Jūs atrodaties šeit

Sagaidāma vidēja vasarāju raža, rapsi posta kaitēkļi

Augkopība

Jaunākās ražas prognozes, ko veic Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti, liecina – pateicoties labajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem maijā un jūnijā, gaidāma vidēji laba vasarāju raža, izņēmums ir vasaras rapsis, kam nozīmīgus kaitējumus nodara kaitēkļi.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronomsOskars Balodis: „Par spīti garajai ziemai, kas aizkavēja sēju, vasarāju ražu prognozējam vidēji labu. Tā varētu būt tāda pati, kā citus gadus.”

Sarežģīta situācija veidojas vasaras rapša laukos, ko daudzviet posta kaitēkļi - krustziežu spīduļi. Kaitēkļu dēļ vasaras rapša raža tiek plānota vidēji 1,5 tonnu apjomā no hektāra ierasto vidēji 2 tonnu/ha vietā. Netiekot galā ar kaitēkļiem, viens otrs zemnieks atzīst, ka nākamo sezonu vasaras rapsi vairs neaudzēs

Pārējie vasaras graudaugu kultūraugi attīstās labi. Pateicoties pietiekamajam mitrumam maijā, labi sacerojuši mieži un kvieši. Vārpu un graudu skaits ir atbilstošs labas ražas veidošanai. LLKC prognozes liecina, ka vasaras kviešu vidējā raža varētu būt 3,1 t/ha, bet vasaras miežu – 2,7 t/ha. Tas ir atbilstoši iepriekšējo gadu vidējiem rādītājiem. Nedaudz mazāka vidējā raža tiek prognozēta Latgales reģionā, kur daudzviet bija izteikts mitruma deficīts, šeit prognozētā raža vasaras kviešiem ir 2,6 t/ha un miežiem 2,2 t/ha.

Auzu sējumi visos reģionos izskatās līdzīgi labi attīstīti – skarās ir pietiekami daudz graudu, tādēļ LLKC prognozētā raža šim kultūraugam ir vidēji 2,2 t/ha.

Griķu ražu patlaban vēl ražu grūti prognozēt, jo šim kultūraugam sēja notika vēlu. Atliek cerēt, ka laika apstākļi vasarā būs labvēlīgi griķu sējumu tālākai attīstībai.

 

Ražas prognozēšanā iegūtie rezultāti reģionost/ha

Reģions/kultūra

Kurzeme

Zemgale

Vidzeme

Pierīga

Latgale

Vidēji Latvijā

Vasaras kvieši

2.9

3.6

3.0

3.5

2.6

3.1

Mieži

2.5

3.1

2.5

3.2

2.2

2.7

Auzas

2.2

2.3

2.2

2.2

2.0

2.2

Griķi

0.6

0.7

0.7

0.7

0.6

0.7

Vasaras rapsis

1.2

1.4

1.3

1.8

1.2

1.5

Pārējie graudaugi

  •  
  •  
  •  
  •  

 -

2.2

 

Plašākai informācijai: Oskars Balodis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs, tālr.: 63007557, mob. tālr.: 28661751

 

Informāciju sagatavoja

Iveta Tomsone

LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja

Tel: 26004506

Iveta.Tomsone@llkc.lv

Aicinām sekot līdzi LLKC jaunumiem mājas lapā www.llkc.lv, sociālajos tīkloshttps://www.facebook.com/LLKIC un https://twitter.com/LLKC_lv

 

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Pievienot komentāru