Jūs atrodaties šeit

Rast līdzsvaru starp pētniecību un dabu

Zivsaimniecība

Pēc Doles zivjaudzētavā fiksētajiem putniem, kas iepinušies un arī gājuši bojā dīķiem pāri pārvilktajos tīklos, sabiedrībā uzvirmojušas asas diskusijas par to vai un kā šādi dīķi, būtu sargājami, lai neciestu zivēdājputni un arī audzējamās zivis. Plašāku skaidrojumu šai situācijai piedāvā  Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Zivsaimniecības nodaļas eksperts Raivis Apsītis.

Raivis Apsītis, LLKC eksperts zivsaimniecībā: “Sadarbībā ar zinātnisko institūtu BIOR 2016. gadā Doles zivjaudzētavā uzsākām pētījumu par ekonomiski izdevīgāku karpu šķirņu, konkrētāk – spoguļkarpu (Cuprinus carpio), audzēšanas iespējām Latvijā. Divos dīķos kopā tika ielaisti 80 000 karpu kāpuru, kurus triju gadu ilgā periodā bija plānots izaudzēt līdz vaislas vecumam. Diemžēl īstenot šo pētījumu tā arī neizdevās, jo nenosegtie dīķi kļuva par dažādu savvaļas putnu, tostarp kormorānu, pīļu, zivju gārņu un citu ēdamgaldu. Neraugoties uz to, ka kontrolzvejās uzrādījās ļoti labi rezultāti gan izdzīvotības, gan svara pieauguma ziņā, putni izēda praktiski visus zivju mazuļus, un rudens skaitīšanā palicis bija vairs tikai 21 karpu vienas vasaras mazulis no plānotajiem 40 000. Tādēļ šogad pieņemts lēmums dīķus pasargāt no putnu uzbrukumiem, pārvelkot tos ar tīklu, lai projektu tomēr būtu iespējams īstenot. Šis projekts ir ļoti būtisks, jo mūsu zivjaudzētavās 80–90% no izaudzētās akvakultūras produkcijas ir karpa. Tomēr Latvijas kontekstā nevar runāt par šķirnes karpu audzēšanu, jo ar karpu selekciju un jaunu šķirņu izveidi, kā arī ar šķirnes vaislas materiāla uzturēšanu šobrīd neviens nenodarbojas, pasliktinot vietējo zivjaudzētāju konkurētspēju.

Ņemot vērā radušos situāciju, esošos tīklus ir plānots aprīkot vēl ar papildus putnus atbaidošiem, atstarojošiem elementiem, jo pētījuma mērķis ir pārbaudīt Latvijas apstākļos potenciāli ekonomiski izdevīgāku karpu šķirņu audzēšanas iespējas un vienlaicīgi meklēt nekaitīgus veidus, kā atbaidīt no zivju audzēšanas dīķiem zivjēdāju  putnus, kas zivju audzētavām visā Latvijā nodara ļoti būtiskus zaudējumus.”

Plašāk: “Dažādu karpu šķirņu mazuļu salīdzināšanas pētījums Latvijas apstākļos”: http://laukutikls.lv/nozares/zivsaimnieciba/raksti/dazadu-karpu-skirnu-m...

Papildus informācijai: Raivis Apsītis, LLKC eksperts zivsaimniecībā 29233377

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja