Jūs atrodaties šeit

“Latvijas Lopkopis” oktobra numurā

Lopkopība

Šonedēļ pie lasītājiem nonāk LLKC žurnāla “Latvijas Lopkopis” oktobra numurs, kurā lasītājiem piedāvājam daudz interesantas un praktiskas informācijas saimniekošanai.

Oktobra numurā lasiet LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres piezīmes no pieredzes brauciena uz Šveici, kas izmēru un saimniecību lieluma ziņā ir nedaudz līdzīga Latvijai. Lasiet par to, kā Šveicē tika noslēgta ganību sezona Alpu kalnos, ko ražo mazajās lauku saimniecībās un par pieredzēto Šveices sieru konkursā, kur šogad vērtēšanai tika nodoti 965 sieri 28 kategorijās no 330 Šveices siera ražotājiem.

Tirgus un cenu rubrikā lasiet jaunākās prognozes piena tirgum no Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN un Eiropas Komisijas. Abu institūciju secinājumi ir līdzīgi, – klimatiskie apstākļi, resursu cenu kāpums un pārāk lēnais svaigpiena cenas pieaugums bremzē globālā piena tirgus izaugsmi.

Saimnieku pieredzes rubrikā lasiet, kā saimnieko Dambergu ģimene Ventspils novada Ances pagasta z/s “Viesturi”, kur ganāmpulkā ir ap 100 Holšteinas melnraibo un sarkanraibo slaucamo govju. Žurnālā lasiet arī par netradicionālas lopkopības pieredzi Kuldīgas novada Snēpeles “Norniekos”, kur saimnieks Pēteris Gobzemis audzē Āfrikas strausus, kopskaitā ap 100, un ap 65 Būru šķirnes un to krustojumu kazas.

Piena ražotājiem iesakām iepazīties LLKC demonstrējuma rezultātiem LLU mācību un pētījumu saimniecībā (MPS) “Vecauce” par dažādas asinības Latvijas brūnās un Holšteinas melnraibās šķirnes govju produktivitātes rādītājiem, kā arī govju izaudzēšanas un uzturēšanas izmaksu atmaksāšanās iespējām.  Raksta autors ir LLKC konsultants–eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns. Piensaimniekiem noderēs arī Silvijas Dreijeres ieteikumi, kā novērtēt govju labsajūtu ganāmpulkā.

Ne tikai gaļas lopu turētāju, bet arī patērētāju aprindās daudz tiek spriests, – kā iegūt un atpazīt patiešām labu liellopu gaļu un cik liela nozīme uz to ir stresam, ko dzīvnieks pieredzējis dzīves laikā. Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz Dainis Arbidāns rakstā “Stresa ietekme uz liellopu gaļas kvalitāti”.

Savukārt aitkopjiem noderēs LLKC Preiļu konsultāciju biroja lopkopības konsultantes Zitas Briškas raksts par aitu ķermeņa kondīcijas lomu veiksmīgai saimniekošanai.

Putnkopjiem piedāvājam Olu ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas atskatu uz septembra beigās Vīnē notikušo Eiropas punu gaļas ražotāju organizācijas AVEC Ģenerālajā asamblejā runāto, kā arī rakstu par to, kā uzglabājamas olas.

Zirgu mīļiem būs interesants žurnālistes Daces Milleres raksts par to, kādēļ un kā tiek veidotas frizūras jeb pītas krēpes sacensību zirgiem.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja  

Foto Galerija: