Jūs atrodaties šeit

Valsts augu aizsardzības dienests brīdina – lido ābolu un plūmju augļu tinēji.

Augkopība

Pirmie plūmju augļu tinēja tauriņi feromonu slazdā šogad notverti maija trešajā nedēļā plūmju stādījumā Kuldīgas novadā. Pagājušajā nedēļā (no 20. līdz 26. maijam) tie konstatēti arī dārzos Ventspils un Priekuļu novados, šonedēļ arī Iecavas pusē. Vairākos ābeļu stādījumos izliktajos feromonu slazdos šonedēļ ielidojuši arī pirmie ābolu tinēja tauriņi. Tas nozīmē, ka jāsāk veikt kaitēkļu ierobežošanas pasākumi.

Gan plūmju augļu tinēju Cydia funebrana, gan ābolu tinēju C. pomonella kāpuri var būtiski kaitēt ražai, sabojājot plūmes un ābolus. Bojātie augļi zaudē savu pārtikas un tirgus vērtību. Caur bojājumu vietām vieglāk iekļūst slimību ierosinātāji, un augļi sapūst, īpaši plūmes. Tādēļ, lai nepieļautu ražas zudumus, jālemj par kaitēkļu ierobežošanas pasākumu veikšanu.

Viens no plūmju un ābolu tinēju ierobežošanas paņēmieniem ir ķeramjostu izlikšana ap augļu koku stumbru apmēram 20 cm augstumā no augsnes virskārtas (izliek apmēram jūnija beigās līdz jūlija sākumā), noņem, kad iestājas sala periods, likvidējot tur paslēpušos kaitēkļus.

Apmēram 5 līdz 10 ābolu tinēja tauriņi notverti feromonu ķeramslazdā nedēļas laikā, kas ir viens no kritiskajiem sliekšņiem lēmuma pieņemšanai par ierobežošanas pasākumu veikšanu. Pamatojoties uz jaunākajiem pētījumiem Latvijā, ierobežošanas pasākumus ieteicams uzsākt kāpuru šķilšanās laikā. Konkrēti kritēriji lēmuma pieņemšanai par plūmju augļu tinēja ķīmisku ierobežošanas pasākumu uzsākšanu Latvijā vēl nav izstrādāti.

Gan plūmju, gan ābolu tinēja iespējamā kaitējuma risks pieaug, ja tauriņu lidošanas laikā ir silti vakari un gaisa temperatūra naktīs sasniedz +18 līdz 20oC. Lietains un vēss laiks savukārt ievērojami samazina tinēju lidošanas un dēšanas aktivitāti. Ja iepriekšējos gados konkrētā dārzā novēroti nozīmīgi šo kaitēkļu bojājumi, tad paredzams risks, ka bojājumi iespējami arī šogad.

VAAD Augu aizsardzības departamenta
Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente Inta Jakobija

Pievienot komentāru