Jūs atrodaties šeit

Bitēm šobrīd svarīgākais ir siltums!

Lopkopība
Citi

Neraugoties uz to, ka jau zied plūmes un kļavas, dažviet dzirdama arī pirmo bišu sanoņa, salīdzinoši vēsais laiks medus vācējām tomēr vēl neļauj ar pilnu sparu brāzties ziedu kupenās. Tādēļ līdz brīdim, kad iestāsies tiešām silts laiks, bitēm svarīgi nodrošināt pietiekamu siltumu, norāda biškopis un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis.

Biškopja novērojumi liecina, ka bišu saimes (Latgales pusē) pašlaik ir jau spēcīgi saaugušas un ligzdas ir pilnas ar periem. Tos bitēm vēsajā laikā nākas pieskatīt un sildīt, tādēļ spēka lidināties apkārt tām vēl neatliek. Pavasara sākums ir nozīmīgs laiks bišu saimju attīstībai, tāpēc svarīgi būtu palīdzēt un nosiltināt stropu ligzdas. Ja siltajā ziemā biškopjiem nācās bišu saimes atvēsināt, lai tās neperotu pirms laika, tad tagad ir laiks tās nosiltināt, lai siltums ilgāk saglabājas ligzdā. “Šim nolūkam var izmantot sānu pakojumus, kas slikti vada siltumu, vai siltumu atstarojošus materiālus (folija atstarotāji), kas mazinās siltuma zudumus bišu saimē. Sauss spilvens un sedziņa vienmēr ir siltāki par slapju kreklu mugurā, ar ko grūti sasildīties vēsā laikā,” uzsver G. Melnis. Lai mazinātu caurvēja ietekmi, daudzkorpusu stropiem var pielikt apakšējā sieta aizbīdņus.

Šis gads atšķiras no iepriekšējā ne tikai ar siltāku ziemu, bet arī ar vēsāku pavasari. Pagājušā gadā uz kļavu ziedēšanas sākumu bišu saimēm jau varēja uzlikt medustelpas, bet šogad saldo, biezo kļavu medu diez vai izdosies nogaršot. Pagaidām vēsajā laikā biškopis arī iesaka nesteigties ar ligzdu paplašināšanu, bet piedomāt par aukstajām naktīm un bitēm svarīgo peru sildīšanu. Paplašināšana jāveic tikai tad, ja bitēm ligzdā nav, kur strādāt,  un bišu mātei trūkst vietas dēšanai.

Plašāka informācija - Guntars Melnis, LLKC Daugavpils biroja vadītājs, biškopības eksperts: 29406315.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja