Jūs atrodaties šeit

Semināru materiāli

2016. gads

1. Turpinot pagājušā gada nogalē uzsākto sadarbību ar lektoru Džoelu Viljamu, LLKC kopā ar Latvijas Bioloģisko lauksaimniecības asociāciju 19. janvārī organizēja semināru “Ieteikumi augsnes auglības un veselības nodrošināšanai bioloģiskajā lauksaimniecībā”. Semināra mērķis bija sniegt padziļinātas zināšanas par barības vielām augsnē un to nozīmi veselīgu un pret slimībām un kaitēkļiem izturīgu kultūraugu audzēšanā. Semināra dalībnieki varēja iepazīties ar vienkāršiem rīkiem, kurus katrs saimnieks var izmantot saimniecībā, lai noteiktu kultūraugu kvalitāti un veselību, un saņemt praktiskus padomus, kā uzlabot augsnes auglību un stiprināt augu veselību ar dažādiem augsnes uzlabotājiem un augu veselību veicinošiem līdzekļiem:  zaļmēslojumu, zāļu vircu, kompostu, komposta tējām, melasi, jūras aļģu ekstraktiem u. c. Latvijā bioloģiskie lauksaimnieki reti izmanto iedarbīgu augu barošanu  – preparātu smidzināšanu uz augu lapām. Tika stāstīts par to, kā tas ietekmē mikroorganismu aktivitāti augsnē. 

Semināra prezentācija 

Semināra video

 

2. Sadarbībā ar lektoru Džoelu Viljamsu no Anglijas 2016. gada 7. oktobrī Jāņa un Ilzes Lipsku saimniecībā Krimuldas pagastā notika praktiskais seminārs “Augsnes auglības uzlabošana ar kompostu un kompostu tējām”.

Semināra dalībniekiem bija iespēja praktiski sekot līdzi komposta pagatavošanas pamatprincipiem un rast atbildes uz to, kādas pamatsastāvdaļas un papildsastāvdaļas pievienojamas, veidojot kompostu, kā pareizi veidot komposta kaudzi, kā uzturēt pareizu temperatūru un mitrumu komposta kaudzē, kā noteikt komposta nogatavošanos un kā šo kompostu efektīvi izmantot. Seminārā tika demonstrēts, kā pagatavot komposta ekstraktus, vienkāršu komposta tēju un ar gaisu bagātinātu komposta tēju.

Semināra video ierakstu iespējams noskatīties šeit:

Par komposta gatavošanu:

Par komposta tēju gatavošanu:

Par rīkiem augu veselības noteikšanai

 

2015. gads

1. LLKC 2015. gada 11. novembrī Priekuļos un 12. novembrī Ozolniekos organizēja semināru “Kā saimniekot ienesīgi ierobežotos finansiālos apstākļos un vienlaikus rūpēties par augsnes auglības uzlabošanu saimniecībā. Zviedrijas saimniecības “Ridgedale Permaculture” piemērs.” Latvijā viesosies viens no Eiropā pazīstamākajiem atjaunojošās lauksaimniecības praktiķiem Ričards Perkins (Richard Perkins), kurš dalīsies savā 15 gadu pieredzē, strādājot dažādos pasaules kontinentos un attīstot saimniecības, kas ir gatavas nākotnes izaicinājumiem.

Lektors Ričards Perkins ir dzimis Anglijā, taču pašlaik dzīvo Vārmlandē (Värmland), Zviedrijā un kopā ar ģimeni attīsta saimniecību “Ridgedale Permaculture”. Ričards Perkins savā saimniecībā izmanto Latvijā vēl maz dzirdētas, taču pasaulē augstu novērtētas metodes un tehnoloģijas, kuras var apvienot zem viena nosaukuma “atjaunojošā lauksaimniecība” (“regenerative agriculture”) – tāda saimniekošana un kvalitatīvas produkcijas ražošana, kas pārsniedz bioloģiskās lauksaimniecības standartus,  izmantojot salīdzinoši lētas un pašu zemnieku radītas metodes, kuru pamatā ir ekosistēmu un augsnes auglības atjaunošana.

Lektora vadītā saimniecība ir piemērs tam, ka, neskatoties uz skarbiem klimatiskajiem apstākļiem, finansiālajiem ierobežojumiem un striktajām saimniekošanas prasībām, ir iespējams ienesīgi saimniekot bez subsīdiju palīdzības. Divu gadu laikā Ričards Perkins saimniecībā ir attīstījis pļavās augušu vistu ražošanu, izveidojis prasībām atbilstošu kautuvi un iekopis “bez aršanas” dārzeņu laukus un augļudārzu. Paralēli ražošanai saimniecība kalpo kā vieta, kur mācās un gūst iedvesmu lauksaimnieki no visas pasaules.

Vairāk par lektoru un viņa vadīto saimniecību: http://www.ridgedalepermaculture.com/

Semināra video pieejams šeit:

 

2. LLKC sadarbībā ar Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju 2015. gada 24. novembrī Tīnūžos organizēja semināru “Mikroorganismu nozīme augsnes auglības un augu veselības veidošanā”. Lektors Džoels Viljamss (Joel Williams) no Lielbritānijas dalījās ar zināšanām, kas ir ļoti nepieciešamas ikvienam bioloģiskajam lauksaimniekam – par augsnes mikroorganismu lomu augsnes auglības nodrošināšanā un cīņā pret kultūraugu slimībām un kaitēkļiem. Semināra mērķis bija iepazīstināt ar augsnes mikroorganismu valstību, lai ikviens zemnieks, apstrādājot augsni,  darītu to gudri, nekaitējot mikroorganismiem un veicinot to aktivitāti, kas savukārt nodrošina augsnes auglību.  

Līdz pat 1986. gadam lielākā daļa zinātnieku nepievērsa uzmanību mikroorganismu lomai augsnes auglības un veselības veidošanā. Šobrīd ir zināms, ka augsnes mikroorganismiem – baktērijām, sēnēm, nematodēm, vienšūņiem u. c. – ir nenovērtējama loma augsnes struktūras veidošanā, augiem nepieciešamo barības vielu nodrošināšanā un augu imunitātes stiprināšanā, kas padara tos izturīgākus  pret slimībām un kaitēkļiem. Viena no pasaules vadošajām augsnes zinātniecēm un kaislīga bioloģiskās lauksaimniecības piekritēja Dr. Eleina Ingama (Elaine Ingham) ir teikusi: “Nav tādas lietas kā augsnes auglības trūkums, bet gan mikroorganismu trūkums augsnē, jo mikroorganismi ir tie, kas veido augsnes auglību”. Seminārā lektors Džoels Viljams ne vien  stāstīja par dažādu augsnes mikroorganismu nozīmi, bet arī sniedza praktiskus padomus, kā apstrādāt augsni, lai palielinātu augu barības vielu pieejamību un oglekļa daudzumu augsnē, uzlabotu augsnes struktūru un stiprinātu kultūraugu izturību pret kaitēkļiem un slimībām.

Par lektoru. Džoels Viljams ir aizrautīgs pasniedzējs, kurš ar prieku dalās savās teorētiskajās un praktiskajās zināšanās par mikroorganismu lomu augsnes auglības veidošanā un augu izturības pret slimībām un kaitēkļiem nodrošināšanā. Džoelam ir talants pasniegt sarežģītas un tikai zinātniekiem saprotamas lietas vienkāršā valodā, tāpēc viņš ir pieprasīts lektors Austrālijā, Lielbritānijā, Dienvidārfikā, Kanādā un ASV.

Pēc bakalaura grāda iegūšanas lauksaimniecībā ar specializāciju augu un augsnes zinātnēs Džoels strādājis gan bioloģiskajās, gan konvencionālajās saimniecībās, vērtējot augsnes bioloģiju un ķīmiju un sniedzot padomus augsnes uzlabošanai. Džoels ir austrālietis, taču viņš šobrīd dzīvo Anglijā un ir atbildīgs par bioloģiskā dārza izveidi Londonas Universitātē. Paralēli darbam universitātē viņš turpina lasīt lekcijas lauksaimniekiem visā pasaulē un tagad – arī Latvijā.

Vairāk par lektoru Džoelu Viljamsu var uzzināt viņa mājaslapā: http://www.biolifeag.com/

Semināra video pieejams šeit

Semināra prezentācija