Jūs atrodaties šeit

Sarūk pārtikas eksports un imports

Citi

Pērn pirmo reizi kopš 2009. gada ir samazinājusies Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtība – salīdzinājumā ar 2013. gadu šis rādītājs samazinājies par 6% jeb 138 milj. eiro un pērn bija 2,175 miljardi eiro, informē Zemkopības ministrija. Par 3,8% jeb 87 milj. eiro samazinājusies arī importa vērtība, kopumā pērn veidojot 2,179 miljardus eiro.

Ņemot vērā eksporta vērtības straujāku samazinājumu, pārtikas un lauksaimniecības produktu ārējās tirdzniecības bilance pērn bija negatīva – pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports par 4 milj. eiro bija mazāks nekā šo produktu imports.

Eksports

Starp 12 nozīmīgākajām eksporta produktu grupām lielākais samazinājums – par 44% – bija eļļas augu jeb rapša sēklām, pārtikas rūpniecības atliekvielām, īpaši dzīvnieku barībā lietojamiem rapšu raušiem – par 33%, kā arī zivīm – par 29%. Kopējais šo trīs grupu samazinājums bijis 131 milj. eiro, kas ir 95% no kopējā pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības samazinājuma.

Produktu eksporta struktūrā eksports uz ES valstīm bija 51% un uz trešajām valstīm – 49%. Pērn nozīmīgākā Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta galamērķa valsts bija Krievija, uz kuru eksportēja 30% no kopējās produktu eksporta vērtības. 2014. gadā eksporta vērtība uz Krieviju samazinājās par 11 miljoniem eiro jeb par gandrīz 2%.

Latvija pērn veikusi pārtikas un lauksaimniecības produktu eksportu uz visām 27 ES valstīm, starp kurām nozīmīgākā galamērķa valsts ar 35% lielu eksporta vērtību bija Lietuva. Eksports samazinājies uz visām tradicionālajām ES eksporta valstīm – Lietuvu (-6%), Igauniju (-19%), Vāciju (-33%) un Poliju (-34%). Eksports pieaudzis uz Kazahstānu, Dienvidāfriku, citām Āfrikas valstīm, Turciju, kā arī uz Ēģipti, Lībiju, Maroku, Kataru, Keniju un Haiti.

Neskatoties uz eksporta vērtības kritumu 2014. gadā, pārtikas un lauksaimniecības produkti trešo gadu pēc kārtas ir viena no nozīmīgākajām eksporta nozarēm, kopumā veidojot 19,8% no kopējās Latvijas eksporta vērtības.

Imports

Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu importu no visām 27 ES valstīm, starp kurām nozīmīgākā importa valsts ir Lietuva – 27% no kopējās importa vērtības no ES valstīm. No tradicionāli nozīmīgākajām importa valstīm ES valstu starpā – Lietuvas, Polijas, Igaunijas un Vācijas, 2014. gadā imports samazinājās attiecīgi par 8%, 0,4%, 7% un 7%.

Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu importu no 77 pasaules valstīm, starp kurām nozīmīgākā importa valsts ir Krievija – 35% no kopējās importa vērtības no visām trešajām valstīm. 2014. gadā imports pieauga no Krievijas, Ukrainas, Norvēģijas, Kazahstānas, Turcijas, ASV, Uzbekistānas un citām trešajām valstīm.

Starp 12 nozīmīgākajām eksporta produktu grupām 2014. gadā eksporta samazinājums bija 7 produktu grupām. Visbūtiskāk importa vērtība samazinājās 4 produktu grupām: pārtikas rūpniecības atliekām par 34% jeb 78,4 milj. eiro; zivīm par 22% jeb 35,1 milj. eiro; gaļai un tās subproduktiem par 14% jeb 20,5 milj. eiro; taukiem un eļļām par 17% jeb 19,4 milj. eiro.

2014. gadā būtiski pieauga šādu produktu imports: bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni par 19% jeb 74,1 milj. eiro; augļi un rieksti par 11% jeb 15,1 milj. eiro, miltu izstrādājumi, konditoreja par 10% jeb 9 milj. eiro; kafija, tēja un garšaugi par 11% jeb 6,9 milj. eiro.

Avots: Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departaments pēc EUROSTAT datiem (ietverts reeksports).

Sagatavoja Iveta Tomsone,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Pievienot komentāru