Jūs atrodaties šeit

Pievienot komentāru

Augkopība

Neraugoties uz vēlo pavasari un karsto vasaru, rudens avenes šogad sākušas ražot labi un ražu var prognozēt lielāku nekā pērn. Jo īpaši kārtīgu saimnieku sakoptos ogu dārzos, kur ir smagākas augsnes. Vieglākās augsnēs esošajos stādījumos laba raža gaidāma, ja saimnieki sekmīgi atrisinājuši laistīšanas jautājumu.

Ogu ražošanas laikā, sākot jau no ziedēšanas, pietiekamam mitruma daudzumam ir noteicoša loma ražas apjomā un kvalitātē. Protams, veiksmīgi piemeklēta šķirne, augšanas apstākļi un augu nodrošinājums ar barības vielām arī spēlē būtisku lomu realizējamo ogu daudzumā.Avenēm nepieciešams vidēji daudz siltuma un gaismas, pietiekams augsnes mitrums un barības vielas. Mitrums vajadzīgs, lai nodrošinātu daudzo dzinumu augšanu un ogu veidošanu.

Rudens avenes labāk aug saulainā, no valdošiem vējiem aizsargātā vietā ar vidēji smagu, irdenu augsni.

Ar ogošanu - uzmanīgi

Ogas rudens saulainajās dienās ienākas labi, taču ražu var sagandēt lietavas. Lietainā laikā vāktas ogas der pārstrādei, taču tajās strauji attīstās dažāda veida ogu puve. Tā kā avenes nogatavojas pakāpeniski, lielu skādi var nodarīt tikai ilgstošas lietavas. Kolīdz iestājas sauss un saulains laiks, raža atkal ir tirgus preces kvalitātē.

Aveņu ražība ir vidēji 1 līdz 2 kg no kvadrātmetra, taču audzētājiem vērts rēķināties ar zudumiem laika apstākļu dēļ. Aveņu realizējamā raža var būt neliela, bet var sasniegt arī 10 t/ha. Lai gūtu pietiekamu atdevi, aveņu audzētājiem rūpīgi jāplāno un jāattīsta noiets. Kaut pēc rudens avenēm pieprasījums pieaug, konkurenci rada imports no citām ES valstīm.

Latvijā aveņu realizācijas cena šogad ir no 3 līdz 7 Ls/kg, un lielu daļu no tām pārdod konkrēta tilpuma traukos. Cena litros, nav tas pats, kas kilogramos – litrs ogu ir mazāk, nekā kilograms. To ogu pircēji nereti aizmirst.

Vislabākais laiks aveņu novākšanai ir agras rīta stundas, kad tikko nožuvusi rasa. Tad ogas ir vissulīgākās. Tās vāc trauciņos (250, 500 g vai 1 kg), kuros paredzēta realizācija. Reizēm vāc arī seklās kastītēs, jo ir svarīgi, lai ogas nesaspiestos un nesāktu tecēt sula. Sliktos laika apstākļos vāktas ogas vēlreiz jāpārlasa.

 

Rudens aveņu kopšana

Rudens avenes sāk ražot vasaras beigās un ir vieglāk kopjamas nekā vasaras avenes. Dzinumus pirms ziemas iestāšanās nopļauj, jo rudens avenes ražu veido uz pašreizējā gada viengadīgajiem dzinumiem. Pavasarī dzinums sāk augt, un rudenī jau uz tā veidojas ogas. Ja rudenī dzinumus nenogriež, nākamajā gadā avenājs ogas sāk ražot jau vasaras vidū uz divgadīgo dzinumu apakšējām daļām. Šādā gadījumā vasaras raža ir neliela, bet, avenājam, turpinot ogu ražošanu rudenī, ogas ienākas vēlāk nekā ierasts un raža ir mazāka. Tātad - visi avenāju dzinumi vēlu rudenī vai agri pavasarī jānogriež vai jānopļauj līdz augsnes virsmai (to var izdarīt mehanizēti) un jāiznīcina.

Galvenā rudens aveņu priekšrocība ir:

  • ražas iegūšana avenēm netradicionālā laikā – vasaras beigās;
  • tās ir arī vieglāk apkopt nekā parastās vasaras avenes;
  • nav jāmiglo pret aveņu smecernieku un stublāju slimībām.

Īpaša interese par rudens avenēm ir bioloģiskajiem audzētājiem, jo rudens avenes mazāk bojā kaitēkļi un, regulāri nogriežot dzinumus, tiek ierobežota stublāju slimību izplatība.

 

Avenes veselībai

Avenes ir tautā ir zināmas ar savām ārstnieciskām īpašībām. Kopš senseniem laikiem avenes lieto kā vieglu svīšanas un temperatūru pazeminošu līdzekli. Ārstnieciskās īpašības piemīt ne vien ogām, bet arī aveņu ziediem un lapām. Tās iesaka lietot uzlējumu veidā pret saaukstēšanās slimībām, zarnu trakta iekaisumiem, aknu slimībām. Svaigas avenes rosina apetīti un veicina zarnu darbību. Ogas satur organiskās skābes, cukurus, aromātiskās vietas un minerālvielas Avenēs ir daudz kālija, kalcija, magnēzija un fosfora. Šīm vielām ir liela nozīme zobu un kaulu stiprināšanā, kā arī nervu sistēmas stabilizēšanā. Ogās ir vidēji daudz C vitamīna (30 – 70 mg %), kā arī P B1, B2, E, PP, K vitamīni – aktīvo vielu (antociāni, leikoantociāni, katehīni, flavoni).

Rudenī ievāktajās ogās ir mazāk cukuru un tās ir skābākas, ar vājāku aromātu nekā vasaras ogas, toties tajās ir vairāk C vitamīna un parasti tās nav kaitēkļu bojātas.

Populārākās rudens aveņu šķirnes

 ‘Polana’.

  • Šķirne izveidota Polijā.
  • Sāk ražot augusta sākumā un turpina līdz rudens salnām. 
  • Dzinumi stāvi, vidēji augsti.
  • Ogas samērā lielas, koniskas, sarkanas, samērā stingras, ar labu garšu, aromātiskas.
  • Ražīga šķirne.
  • Samērā izturīga pret slimībām, daļēja izturība pret aveņu laputi.

‘Babje Ļeto’

  • Šķirne izveidota Krievijā.
  • Krūms vidēji augsts, skrajš.
  • Dzinumi samērā stāvi, stipri zarojas.
  • Ogas ienākas samērā agri – augusta I, II dekādē.
  • Ražīga šķirne.
  • Ogas vidēji lielas (2,5 g), sarkanas, apaļi koniskas, ar labu garšu.
  • Izmanto svaigas un saldēšanai.
  • Šķirne izturīga pret kaitēkļiem un stublāju slimībām.
  • Laba ziemcietība.

 

Informāciju sagatavoja:

Imants Missa

LLKC Augkopības nodaļas

Vecākais speciālists dārzkopībā

Tālrunis: 63007564

E-pasts: imants.missa@llkc.lv