Jūs atrodaties šeit

Sēja beigusies, gatavojamies lauku papildmēslošanai

Augkopība

Latvijas laukos pavasara sēja gandrīz beigusies. Ziemāji pārziemojuši labi un augu attīstība risinās normāli.

LLKC Augkopības nodaļas konsultants Andris Skudra:

– Sējumu stāvoklis šobrīd ir labs, – agroklimatiskie apstākļi veicinājuši vasarāju strauju sadīgšanu, ziemas kvieši sākuši stiebrot, nākamnedēļ jau sāks ziedēt rapsis. Viss notiek raiti, bažām nav pamata, augu attīstība risinās normāli, vien aptuveni par nedēļu iekavējoties.

Šobrīd laika apstākļi ir labvēlīgi kultūraugu attīstībai tāpēc, domājams, ka darbi laukos turpināsies tikpat raiti.

Patlaban, šonedēļ, sējumos ierobežojam nezāles, apsmidzinot laukaugus. Nākamnedēļ veiksim pirmo papildmēslošanu ar slāpekli vasarāju laukos un otro papildmēslošanu ziemājiem. Ziemas rapsī ziedēšanas sākumā nākamnedēļ veiksim sējumu apstrādi ar augu aizsardzības līdzekļiem slimību un kaitēkļu ierobežošanai. Vēlos aicināt lauksaimniekus vērst uzmanību uz krustziežu spīduļa izplatību ziemas rapsī un spradža izplatību vasaras rapsī, kas siltā laika apstākļos strauji attīstās.

Mitruma stāvoklis augsnē šobrīd ir normāls un darbu netraucē, tikai jāvēro, kā mainīsies gaisa temperatūra un nokrišņu daudzums, un tad jāplāno darbi tālāk. Mitrākā un siltākā laikā straujāk izplatīsies kultūraugu slimības un kaitēkļi, tādēļ uzmanīgi jāseko līdzi sējumu stāvoklim un nepieciešamības gadījumā jālieto augu aizsardzības līdzekļi. Pagājušās nedēļas nogalē sākām stādīt arī kartupeļus, gan par kādu nedēļu aizkavējoties, jo agrāk tehnika netika uz lauka. Agrās šķirnes jau tika stādītas pagājušonedēļ, bet šonedēļ kartupeļu stādīšana jau notiks masveidā visā Latvijas teritorijā.

Katrai saimniecībai kultūraugu audzēšanas tehnoloģija nedaudz atšķiras, atkarībā no šķirnes, audzēšanas apstākļiem, lietotā mēslojuma veida un izmantotās tehnoloģijas, tāpēc noderīgi atgādināt, ka LLKC konsultanti sniedz pakalpojumu kultūraugu mēslošanas plānu un audzēšanas tehnoloģiju izstrādē, kā arī konsultē saimniekus, uz lauka sniedzot konsultācijas un tehnoloģiskos ieteikumus.

Sagatavoja Dace Millere, LLKC Informācijas nodaļas vecākā komunikāciju speciāliste

Pievienot komentāru