Jūs atrodaties šeit

Lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas stabilizējušās

Augkopība
Ekonomika
Grāmatvedība
Lauku attīstība
Lopkopība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), apkopojot tehnisko pakalpojumu cenas Latvijā, secinājis, ka tās pēdējā gada laikā ir stabilizējušās. Pieaugums bijis graudu kodināšanas, siena presēšanas rituļos un frēzēšanas pakalpojumiem, bet lielākais cenas kritums - grāvmalu un ceļmalu appļaušanas, atsevišķu traktoru nomas un graudu kaltēšanas pakalpojumiem.

Lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenu izmaiņas pērn bijušas nebūtiskas salīdzinājumā ar 2012.gadu, kad pamatā degvielas sadārdzinājuma dēļ lauksaimniecības tehnikas pakalpojumu cenas pieauga par vidēji 5%. Pērn fiksēto nebūtisko cenu izmaiņu iemesls ir nosacīti stabilās degvielas cenas, kā arī pieprasījuma un piedāvājuma nostabilizēšanās. Tātad – pieprasījums pēc pakalpojumiem pērn nav jūtami audzis.

Pēc LLKC apkopotajiem datiem, tehnisko pakalpojumu cenas reģionos būtiski neatšķiras, taču vidēji nedaudz augstākas cenas ir Pierīgā un Zemgalē, kur ir samērā augsts pieprasījums pēc graudaugu kulšanas, kā arī augsnes apstrādes tehnikas pakalpojumiem. Latgalē augstākas nekā citos reģionos ir kartupeļu novākšanas tehnikas pakalpojumu cenas.

LLKC Ekonomikas nodaļas eksperti norāda, ka cenu atšķirības ir saistītas ar to, ka dažādos reģionos atsevišķi pakalpojumi ir mazāk pieejami, līdz ar to pēc tiem ir lielāks pieprasījums un augstākas cenas. Pakalpojumu cenas ietekmē arī konkrēto reģionu lauksaimnieciskās darbības specializācija.

Visizplatītākais pakalpojums faktiski visos reģionos ir zāles pļaušana. Tas saistīts ar nosacījumu, ka zālāju platībām,  lai pretendētu uz vienotā platības maksājuma saņemšanu,  ir jābūt vismaz vienu reizi nopļautām. Nosacīti plašs piedāvājums ir arī tādiem pakalpojumiem kā graudaugu sēšana, kulšana, aršana, kultivēšana, smidzināšana un minerālmēslu izkliedēšana. Tā kā Latvijā joprojām ir liels skaits piemājas un mazo saimniecību, kur audzē kartupeļus, starp izplatītākajiem pakalpojumu veidiem ir arī kartupeļu stādīšana, vagošana un novākšana. Tāpat plaši tiek piedāvāti lopbarības sagatavošanas pakalpojumi – vālošana – ārdīšana, presēšana rituļos, jo daudzām mazajām saimniecībām, kur tiek turēti mājlopi, šādas tehnikas nav. Tām ir izdevīgāk pirkt pakalpojumu, nekā ieguldīt lielus resursus lopbarības sagatavošanas tehnikas iegādei.

Apkopojums veikts, pamatojoties uz novadu lauku attīstības speciālistu iesūtīto informāciju par 54 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos. LLKC apkopojumu veic jau no  1993.gada, un nākas secināt, ka daudzos novados joprojām nav specializētu pakalpojumu sniedzēju un šis tirgus valstī kopumā ir neliels. Pakalpojumus pamatā sniedz saimnieki, kuri paši nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu un dara to laikā, kad pašu saimniecībās darbi ir apdarīti.

 

Informāciju sagatavoja

Iveta Tomsone
LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja
 

Foto: M. Sirvide

Pielikumā – tehnisko pakalpojumu cenas Latvijā – vidēja cena 2013.gadā, salīdzinājumam – cena 2012.gadā un 2013.gada fiksētā augstākā un zemākā cena.

PielikumsIzmērs
20140203-1645-tehnikas-pakalpojumi.pdf387.48 KB

Pievienot komentāru