Viens no tiem notika jūlija sākumā piena lopkopības saimniecībām un pēc tam – gaļas lopkopībā. Nebija grūti izvēlēties apmeklējuma saimniecības, jo Preiļu un Līvānu novados ir daudz lopkopības saimniecību, kurās gūt pieredzi ganāmpulka apsaimniekošanā.
Preiļu novada Rožkalnu pagastā ar piena lopkopības pieredzi iepazināmies z/s “Pūpoliņi” . Saimnieks Dāvis Stikāns pastāstīja par veselīga ganāmpulka veidošanas pieredzi bioloģiskajā saimniecībā. Turēšana un slaukšana notiek āra apstākļos. Brauciena dalībnieki varēja apskatīt, uzdot jautājumus par nojumes un barošanas laukuma izveidi. Interesi izraisīja salmu pūtējs, kas ir neatsverams palīgs ģimenes darbā, lai samazinātu roku darbu. Saimniecības attīstībai realizēti vairāki projekti, notiek sēklošanas plānošana, pēc dzimuma šķirotā ģenētika.
Z/s “Kalmes” veiksmīgi realizēts projekts par slaucamo govju fermas būvniecību, robotizētu slaukšanu un kūtsmēslu krātuves izbūvi. Ierīkotas ganības un zālāji kvalitatīvas lopbarības nodrošināšanai. Saimnieki Jānis un Marija Lazdāni lielu uzmanību pievērš ne tikai saimniecības attīstībai un izaugsmei, bet arī pievilcīgas apkārtējās vides veidošanai.
Stabulnieku pagasta z/s “Pumpuri” Mičuļu ģimene saimniecības modernizācijai piesaistījusi vairākus ES projektus. Viņi pamatnozarei – piena lopkopībai – radījuši pievienoto vērtību. Kopš 2008. gada ģimene nodarbojas ar mājražošanu – ražo dažāda veida sierus. Brauciena dalībniekiem bija iespēja degustēt garšīgus gan sāļos, gan saldos sierus. Ne velti pasākumā “Nogaršo Latviju Latgalē” viņiem novērtējums – labākais siera meistars.
Līvānu novada Rudzātu pagasta z/s “Brūveri” pieredzē par ganāmpulka apsaimniekošanu un dzīvnieku veselības nodrošināšanu dalās saimniece Solvita Brūvere. Saimniecības attīstībā jau ieguldīts liels un grūts darbs, bet top vēl lielāki nākotnes plāni. Notiek jaunas, robotizētas kūts būvniecība. Solvita aktīvi piedalās arī LLKC pasākumos – demonstrējumos lopkopībā un Preiļu konsultāciju biroja interešu grupā.
Ar dažādiem izaicinājumiem piena lopkopības nozarē saskaras gan apmeklētajās saimniecībās, gan mājās – pie brauciena dalībniekiem. Atgriežoties savās saimniecībās, viņi varēs izvērtēt redzēto un padomāt par iespējām, ko varētu pārņemt, lai pilnveidotu savu ganāmpulku apsaimniekošanu.
Ar Līvānu novada gaļas lopkopības saimniecību mītņošanas, turēšanas, ēdināšanas, dzīvnieku veselības nodrošināšanas un SEG emisiju mazināšanas pieredzi 16. jūlijā Jēkabpils novada saimnieki iepazinās četrās saimniecībās.
Rožupes pagasta z/s “Podusala” divus Limuzīnas šķirnes un vienu dažādu krustojumu ganāmpulku apsaimnieko Matīss Usāns. Dalībniekiem bija iespēja apskatīt nesen uzcelto plašo novietni un iepazīt tās priekšrocības ganāmpulka apsaimniekošanā. Dodamies arī uz ganībām, kur mierīgi ganās un par mūsu ierašanos interesējas zīdītājgovis, teles, teļi, un to sargi suņi.
Turpat kaimiņos – “Stepārēs” – saimnieko jaunais lauksaimnieks Dins Muktupāvels, bet jau pieredzējis un zinošs gan lopkopības, gan augkopības, gan tehniskas, gan būvniecības jomās, redzējis ārzemju pieredzi. Meklējot labāko variantu fermas atjaunošanai un attīstot gaļas liellopu ganāmpulku, prasmes pārmantojis no tēva. Viņš atzīst, ka labas ganības ir pats svarīgākais gaļas lopkopībā. Tiek plānota sezonālā atnešanās līdz pavasara lauku darbu sākumam. Lopbarības sagatavošana notiek savlaicīgi, lai vasarā, kad ir teļi un lielākais barības patēriņš, būtu pietiekami atāli.
Tālāk dodamies uz Sutru pagasta z/s “Ozoli” pie Aināra Muktupāvela. Viņš nodarbojas gan ar gaļas lopkopību, gan graudaugu, pupu un citu laukaugu audzēšanu. Saimniecības apkārtnē problēmas ar pārlieku mitrumu bijušas ne tikai šinī gadā. Te meklēti dažādi, arī sarežģīti risinājumi, lai uzlabotu ganības un zālājus. Dalībniekiem interesanti uzzināt arī citas tehniskas nianses, uzdodot jautājumus, nofotografējot.
Noslēgumā apmeklējam netālo tīršķirnes Šarolē saimniecību z/s “Lūki”, iepazīstamies ar Janīnas un Andra Pūgu pieredzi. Sākums ir bijis bez lopu novietnes, ar 2009. gadā no Jēkabpils novada SIA ”Siliņi” iegādātām 10 telēm. Vēl tagad saimniecībā ir viņu pēcnācēji. Janīna atzīst: ”Nezinu, kā mēs sākām, toreiz tādu baltu lopu te nebija. Tagad ir vieglāk, ir tehnika, aprīkojums.” 2013./2014. gadā uzbūvēta nojume, kūtsmēslu krātuve, ņemot vērā arī Jēkabpils novada SIA ”Siliņi” un z/s “Mežāres” pieredzi. Saimniecība nodarbojas arī ar graudkopību. Tagad savu pieredzi nodod tālāk citiem saimniekiem.
Apmeklējumā dalībnieki atzīst, ka uzzinātas daudzas labas lietas:
Paldies visiem saimniekiem par atsaucību un dalīšanos pieredzē!
Apmeklējums tika īstenots LAP 2014.-2020. pasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ” ietvaros.