Jūs atrodaties šeit

Atkārtoti aicinām ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus

Lopkopība

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jūnijā konstatējis pirmo mājas cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) Daugavpils novada Dubnas pagastā 18 piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām. Iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zāles izbarošana. Tāpēc atgādinām par visiem nepieciešamajiem biodrošības pasākumiem.

Veicot pārbaudes dzīvnieku novietnēs, PVD inspektori pārliecinās, ka dažādos valsts reģionos ir atšķirīga attieksme pret biodrošības pasākumu ievērošanu, kā arī joprojām ir piemājas saimniecības, kurās dzīvnieki nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Šī gada piecos mēnešos PVD inspektori ir pārbaudījuši 2300 cūku novietnes, no tām 394 novietnēs konstatēts, ka tiek turētas nereģistrētas cūkas.

No pārbaudītajām novietnēm biodrošības pasākumi tiek ievēroti 74% gadījumu, bet 26% – konstatētas neatbilstības. Latgales un Vidzemes reģionos, kur lauku iedzīvotāji piedzīvoja rūgtu pieredzi ar ĀCM uzliesmojumiem, biodrošību ievēro 86% no pārbaudītajām novietnēm, bet 14% gadījumu ir konstatētas neatbilstības.

Savukārt Latvijas reģionā, kur šī slimība nav tikusi konstatēta – Zemgales un Kurzemes pusē, biodrošību ievēro tikai 22% no pārbaudīto novietņu skaita, 78% gadījumos ir konstatētas neatbilstības. Jāatzīmē, ka biodrošības pasākumus šajā reģionā ir ieviesuši un ievēro visās lielākajās cūku novietnēs, bet ļoti vieglprātīgi ir tie, kuri cūkas audzē savam patēriņam, un nelielās fermas.

PVD sadarbībā ar LDC uzrauga cūku pārvietošanas datus un konstatē cūku pārvietošanas gadījumus no slimības skartajām zonām uz brīvajām zonām. Nesniedzot datus, cūku turētāji savu novietni, savu pagastu un pat savu novadu pakļauj riskam ievazāt slimību.

PVD aicina: iegādājoties sivēnus, noskaidrojiet, kurā slimības zonā atrodas pārdevēja novietne. Informācija pieejama PVD mājas lapā interaktīvajā kartē.

Tāpat arī ĀCM konstatēto gadījumu skaits vasaras sākumā, salīdzinot ar ziemas periodu, pieaug un līdz 12. jūnijam ĀCM vīruss konstatēts 262 meža cūkām 17 novadu 40 pagastos. No 8. jūnija līdz 12. jūnijam ĀCM konstatēts 15 meža cūkām.

Iepriekšējo  reizi ĀCM vīruss mājas cūkām  tika konstatēts 2014. gadā, un no 26. jūnija līdz 17. septembrim 3 novadu 10 pagastu 31 saimniecībā un 1 cūku novietnē  tika konstatēti 72 ĀCM gadījumi mājas cūkām, kopumā iznīcinātas 574 mājas cūkas.

PVD aicina ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus un atkārtoti atgādina:

• Novietne un cūkas jāreģistrē LDC un regulāri jāatjauno informācija par novietnē turēto cūku skaitu!
• Cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem. 
• Nelietojiet pakaišus, ja pastāv aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki, tai skaitā mežacūkas!
• Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību, arī pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam. Tā kā piemājas saimniecībās cūku piebarošana ar svaigu zāli laika gaitā izveidojusies par tradīciju, situācijā, kad pieaug ĀCM gadījumu skaits meža cūkām, tas rada inficēšanās draudus mājas cūkām. 
• Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
• Pie ieejas novietnē ir jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi.

Dzīvnieku, sevišķi mājas cūku turētājus, aicinām sekot cūku veselības stāvoklim un, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties izsaukt veterinārārstu. Atgādinām, ka bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, dzīvnieku turētājs var pasargāt savus dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

PVD informācija

Saimniekiem jābūt vērīgiem un atbildīgiem

 Situāciju komentē LLKC Lopkopības nodaļas konsultants–eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns:

–        Slimību izraisītāji vīrusi dabā tā vienkārši nepazūd, tie turpina cirkulēt, pat ja slimība šķiet apkarota. Patlaban atklātais mājas cūku saslimšanas gadījums ar ĀCM pēc mazāk nekā gada kopš izsludinātās epidēmijas ir nopietns signāls cūku audzētājiem visā Latvijā, jo vīrusu pārnese dabā vasaras periodā notiek straujāk. Iespējamie pārneses veidi ir pastiprināta meža cūku migrācija un cilvēciskais faktors, kā arī kukaiņi asinssūcēji. Cilvēki bieži vien neaizdomājas par vīrusu izplatīšanās bīstamību, apmeklē daudzas un dažādas vietas, un pārneses ātrums var būt tik liels, kā pārvietojas cilvēks: ja kājām, tie būs apmēram pieci kilometri stundā, ar velosipēdu – 20 km stundā, ar automašīnu – ap 100 km stundā. Es uzskatu, ka lielākais risks ĀCM izplatībai var rasties jūlijā un augustā, kad notiek aktīva sēņošana un ogošana. LLKC aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un ziņot PVD reģionālajām nodaļām par atrastajām beigtajām mežacūkām mežos un apkārtnē. Otrkārt, noteikti jāievēro PVD izstrādātie un ieteiktie biodrošības noteikumi, kā arī bez nopietnas vajadzības nevajadzētu apmeklēt ĀCM skartās teritorijas. Saimniekiem, kuri audzē cūkas, ir jābūt atbildīgiem par biodrošības noteikumu ievērošanu. Būtu ieteicams izvairīties no viesu uzņemšanas cūku novietnēs, kā arī jāseko līdzi aktuālajai informācijai par šo jautājumu PVD un LLKC mājaslapās un plašsaziņas līdzekļos. 

Pievienot komentāru