Jūs atrodaties šeit

Viedā lauksaimniecība no lauka līdz fermai

Lauku attīstība

Traktordienas šogad notika ar plašu vērienu divas dienas pēc kārtas – 27. un 28. maijā, ar jaunu pieeju, uzsvaru liekot uz viedumu jeb inovācijām, ko nodrošināja Latvijas Lauku konsultāciju uz izglītības centra (LLKC) ekspertu līdzdalība.

Kā, atklājot Traktordienu semināru daļu, uzsvēra LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, lauksaimniekiem mūsdienās jāspēj ne tikai pareizi art, sēt, slaukt un iegūt ražu, bet arī rēķināt pašizmaksas, izvēlēties saimniecībai piemērotākās tehnoloģijas, kārtot grāmatvedību un vēl sekot līdzi norisēm tirgū, lai visu saražoto pēc iespējas veiksmīgāk varētu pārdot. Nenoliedzami, zemnieki pēdējos gados, spītējot dažādām krīzēm, ir spējuši modernizēties un stiprināt konkurētspēju, taču vairāk nekā 60% no viņiem nav lauksaimnieciskās izglītības. To, ka zināšanas ir būtiskas, apliecina aizvien pieaugošais dalībnieku skaits LLKC rīkotajos semināros, apmācībās un fermu dienās.

Šobrīd, kad piena cenas ilgstoši atrodas ļoti zemā līmenī un arī graudkopjiem sezona solās būt sarežģīta, saimnieki cenšas meklēt atbildi uz jautājumu, – kad būs labāk? Uz šo jautājumu seminārā atbildēja “Swedbank” galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks: “Viss nāk un aiziet tālumā, un sākas viss no gala”. Precīzāk – krīzes bija, ir un būs, ar tām jārēķinās. Vērtējot tirgus perspektīvas, M. Kazāks vispirms “zīmē” lielo ainu, – pasaulē iedzīvotāju skaits pieaug, un ēst gribēsies visiem. Baltijas valstis gan nebūs starp tām, kur iedzīvotāju skaits augs, un jārēķinās, ka pārtiku saražosim vairāk, nekā spēsim apēst. Tas nozīmē atkarību no eksporta tirgiem. Likt cerības uz tuvāko tirgu Krievijā neesot pamata, kaut krīze tur tuvākajā laikā varētu beigties, tomēr pirktspēja neaugs. Jāskatās uz citiem tirgiem. Piena tirgū atlabšana vēl kādu laiku jāpagaida, taču ar garantiju izaugsme būs, jautājums, – vai tas notiks nākamajā vai aiznākamajā gadā.

Būtiskākā ekonomista atziņa – zemās resursu cenas gan naftai, gan naudai jeb kredītiem, kam starpbanku likmes jau noslīdējušas mīnusos, rada izdevīgus apstākļus investīcijām. Tātad – ja ir vēlme un iespēja ieguldīt būvniecībā, tehnikā un tehnoloģijās, tad tas jādara tagad. Jo tik lēti aizņemties, kā šobrīd, drīz vairs nevarēs. Nākamā atziņa – tirgū spēs izdzīvot tikai spēcīgākie. Tātad, – vai nu saimniekiem jākļūst lieliem un stipriem, vai jāapvienojas un jāaudzē spēks kopīgi. Tātad – kooperācija. Ja tās nebūs, mazie un vājie paliks bez iespējas nodrošināt sev iztiku, kļūstot par nastu valstij un tātad – pārējiem nodokļu maksātājiem, tajā skaitā lielajiem saimniekiem, kam pieaugs nodokļu slogs, lai segtu sociālās izmaksas.

Lai saimniekošanas scenāriji attīstītos vēlamajā virzienā, LLKC speciālisti Taktordienās mācīja un stāstīja gan par saimniekošanas metodēm augkopībā, gan lopkopībā. Ekonomisti ziņoja par pašizmaksu aprēķināšanas metodikām un finansisti – par dažādu finanšu instrumentu pieejamību.

Ja šo rindu lasītājam neizdevās nokļūt Traktordienās un dzirdēt LLKC ekspertu padomu, tad atgādinām – tie ir pieejami arī ikdienā LLKC birojā Ozolniekos un 26 birojos visā Latvijā.

 

 

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja

Foto: Andris Vītols

 

Foto Galerija: 

Pievienot komentāru