Jūs atrodaties šeit

Interešu grupas lopkopībā – pieredzes gūšanai

Lopkopība
Piena lopkopība

Lai lopkopības saimniecības strādātu efektīvāk, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) šogad Latgalē un Vidzemē organizē deviņas interešu grupas lopkopībā. Pirmais no to pasākumiem par tematu “Slaucamo govju ilgmūžība, ganāmpulka apsaimniekošana” jau aizvadīts Jēkabpilī.

LLKC konsultantu pirmā tikšanās notiek z/s «Stārķi» pie atsaucīgās, viesmīlīgās saimnieces Tatjanas Bružukas, kura saimniecību pārņēmusi no vecākiem. Vidējais izslaukums no govs gadā ir 6300 kg. Apsaimnieko 20 slaucamo govju ganāmpulku un 60 ha lauksaimniecībā izmantojamās  zemes. Praktisko saimniekošanu Tatjana uzsākusi nesen, pabeidzot uzņēmējdarbības mācības.

Anita Putka, LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante: “Tatjana ir atvērta jaunām zināšanām, gatava pārņemt citu saimnieku pozitīvo pieredzi. Uzklausa ieteikumus un cenšas padarīt saimniekošanu efektīvāku. Apmeklējuma dienā govis jau bija ganību – pastaigu aplokā, kurā bija pieejama rupjā lopbarība – skābbarība un siens. Govis tīras, veselīgas.  Kūts sena (akmens), ar piesieto turēšanu, dziļām silēm pie sienas. Dzirdnes katrai govij, slaukšana – vadā. Mazajiem ir teļiem individuāli aizgaldi.”

Tatjana Bružuka, z/s “Stārķi” saimniece: “Daļai govju stāvvietu ir gumijas paklāji no 80-jiem gadiem, tajos viņas jūtas labāk. Kā papildnozari vēlos attīstīt gaļas liellopu audzēšanu, divas gaļas govis jau iegādājos.”

Iepirktos graudus lopbarībai maļ saimniecībā uz vietas. Regulāri atjauno zālājus. Ganāmpulkā 2015. gadā vidējās laktācijas garums bija 3,5 teļi no govs. Pērn ganāmpulkā dažādu iemeslu dēļ likvidētas piecas govis: muguras trauma, sarežģījumi dzemdībās, nevar apsēklot, mastīts (2 gab.). Papildus saimniecības apskatei noņemtas urīna analīzes govīm, lai noteiktu ketonvielas urīnā, kā arī demonstrēts, kā darboties ar CMT testu, pārbaudot piena kvalitāti.

Interešu grupu galvenais mērķis – vairot saimnieku izpratni par efektīvāku saimniekošanu, radīt iespēju savstarpējai pieredzes apmaiņai, kā arī konsultantu padomu uzklausīšana.

Plānotajās deviņās interešu grupās paredzēts analizēt tādas tēmas: Kvalitatīva rupjā lopbarība un ganāmpulka veselība, produktivitāte (Preiļos); Produktīvo jaunlopu izaudzēšana piena govju ganāmpulkos (Cēsīs); Slaucamo govju atražošana (Daugavpilī); Latvijā audzētie proteīnaugi slaucamo govju barībā (Pierīgā); gaļas šķirnes teļu ieguve bioloģiskajās saimniecībās (Krāslavā); gaļas liellopu ganāmpulku kvalitātes rādītāji (Valmierā); Gaļas aitu audzēšana (Balvos); ganāmpulka produktivitāte, piena kvalitāte un tesmeņa veselība (Madonā).

Interešu grupas tiek organizētas Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana” ietvaros.

Ziedīte Bimšteine,

LLKC Jēkabpils nodaļas vadītāja

Pievienot komentāru