Jūs atrodaties šeit

Pļaušanas serviss 2022

Augkopība

Informācija uz 06.06.22.

Pēc laboratorisko analīžu rezultātiem, vajadzēja pļaut jau “vakar”. Bet laikapstākļi un citi apstākļi nelutina nevienu. Kas paspēja to izdarīt nedēļas nogalē, tam cerības vēl sagatavot labi sagremojamu, pietiekami bagātu ar enerģiju rupjo lopbarību. Bet, ja nu vēl nav paspēts, tad jārēķinās ar augstu NDF, jeb kokšķiedras daudzumu, zemu proteīna saturu, un arī enerģija jau plok.

 

Dīvains ir NDF lucernai, kur samazinās gan CP, gan NDF, kur pretī stiebrzālēm NDF aug. Lucernai to var skaidrot, ka pēc intensīvā lietus tā turpina cerot un augt. Vēl nav nobriedusi. Turpretī stiebrzālēm strauja NDF un NEL krišanās norāda, ka stiebrzāle jau ir pārgatava ar šķiedru bagāta, turpinot tik stiebra audzēšanu, nevis lapiņu attīstību, kur ir galvenais proteīna avots.

 

Informācija uz 30.05.22.

Šodien, vakar līst, bet zālāju kvalitatīvie rādītāji krītas un enerģija zālē ir jau tik zema, ka izcilu skābbarību, vismaz Zemgalē, vairs nevarēs iegūt. Pēdējais brīdis gatavot skābbarību. Lai tik laika apstākļi to ļautu izdarīt līdz nedēļas beigām. Analīžu rezultāti no citiem reģioniem vēl nav ienākuši, bet analizējot iepriekšējo nedēļu tendences, situācija ir līdzīga. Tāpēc ieteikums saimniekiem - negaidīt zāles masu, bet pļaut tagad, tad nomēslot un pēc 3 nedēļām veikt jau otro pļauju.


Informācija sagatavota uz 25.05.22.

Proteīna un NEL enerģijas līkne turpina kristies un kokšķiedras, jeb NDF rādītāji aug, kas liecina par zāles nobriešanu. Kamēr NEL ir 7 tikmēr vēl var domāt par labas kvalitātes skābbarības ieguvi. Bet papētot smalkāk ir jau reģioni, kuros NDF ir virs 40, kas liecina jau, ka būs grūti sagatavot labas kvalitātes rupjo lopbarību. Lai arī zālāji vēl netiek pļauti, tomēr jau jāsāk gatavot tehniku, lai drīzumā uzsāktu skābbarības gatavošanu. Laiks ir arī jau tapis siltāks un lietus veicina zālāju augšanu, vismaz Zemgalē, tad iespējams uz nākamnedēļas beigām jau būs jāsāk gatavot skābbarību.

 

Informācija sagatavota uz 18.05.2022.

Pamazām jau vērojama zāles augšana, bet kvalitatīvajos rādījumos var vērtēt, ka proteīns sāk kristies un NDF pieaug stiebrzālēm. Lucernai vēl NDF nemainīgs, tātad vēl nav pārkoksnējusies, bet proteīns jau sāk kristies.

 

Informācija sagatavota uz 09.05.2022.

Pēc sausā un vēsā pavasara zālāju augšana ir aizkavējusies par aptuveni 1 nedēļu. Un tas vērojams ne tikai Latvijā, bet arī nesen apmeklētajā Zviedrijā. Kopumā vērtējot, ražība no visiem zālāju veidiem ir no 1-4 t no ha, un arī dažādu zālāju garumi variē no 8-12cm. Pēc kvalitatīvajiem rādītājiem NDF ir vēl pietiekami zems, kas liecina, ka zālāji vēl nav koksnaini, un arī proteīns ir atbilstošs – stiebrzālei 11-14%, lucernai 27-35%, āboliņam netika noteikts, jo vēl nebija saaudzis, lai noņemtu paraugu analīžu veikšanai. Vērojot zālājus, var teikt, ka āboliņš ir sliktāk pārziemojis, salīdzinot ar 2021. gadu, vismaz Zemgalē jauktajā maisījumā tāds vērtējums. Analīzes tika veiktas tikai 2 reģionos. Jo citur zāles augšanas intensitāte bija mazāka. Vissliktāk zālāji atkopušies pēc ziemas ir Kurzemē.

Aktivitāte īstenota Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

PielikumsIzmērs
zalaju-raziba-2022.xlsx52.64 KB