jau ceturto gadu īstenos pasākumu „Savstarpējās atbilstības atbalsta nodrošināšana”. Savstarpējo atbilstību veido: laba lauksaimniecības un vides stāvokļa nosacījumi (LLVN) un obligātās pārvaldības prasības. Pieteikšanās pasākumam šogad noslēdzās 23. martā, patlaban tiek apkopota informācija par saimniecībām un drīz sāksies to apsekošana.
Konsultanti pagājušogad apmeklēja 260 saimniecības, kā tas varētu būt arī šogad, lai informētu lauksaimniekus par prasībām, kas attiecas uz konkrētās saimniecības darbību, kā arī sniedza ieteikumus, kā nodrošināt prasību ievērošanu. Apmeklējot katru saimniecību, tikai aizpildīta vizītes lapa, tajā fiksējot, kāda situācija konstatēta saimniecībā attiecībā uz konkrētas prasības izpildi, kā arī sniegtie ieteikumi. Lai informētu lauksaimniekus un akcentētu tās prasības, kas ir problemātiskas lielākajā daļā saimniecību, vēršam uzmanību uz apsekojuma rezultātiem augkopības jomā.
Augkopības saimniecībās pēc laba lauksaimniecības un vides stāvokļa nosacījumiem (LLVN) joprojām problēmas sagādāmeliorācijas sistēmu uzturēšana. Lauksaimniekiem jākopj atbildībā esošā meliorācijas sistēma, nodrošinot tās darbību, saglabāšanu un zemes mitruma režīma regulēšanu. Meliorācijas grāvjos jāizcērt krūmi, lai nodrošinātu ūdens brīvu kustību. Tā rezultātā arī bebriem netiks radīti apstākļi dambju būvniecībai. Jāievēro, lai meliorācijas akām būtu vāki. Meliorācijas sistēmu drenu iztekas ir jāattīra 5 m uz katru pusi no apauguma. Lai precizētu informāciju par saimniecības meliorācijas sistēmu, var izmantot informāciju mājaslapā www.melioracija.lv.
Lauksaimniekiem īpaši jutīgā teritorijā vairāk jāpievērš uzmanība augšņu kartēšanas datu atjaunošanai vai jaunu analīžu veikšanai, kā arī kultūraugu mēslošanas plānošanai. Lauksaimnieki šajā teritorijā, kas apsaimnieko lauksaimniecībā izmantojamo zemi 20 hektāru un lielākā platībā, kā arī audzē dārzeņus, augļu kokus vai ogulājus trīs hektāru un lielākā platībā, dokumentē lauku vēsturi par katru lauku. Lietojot mēslošanas līdzekļus, sagatavo un realizē kultūraugu mēslošanas plānu, ievērojot šādas prasības:
- sagatavo kultūraugu mēslošanas plānu katram laukam ne vēlāk kā līdz kultūraugu sējai vai stādīšanai, ilggadīgiem sējumiem un stādījumiem – līdz veģetācijas sākumam;
- izstrādājot mēslošanas plānu, pamatojas uz augšņu agroķīmiskās izpētes datiem vai izmanto agroķīmisko pakalpojumu sniedzēju datus, kas balstīti uz augšņu analīžu rezultātiem, un nav vecāki par sešiem gadiem. Augšņu kartēšanas lietu glabā vismaz piecus gadus. Augšņu agroķīmisko izpēti var veikt Valsts augu aizsardzības dienestā (tālr. 67552996, Augšņu agroķīmiskās izpētes daļa).
- līdz 15. maijam kultūraugu mēslošanas plāna kopsavilkumu kārtējā gada ražai iesniedz Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).
Kultūraugu mēslošanas plānu var sastādīt, gan izmantojot kalkulatoru, datorprogrammas, gan metodiskos materiālus, gan arī konsultanta pakalpojumus. LLKC piedāvā reģionālo augkopības konsultantu pakalpojumus (tālr. 63050220). Plānojot kultūraugu mēslošanas normas, aicinām lauksaimniekus īpaši jutīgajā teritorijā ņemt vērā VAAD veiktā augsnes minerālā slāpekļa monitoringa datus, kuros noteikts minerālā slāpekļa saturs 0–60 cm augsnes slānī. Plašāka informācija: http://www.vaad.gov.lv/21/section.aspx/4738.
Lielā daļā saimniecību atbilstoši prasībām netiek veikta augu aizsardzības līdzekļu uzskaite. Reģistrācijas žurnālā uzskaita gan iegādātos augu aizsardzības līdzekļus (norāda saņemšanas datumu, augu aizsardzības līdzekļa nosaukumu, iepakojuma lielumu un daudzumu), gan izlietotos augu aizsardzības līdzekļus (norāda informāciju par apstrādāto kultūraugu sugu vai objektu (piemēram, labības noliktava), apstrādāto teritoriju, tās platību, apstrādes datumu, lietotā augu aizsardzības līdzekļa nosaukumu un devu).
Vēlamies pievērst lauksaimnieku uzmanību arī tam, ka, lai veiktu darbu ar augu aizsardzības līdzekļiem, ir nepieciešama atbilstoša apliecība: profesionāliem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem un augu aizsardzības līdzekļu lietošanas operatoriem. Apmācības veic privātie uzņēmumi, kuru saraksts publicēts VAAD mājas lapā (www.vaad.gov.lv). Lūdzu, neaizmirstiet laikus pārbaudīt apliecības derīguma termiņu!
Ilze Skudra
LLKC Augkopības nodaļas konsultante augkopībā