Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” aprīļa numurā

Lopkopība

Ar kādiem izaicinājumiem jāsastopas jaunajiem lauksaimniekiem, no nulles uzsākot saimniekošanu laukos, žurnāla “Latvijas Lopkopis” aprīļa numurā stāsta Auces novada z/s “Imantas” saimnieki Ģirts un Agnese Antes. Saimniecība darbojas putnkopības nozarē un ir Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas biedrs. Tās izpilddirektore Anna Ērliha: “Asociācijas vēlme ir veicināt nozares attīstību. Lielie ražotāji Latvijā ir, tie spēj par sevi pastāvēt, bet, lai mēs kā valsts attīstītos, mums vajadzīgs katrs mazais un vidējais saimnieks.”

Vairāk nekā 5,5 miljoni eiro – šāda aptuveni ir summa, ko pēdējo divu gadu laikā vairāki piena iepircēji palikuši parādā zemniekiem. Kas jāņem vērā, slēdzot piena piegādes līgumus, žurnālā skaidro LLKC juriskonsulte Kristīne Cimermane.

Piensaimniekiem noderēs arī LLKC ekspertu secinājumi par veiktajiem piena pašizmaksas aprēķiniem demonstrējumu saimniecībās. Viens no tiem – joprojām piena realizācijas cena ir zemāka par pašizmaksu. Tāpēc saimniecībām nepieciešams valsts atbalsts gan darbības turpināšanai, gan investīciju veikšanai, gan uzkrājumu veidošanai.

Par ganību apsaimniekošanu pavasarī žurnālā raksta LLKC lopkopības konsultante Kornēlija Averjanova, bet par E vitamīna nepieciešamību vecāku laktāciju govīm – LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere.

Kā Latvijā sokas ar kvalitatīvas liellopu gaļas iegūšanu pēc SEUROP klasifikācijas, vērtē LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns. Savukārt aitkopjiem būs lietderīgs LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas raksts par vara toksiskumu aitām. Turpat saimnieku pieredzes apraksts no Arņa un Annas Ginteru saimniecības SIA “StarSpace” Suntažu novadā, kur profesionāla aitkopība apvienota ar Annas otru aizraušanos – observatorijas uzturēšanu zvaigžņu pētīšanai.

Cūkkopības rubrikā Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece raksta par to, vai cūkām jāapgriež astes. Savukārt par to, kā uzturēt mazo gaļas pārstrādi laukos – mājražotājas un zīmola “Klāmaņu kūpinājumi” īpašnieces Karmenas Dīcmanes pieredze.

Putnkopjiem iesakām Annas Ērlihas rakstu par vitamīnu deficītu putniem, šoreiz par A, D3 un E vitamīnu deficītu un tā ārstēšanu.

Zirgkopjiem iesakām žurnālistes Daces Milleres interviju ar vienu no Latvijas labākajām konkūra jātniecēm un treneri Mairu Leju.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2019_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja       

Foto Galerija: