Jūs atrodaties šeit

Kvalitatīva stāda pazīme – nevainojams izskats

Augkopība
Dārzkopība

Izvēloties stādu savam dārzam, būtiski novērtēt tā vizuālo izskatu, – nepieļaujama ir nobrāzta miza, iežuvuši sānzari vai vecumam neatbilstošs auga garums, uzsver Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti.

 

Pirms iegādes stādi rūpīgi jāizpēta, lai tiem nebūtu ielauzti sānzari un stumbrs. Uz auga nedrīkst būt arī sala vai krusas radītu bojājumu. Būtiski, lai stādi ir vienādi – izlīdzināti kā pēc garuma, tā vecuma un kvalitātes. Tiem jābūt acotiem vai potētiem uz vienveidīgiem potcelmiem, un tajos nedrīkst būt iejauktas citas šķirnes.

Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: ”Ja stādus pārdod kā viengadīgos acotņus, tad to minimālajam garumam jābūt 1–1,3 metri, bet diametram – vismaz viena centimetra apmērā (ābeles, saldie ķirši). Ja tie jau ir divgadīgi stādi, tad to augumam ir jābūt 1,3 m. Jāskatās, lai dzinumi būtu labi nobrieduši. Šādam stādam jābūt ar 3–4 sānzariem un vismaz 30 cm gariem. Turklāt tiem jābūt ar lēzeniem atzarošanās leņķiem 70–100 cm augstumā.”

Speciālists arī norāda, ka krūmogulāju stādiem jābūt bez citu šķirņu piejaukumiem, veselīgiem – bez slimību, kaitēkļu un mehāniskiem bojājumiem. Šie stādi var būt viengadīgi un divgadīgi, ar labi attīstītu sakņu sistēmu. Noteikti jāraugās, lai būtu arī jaunie dzinumi. Savukārt krūmmelleņu stādi drīkst būt divgadīgi un trīsgadīgi, bet noteikti – konteineros.

Regulāru stādu tirgotāju produkcijas pārbaudi veic Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD). Tā 2015. gadā VAAD veicis 218 pārbaudes: 106 personas pārbaudītas tirgos un gadatirgos, 59 pārbaudes veiktas 21 dārzkopības centrā un veikalos.

Gunita Šķupele, VAAD Augu karantīnas departamenta direktore: “2015. gadā konstatējām, ka divās vietās dārzkopības centros izplatīti augu karantīnas organisma bakteriālās iedegas saimniekaugi (ābeles, bumbieres, pirakantas) no Nīderlandes bez atbilstošām augu pasēm, nebija norādes par to, vai saimniekaugi iegūti bakteriālās iedegas aizsargzonā. Vienā tirdzniecības vietā 60 ābeļu un bumbieru stādus izņēma no apgrozījuma un iznīcināja. Otrā tirdzniecības vietā pirakantas augiem konstatēja bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora ) pazīmes. Šo augu paraugu testēšanas rezultāts VAAD Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā apstiprināja augu karantīnas organisma klātbūtni. Rezultātā no tirdzniecības tika izņemti un iznīcināti 76 stādi un 19 pircēju atpakaļ atnestie stādi.“

 

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

 

Pievienot komentāru