Jūs atrodaties šeit

Kailsals problēmas vēl nerada

Augkopība
Dārzkopība

Dažviet Latvijā piedzīvotais kailsals dārzus pagaidām neapdraud, jo praktiski visā valsts teritorijā augsne bijusi pietiekami mitra un pat pārmitra, tādējādi kailsalam nebija iespēju to strauji izžāvēt, apdraudot augus, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Kopumā situāciju dārzos pozitīvi ietekmē arī tas, ka pēc pirmajām kārtīgajām salnām iestājās salīdzinoši silts oktobris un gandrīz vai neparasti silts novembris. Arī zemās gaisa temperatūras, kas naktīs svārstās no -7 grādiem Austrumlatvijā un -2 līdz -5 grādiem Latvijas rietumu daļā, nav tik lielas, lai radītu vērā ņemamus riskus.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts: “Austrumu Latvijā kailsala ietekmē zeme jau būs pamatīgi sasalusi, jo sevišķi rudens arumā. Mazāks sasalums vērojams zem zālājiem, ganībām, ziemājiem un vēl mazāk – mulčētās platībās. Savukārt valsts rietumu daļu šis aukstums skāris mazāk. Šur tur uz laukiem šeit vērojamas lietus izveidotas ūdens lāmas. Kailsals tās visticamāk izsaldēs tukšas, mazinot izslīkšanas riskus.”

Tas, cik izturīgi pret kailsalu un ziemu kopumā būs dārzi, krūmi un ogulāji, tieši atkarīgs no tā, vai tie kopti atbilstoši tehnoloģijām – mēsloti, veidoti vainagi un krūmi, apkarotas nezāles un citi kaitīgie organismi. Ja šie darbi veikti savlaicīgi, augiem nekas īsti nedraud. Savukārt, ja sliktas kopšanas dēļ augi ir novājināti – tiem trūkst fosfora un kālija, bijis pārlieku bagātīgs slāpekļa mēslojums veģetācijas periodā, augu ziemcietība nebūs nepieciešamajā līmenī.

Kopumā kailsals dārzos veicinājis miera perioda iestāšanos. Atsevišķos rajonos, kur bija vērojams lielāks sausums veģetācijas periodā, ūdens trūkuma dēļ šis periods var būt sācies agrāk, un augi būs pakļauti augstākam riskam ziemošanas periodā.

Vismazākajam riskam pakļautas tās dārzu daļas, kuras ir mulčētas ar salmiem, sienu, šķeldu, skaidām un kūdru, ja vien šī slāņa biezums ir vismaz 10 cm. Mulču vēl var likt arī uz tikko sasalt sākušas augsnes. Savukārt siltummīļiem – augiem, kas slikti panes kailsalu – jau bija jābūt pasargātiem no nelabvēlīgajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem ar agrotīklu, skujām, mulču.

 

Plašāka informācija: Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts, tālr. 29609943.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāju