Jūs atrodaties šeit

VID EDS jauna iespēja informēt darba devēju par IIN atvieglojumu piemērošanu

Grāmatvedība

Šogad rodas daudz neskaidrību par to, kad un kā labāk piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus fizisko personu ienākumiem. Lai arī darbiniekam pienākas neapliekamais minimums pilnā apmērā, viņam ir iespēja lūgt darba devējam to nepiemērot. VID savā mājaslapā ir sagatavojis šādu informāciju:

Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Algas nodokļa grāmatiņa” ir izveidotas divas jaunas izvēlnes, kuras ļauj ērtāk informēt darba devēju par individuāliem nosacījumiem neapliekamā minimuma un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanai.

Līdz ar nodokļu progresivitātes principa ieviešanu cilvēki, kuri saņem mazāk, maksā mazākus nodokļus, bet tie, kas saņem vairāk, – lielākus. Vienlaikus tas nozīmē, ka ikvienam pašam ir daudz rūpīgāk jāseko līdzi saviem ienākumiem un jēgpilni jāizmanto EDS pieejamās iespējas.

Situācija, kad nodokļos samaksāta mazāka summa, var rasties galvenokārt divu iemeslu dēļ: ienākumiem tiek piemērota mazāka – 20% – iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme vai arī gada laikā piemērots lielāks neapliekamais minimums, nekā patiesībā vajadzētu būt. Abos šajos gadījumos nodokļi tiek aprēķināti atbilstoši VID prognozei, kuras pamatā ir dati par cilvēka ieņēmumiem iepriekšējā periodā. Taču cilvēks pats var situāciju ietekmēt, izvēloties saviem ieņēmumiem atbilstošu nodokļa likmi, kā arī piemērot vai nepiemērot neapliekamo minimumu.

Līdz šim to varēja izdarīt, vienīgi individuāli vienojoties ar darba devēju, bet kopš šī gada 1. oktobra process kļuvis daudz vienkāršāks. EDS sadaļā “Algas nodokļa grāmatiņa” ir izveidotas divas jaunas izvēlnes, kuras ļauj ērtāk informēt darba devēju par individuāliem nosacījumiem neapliekamā minimuma un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanai.

Ja darbinieks līdz 1. oktobrim jau ir vienojies ar savu darba devēju par to, kādu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi piemērot, tad izvēlētā likme – 20% vai 23% – tiks piemērota arī turpmāk līdz datumam, kuru viņš norādījis grāmatvedim (darba devējam) adresētā iesniegumā. Šajā gadījumā pašam darbiniekam atkārtoti veikt atzīmi algas nodokļa grāmatiņā nav nepieciešams, ja vien darbinieks nav izlēmis, ka izdevīgāk ir piemērot citu likmi. Tādējādi tagad cilvēki var izvēlēties veidu, kādā informēt savu darba devēju: tāpat kā līdz šim rakstot iesniegumu darba devējam vai vienkāršāk – atzīmējot savu izvēli EDS algas nodokļa grāmatiņā.

Jaunās EDS izvēlnes noderēs cilvēkiem, kuriem var rasties nepieciešamība piemaksāt nodokļu starpību:

  • cilvēkiem, kas strādā vairākās darbavietās, piemēram, paralēli ienākumam pamatdarbā saņem autoratlīdzības;
  • cilvēkiem, kas atgriežas darbā pēc ilgāka pārtraukuma, piemēram, jaunajām māmiņām;
  • darbiniekiem, kuriem šogad palielinājies atalgojums, vai tiem, kas tikko uzsākuši darba gaitas, piemēram, studentiem;
  • strādājošiem pensionāriem;
  • personām, kas gada vidū nomainījušas darba vietu.

Visvienkāršākais veids, kā ikviens var sekot līdzi saviem ieņēmumiem un nodokļu situācijai, ir izmantot EDS (https://eds.vid.gov.lv). Tā būtībā ir nodokļu internetbankas versija, kur visa informācija ir apkopota elektroniskā un salīdzinoši viegli pārskatāmā veidā. Savam EDS kontam ikviens var pieslēgties, izmantojot vai nu e-parakstu, vai arī portālu Latvija.lv, izmantojot savu internetbankas paroli.

Aktuālā informācija par nodokļu pārmaksu vai izveidojušos nodokļu parādu būs redzama atsevišķā paziņojumā uzreiz pēc pieslēgšanās savam EDS kontam, savukārt neapliekamā minimuma ikmēneša prognozi iespējams uzzināt, izvēloties sadaļu “Algas nodokļa grāmatiņa”. Atverot to, būs redzams ieraksts “Prognozētais mēneša neapliekamais minimums”. Ja tur parādās “0”, neapliekamais minimumu netiek piemērots, savukārt jebkurš cits skaitlis norādīs uz prognozēto neapliekamo minimumu. Tas tiek pārrēķināts divas reizes gadā – uz 1. janvāri un 1. augustu.

Plašāka informācija par normatīvo aktu izmaiņām atrodama arī VID tīmekļa vietnē www.vid.gov.lv sadaļā “Kā mani ietekmēs nodokļu reforma?” – “Esmu darba ņēmējs”.

Linda Puriņa,

Grāmatvedīvbas eksperte, sertificēta nodokļu konsultante