Jūs atrodaties šeit

Piensaimnieki spriež par zālāju kvalitāti un lopbarības gatavošanu

Lopkopība

LLKC Ogres konsultāciju biroja interešu grupas “Slaucamo govju ganāmpulka apsaimniekošana, izvērtējot rupjās barības sagremojamību, un barības izmantošanas efektivitāti” septiņu saimniecību otrā tikšanās notika  Mālpils novada saimniecībā “Ruķi”. Saimniecībā ir neliels augstražīgs (9915 kg) 34 slaucamo govju ganāmpulks, ar piesietās turēšanas un ganību sistēmu. Saimniecība lepojas ar izkopto ganāmpulku, labi nokomplektēto komandu – ģimene un uzticami darbinieki ar paaudžu pārmantojamību un savu tehnikas nodrošinājumu.

Interešu grupas tikšanās reizes tēma bija “Karstuma stresa ietekme uz govju atražošanas procesiem, produktivitāti un somatisko šūnu skaitu pienā”. Dalībnieku pieredze atšķiras, meklējot risinājumus govju produktivitātes noturēšanai – daži piebaro skābbarību ganībās, daži izmanto jaunos sētos zālājus ganībām, bet kopīgais ir viedoklis, – viennozīmīgi produktivitātes krītas, ja govis negrib ēst pārāk liela karstuma dēļ. Karstuma stress iespaido arī meklēšanās aktivitāti un somatisko šūnu skaitu pienā. Saimnieki novērojuši, ka meklēšanās pazīmes atjaunojas trīs  dienas pirms lietus. Šogad somatisko šūnu skaitu ietekmējuši arī knišļi. Iepazīstoties ar saimniecību, grupas dalībnieki ieinteresējās par audzējamām telēm un uzsāka sarunas par to iegādi no “Ruķu” saimniecības.

Trešā tikšanās notika Mores pagasta saimniecībā “Saulītes”, kur saimnieko Jānis un Ivonna Kļaviņi, darbos iesaistoties arī dēliem. “Saulītēs” ir augstražīgs slaucamo govju ganāmpulks (izslaukums vidēji gadā 9184 kg no 41 govs), kas tiek turēts 1918. gadā būvētā laukakmeņu kūtī ar piesieto un ganību sistēmu. Saimnieki sapņo par kūts modernizāciju un ievieš ikdienas dzīvē dažādas atjautīgas inovācijas darba atvieglošanai. Interešu grupas dalībnieki ar patiesu interesi, kā jau šādā grupā pienākas, iepazinās ar saimniecību. Skatus un prātus piesaistīja saimnieka paša izgatavotā pārvietojamā mītne telēm ar fiksatoriem, “zaļā” ergonomiskā dzirdināšanas sistēma (no dīķa ar pašteci uz vannu aplokā), kā arī dzirdināšanas “mājiņa” ganībās.

Saimnieki diskutēja par zālāju kvalitāti šīs vasaras īpašajos apstākļos, par augsnes papildu mēslošanas lietderīgumu, – cik tas izmaksā, salīdzinot ar papildu ieguvumu barības analīzēs, kā arī ar izdevumiem papildbarības iegādei. Diskusijas bija par šobrīd aktuālo tēmu, – vai pietiks barības ziemai? Saimniecībā sagatavota 1/4–1/3 daļa no nepieciešamās barības, zālāji pēc pirmā pļāvuma atauga ļoti negribīgi. Kopīgi izvērtējot pirmās skābbarības analīzes, secinājām, ka, lai arī tā pļauta laicīgi (31.05-02.06.) un tai ir laba sagremojamība, kopproteīna rādītājs ir tikai apmierinošs (11,4–12,55%). Noslēdzot sarunas, pārējie grupas dalībnieki ieteica saimniekiem apdomāt alternatīvas kūts pārbūvei, nejaucot tās sienas, lai varētu iebraukt ar barības maisītāju, bet gan pārveidojot par nepiesietās turēšanas kūti ar barības galdu ārpusē. Otrs variants – atstāt kā slaukšanas zāli un turēšanai būvēt viegla tipa novietni.

Piedaloties interešu grupā, saimniekiem, izmantojot citam cita pieredzi un konsultanta zināšanas, tiek nodrošināta labās prakses apmaiņa un pārnese. Grupu vada LLKC Ogres konsultāciju biroja lopkopības konsultante Aija Galeja.

Aija Galeja,

LLKC Ogres konsultāciju biroja lopkopības konsultante

Foto Galerija: