Jūs atrodaties šeit

Proteīnaugu interešu grupa apgūst pieredzi

Lopkopība
Piena lopkopība

LLKC Pierīgas konsultāciju biroja interešu grupas “Latvijā audzētie proteīnaugi slaucamo govju barībā” sešu saimniecību pirmā tikšanās notika jūnija beigās z/s “Zilūži” Kocēnu novadā. Dalībnieki vēlējās kopā doties pieredzes apmaiņā uz produktīvu saimniecību, kur kā papildus bizness ir mājražošana no piena produktiem. Jāņa Grasberga vadītajā saimniecībā ir 400 liellopu, tostarp 200 slaucamu govju, un tiek apstrādāti 900 hektāru zemes. Izveidots arī savs piena pārstrādes cehs un tirdzniecības autoveikalu maršrutu tīkls. Ar zīmolu Grasbergs ražotais piens, kefīrs, biezpiens, vairāku veidu jogurti, sviests un saldējums patērētājus sasniedz galvenokārt ar saimniecības autoveikalu starpniecību, jo dabiski gatavotajiem produktiem ir īsāks realizācijas laiks.

Interešu grupas dalībnieki iepazinās arī ar pārstrādes ražotni, bet galvenokārt ar procesiem kūtī – slaucamo govju apsaimniekošanas un teļu audzēšanas specifiku, iegūstot idejas savām saimniecībām. Zilūžu saimnieks uzsvēra, ka galvenais viņu saimniecībā ir cilvēks, – cik atbildīgi viņš darīs savu darbu, kā būs integrējies komandā, cik motivēts. Nākošais – katras nozares vadītājs, kas par to atbildīgs, ar nepieciešamību nemitīgi papildināt zināšanas – gan vadības, gan strādnieku līmenī. Kā arī darbs ar excel tabulām, sekojot katra sektora finanšu plūsmai un saimniekošanas efektivitātei.

Nākošā tikšanās notika z/s “Ausmas” Limbažu novadā. Saimnieki savā starpā pārrunāja šīs sezonas barības gatavošanas pieredzi, atzinīgi novērtēja teļu turēšanas apstākļus saimniecībā, kuros ieviestas izmaiņas pēc pirmās tikšanās, pārņemot z/s Zilūži pieredzi, – izēdināt neierobežotu daudzumu ieskābināta piena. Teļu augšanas rādītāji ir būtiski uzlabojušies, tai skaitā noturot arī veselību. Tika pārrunāta arī seminārā par rituļu skābbarību iegūtā informācija par kvalitatīvas barības gatavošanu.

Piedaloties interešu grupā, saimniekiem, izmantojot citam cita pieredzi un konsultanta zināšanas, tiek nodrošināta labās prakses apmaiņa un pārnese.

Aija Galeja,

LLKC Pierīgas konsultāciju biroja lopkopības konsultante, interešu grupas vadītāja

 

Foto Galerija: