Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Līvānu novada Rudzātu pagasta zemnieku saimniecība – uzņēmums SIA „Rudzāts”, kas nodarbojas ar gaļas lopkopību un graudkopību, izmanto modernu tehnoloģiju, ar kuru iespējams noteikt precīzu govs dzemdību brīdi. Saimniecība audzē Limuzīnas šķirnes liellopus. Ganāmpulku veido ap 300 liellopu, no kuriem 120 ir zīdītājgovis, kuras izvietotas sešos baros.
Tā kā saimniecības liellopu mītnes atrodas salīdzinoši tālu no biroja un fermas darbinieku dzīves vietas, viņiem nav iespējas pastāvīgi novērot dzīvniekus, tādēļ saimnieks izvēlējies sistēmu, kas brīdinās par dzemdību tuvošanos un nodrošinās iespēju laikus būt klāt, lai palīdzētu govij apgrūtinātu dzemdību gadījumā.
Lai uzlabotu situāciju dzīvi dzimušo teļu skaita ziņā, uzlabotu to kvalitāti un lai nesamocītu teļu un govi dzemdību laikā, saimniecība izvēlējusies Francijas firmas “Medria” iekārtu.
Svarīgākais ir tas, ka iekārta devusi cerību, ka visi teļi piedzims dzīvi un veseli. Jo ātrāk apgrūtinātu dzemdību gadījumā būs iespēja ierasties pie govs, jo lielāka garantija, ka teļš piedzims dzīvs un pēc tam attīstīsies labi.
Dzemdības ir jānovēro, protams, netraucējot dzīvnieku. Ir jāzina, ka dzīvnieks dzemdē, un jāvēro dzemdību process. Mazajam teļam ir jāpaēd stundas laikā pēc piedzimšanas, govij pēc dzemdībām ir jāatdalās placentai 6 līdz 8 stundu laikā. Govs ir jānovēro, vai nenotiek vēl kādas problēmas dzīvnieka veselības stāvoklī.
Sistēma balstās uz dzīvnieka ķermeņa temperatūras svārstībām. Informācijas raidītājs – termometrs tiek ievietots govs dzimumorgānos (makstī), kurai līdz dzemdībām atlikušas 7 līdz 10 dienas. Dzemdību norisi plāno, iepriekš pārbaudot govju grūsnību 2 līdz 4 mēnešu grūsnības laikā. Termometrs fiksē dzīvnieka organismā notiekošos procesus – hormonu līmeņa un temperatūras svārstības, un šo informāciju saņem uztvērējs, kas atrodas govju novietnē. Uztvērējs savukārt uz tajā ieprogrammēto mobilo tālruņu numuriem nosūta īsziņas ar informāciju par drīzumā gaidāmajām dzemdībām. Pirmā īsziņa tiek saņemta jau brīdī, kad ierīce ir ievietota govī, otrā – kad līdz dzemdībām palikušas 24 līdz 48 stundas, savukārt trešā un pēdējā īsziņa – kad dzīvniekam ir sācies dzemdību process.
Saimniecības pārraudze stāsta, ka ierīci ievieto govij makstī. Tā ir atbilstoša izmēra raidītājs, kas netraucē dzīvniekam, tas nav smags un nerada diskomfortu dzīvniekam. Brīdī, kad sākas dzemdību process jeb augļa izstumšana, šī ierīce. Tad atkal notiek krasas temperatūras svārstības, jo visa ierīce strādā, balstoties uz temperatūras izmaiņām. Tiek nosūtīta pēdējā īsziņa, ka ierīce ir izkritusi, kas nozīmē, ka steigšus jādodas pie dzīvnieka. Tas parasti ir 15 minūtes pirms dzemdībām, un 15 līdz 30 minūšu laikā teļš ir piedzimis. Ja tomēr kaut kas nav kārtībā, saimniekam pietiek laika sniegt dzemdību palīdzību, koriģēt augļa stāvokli, piemēram, iztaisnot saliekušos locekļus un ļaut govij dzemdēt bez stresa un mierīgi.
Sistēma ļauj palīdzēt dzīvniekiem ne tikai pašās dzemdībās, bet arī iepriekš, brīdinot par to saimnieku. Informācija, kas saņemta vienu līdz divas diennaktis pirms dzemdībām, sniedz iespēju saimniekiem laikus pārvietot govi uz atnešanās boksu vai pārvest dzīvnieku tuvāk mītnei. Pēc atnešanās govs ar teļu tiek turēti norobežotā teritorijā, kamēr teļš iegūst spēkus, kā arī tiek veiktas profilaktiskās mikroelementu un vitamīnu injekcijas un teļa apzīmēšana ar krotālijām. Izmantojot šāda veida iekārtu, 2014. gadā saimniecībā tika izglābti 10 teļi. Ja parēķinam, ka šo teļu, atšķirot no mātes, realizējam Baltijas izsoļu namā ar dzīvmasu 300 kg par cenu 3,10 eiro/kg, iegūstam 930 eiro par dzīvnieku. Jo šādu izglābto un realizēto dzīvnieku saimniecībā ir vairāk, jo vairāk ienākumu.
Neskatoties uz modernajām tehnoloģijām, nedrīkst aizmirst par vispārīgajām dzīvnieku labturības prasībām – nodrošināt dzīvniekus ar barību un ūdeni atbilstoši to fizioloģiskajam stāvoklim, kā arī atbilstošus turēšanas apstākļus.
Daiga Baltiņa,
LLKC lopkopības speciāliste
Edvīns Broks,
LLKC Madonas konsultāciju biroja lopkopības konsultants